Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po amnestii začal vraždit. Jen mávl rukou a přiznal se, říká policista

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Prvním Severočechem odsouzeným na doživotí v samostatném Česku se stal v polovině devadesátých 46letý Jaroslav Zezula. Ve vězení strávil už tehdy skoro polovinu života. Krátce poté, kdy jeho poslední trest zkrátila amnestie, spáchal první vraždu, čtyři měsíce poté druhou.
Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Byl jediným pachatelem, který se mi sám dobrovolně přiznal,“ vzpomíná na Zezulu Václav Dvořáček, jenž v roce 1994 případ vyšetřoval.

„Obhájkyně se mohla zbláznit a žádala o přerušení výslechu. On ale jen mávl rukou a řekl: Nechte mě být, já chci říct, jak to bylo,“ říká Dvořáček. Policie však měla dost důkazů i bez Zezulova přiznání.

Dvořáček ho popsal jako tichého, usedlého muže. Posudek znalců ale zněl jinak. Ti řekli, že Zezula je primitiv, psychopat, agresivní a asociální osobnost. „Po činech neprojevil lítost a prognóza jeho resocializace je značně nepříznivá,“ konstatovali.

O narušené osobnosti svědčí i chování obžalovaného před soudem. Během procesu se usmíval, a když se ho předsedkyně senátu Vrchního soudu v Praze zeptala, zda chce něco říci v závěrečné řeči, kterou obžalovaní obvykle využívají k tomu, aby se omluvili a pokusili se soud obměkčit lítostí, Zezula opět jen mávl rukou.

Zavraždil dva staré muže, které chtěl okrást

Poprvé byl Zezula odsouzen v roce 1970. Soud ho poslal na tři a půl roku do vězení za znásilnění 70leté ženy. Následovaly další tresty za loupežná přepadení žen. Ve vězení Zezula strávil skoro dvacet let. Poslední devítiletý trest si neodseděl celý, amnestie ho pustila z cely o rok dřív. Krátce nato se z lupiče Zezuly stal vrah.

Kriminální případy 90. let

Bylo to v září 1993. Zezula se rozhodl, že vykrade byt 77letého invalidy v Litvínově. Vlezl tam oknem. Stařík ho odstrkoval a bránil mu ve vstupu, Zezula ho ale snadno přemohl a zbil. V bytě pak hledal peníze a cennosti.

Když neuspěl, popadl nůž a seniora řezal po těle, aby ho donutil prozradit, kde má peníze. Invalida nic neřekl. Zezula ho proto bodl do břicha a zmizel, aniž si z bytu něco odnesl. Odpoledne našla těžce zraněného muže jeho dcera. Otec jí ještě popsal, co se stalo, druhý den v nemocnici ale zemřel.

V lednu 1994 Zezula vraždil znovu. Dvaasedmdesátiletého muže nejprve při návštěvě okradl o 250 korun, a když je propil, vrátil se do jeho bytu a začal hledat další peníze.

Důchodce volal o pomoc. Zezula vzal z kuchyně sekáček na maso a několikrát jím muže udeřil do hlavy a do obličeje. Znovu začal hledat v bytě, ale když uslyšel starcovo sípání, vrátil se k němu a dobil ho. Za několik dní ho zatkla policie.

Zavražděnému zprvu pomáhal

Zezula se totiž s obětí znal, zavražděnému muži nejprve pomáhal. „Uklízel mu, chodil nakupovat, než mu přeskočilo v hlavě,“ řekl bývalý policista Dvořáček, jenž je nyní už v důchodu. Sousedé po vraždě popsali vraha policii.

Zezulu poslal do vězení na doživotí ústecký krajský soudce Karel Šemík v únoru 1996. „Byl to první a poslední doživotní trest, který jsem uložil,“ říká Šemík. I on už je teď na penzi.

Nad nejvyšším trestem ale nepochybuje. „Zezula byl zvlášť nebezpečným recidivistou, který napadal staré, nemohoucí lidi,“ dodal soudce.

Odsouzený se odvolal, trest ale o dva měsíce později potvrdil Vrchní soud v Praze. Zezula už z vězení nevyšel. Podle informací MF DNES v něm zemřel letos 31. července.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Najdete na iDNES.cz