Podle znalkyně byly ve směsi i těžké kovy, které mohly poškodit životní prostředí.

Podle znalkyně byly ve směsi i těžké kovy, které mohly poškodit životní prostředí. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Podnikatel dovezl z Německa osm set tun odpadu, dostal roční podmínku

  • 7
Soud v Lounech potrestal bývalého jednatele firmy Alfa Green Power Petra Ďuricu, který nechal před třemi roky do Libčevsi na Lounsku navézt 800 tun odpadu z Německa. Za neoprávněné nakládání s odpady mu soud uložil roční podmínku.

Na navážení odpadu do bývalého statku v Libčevsi upozornil na začátku roku 2011 starosta Tomáš Ekrt inspekci životního prostředí. Obával se, aby se neopakovala situace z roku 2006, kdy auta do zemědělské areálu navezla tisíce tun komunálního odpadu z Německa. Někdo ho tehdy třikrát zapálil a dým zamořil vzduch v celém okolí (o první skládce zde).

Závěry inspekce

Inspekce životního prostředí odhalila při kontrole odpadů v Libčevsi nedostatky, za které udělila milionovou pokutu. Společnost Alfa Green Power například neměla oprávnění s odpady nakládat a v Libčevsi nebylo žádné zařízení na spalování. Chybělo také povolení k tomu, aby se odpady z Německa do Česka vůbec mohly dovážet.

Ďurica do Libčevsi dovezl směs plastů, gumy, molitanu a dalších materiálů. Tvrdil, že jednal o tom, že ze směsi vytvoří palivo s názvem TAP22. Speciální kotel na něj zkoušela vyvíjet brněnská firma Atoma.

"Není to odpad, ale materiál pro alternativní palivo," argumentoval Ďurica už tehdy (o odpadu zde).

Znalkyně však u soudu uvedla, že ve směsi byly i těžké kovy, jež mohly poškodit životní prostředí, a byl to tedy nebezpečný odpad.

Ďurica se nejprve chtěl hájit předložením vlastního odborného posudku, ten ale nakonec nedonesl a neprokázal, že by alternativní palivo připravoval.

Trest zatím není pravomocný, Ďurica i státní zástupce mají lhůtu na to, aby se odvolali.

Odpad z Libčevsi odvezla už v listopadu 2011 po zásahu českých a saských úřadů zpět do Německa firma, od které ho Ďurica získal.