Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po amnestii začal vraždit. Jen mávl rukou a přiznal se, říká policista

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Prvním Severočechem odsouzeným na doživotí v samostatném Česku se stal v polovině devadesátých 46letý Jaroslav Zezula. Ve vězení strávil už tehdy skoro polovinu života. Krátce poté, kdy jeho poslední trest zkrátila amnestie, spáchal první vraždu, čtyři měsíce poté druhou.
Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Byl jediným pachatelem, který se mi sám dobrovolně přiznal,“ vzpomíná na Zezulu Václav Dvořáček, jenž v roce 1994 případ vyšetřoval.

„Obhájkyně se mohla zbláznit a žádala o přerušení výslechu. On ale jen mávl rukou a řekl: Nechte mě být, já chci říct, jak to bylo,“ říká Dvořáček. Policie však měla dost důkazů i bez Zezulova přiznání.

Dvořáček ho popsal jako tichého, usedlého muže. Posudek znalců ale zněl jinak. Ti řekli, že Zezula je primitiv, psychopat, agresivní a asociální osobnost. „Po činech neprojevil lítost a prognóza jeho resocializace je značně nepříznivá,“ konstatovali.

O narušené osobnosti svědčí i chování obžalovaného před soudem. Během procesu se usmíval, a když se ho předsedkyně senátu Vrchního soudu v Praze zeptala, zda chce něco říci v závěrečné řeči, kterou obžalovaní obvykle využívají k tomu, aby se omluvili a pokusili se soud obměkčit lítostí, Zezula opět jen mávl rukou.

Zavraždil dva staré muže, které chtěl okrást

Poprvé byl Zezula odsouzen v roce 1970. Soud ho poslal na tři a půl roku do vězení za znásilnění 70leté ženy. Následovaly další tresty za loupežná přepadení žen. Ve vězení Zezula strávil skoro dvacet let. Poslední devítiletý trest si neodseděl celý, amnestie ho pustila z cely o rok dřív. Krátce nato se z lupiče Zezuly stal vrah.

Kriminální případy 90. let

Bylo to v září 1993. Zezula se rozhodl, že vykrade byt 77letého invalidy v Litvínově. Vlezl tam oknem. Stařík ho odstrkoval a bránil mu ve vstupu, Zezula ho ale snadno přemohl a zbil. V bytě pak hledal peníze a cennosti.

Když neuspěl, popadl nůž a seniora řezal po těle, aby ho donutil prozradit, kde má peníze. Invalida nic neřekl. Zezula ho proto bodl do břicha a zmizel, aniž si z bytu něco odnesl. Odpoledne našla těžce zraněného muže jeho dcera. Otec jí ještě popsal, co se stalo, druhý den v nemocnici ale zemřel.

V lednu 1994 Zezula vraždil znovu. Dvaasedmdesátiletého muže nejprve při návštěvě okradl o 250 korun, a když je propil, vrátil se do jeho bytu a začal hledat další peníze.

Důchodce volal o pomoc. Zezula vzal z kuchyně sekáček na maso a několikrát jím muže udeřil do hlavy a do obličeje. Znovu začal hledat v bytě, ale když uslyšel starcovo sípání, vrátil se k němu a dobil ho. Za několik dní ho zatkla policie.

Zavražděnému zprvu pomáhal

Zezula se totiž s obětí znal, zavražděnému muži nejprve pomáhal. „Uklízel mu, chodil nakupovat, než mu přeskočilo v hlavě,“ řekl bývalý policista Dvořáček, jenž je nyní už v důchodu. Sousedé po vraždě popsali vraha policii.

Zezulu poslal do vězení na doživotí ústecký krajský soudce Karel Šemík v únoru 1996. „Byl to první a poslední doživotní trest, který jsem uložil,“ říká Šemík. I on už je teď na penzi.

Nad nejvyšším trestem ale nepochybuje. „Zezula byl zvlášť nebezpečným recidivistou, který napadal staré, nemohoucí lidi,“ dodal soudce.

Odsouzený se odvolal, trest ale o dva měsíce později potvrdil Vrchní soud v Praze. Zezula už z vězení nevyšel. Podle informací MF DNES v něm zemřel letos 31. července.Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Po největší tuzemské havárii tramvaje ležel mezi mrtvými, otec ho vytáhl

Na fotce je z profilu pan Jindřich Mach, který jako pětiletý přežil tramvajové...

Minulý týden uplynulo 71 let od největšího tramvajového neštěstí v dějinách země. V Ústí zůstalo v roce 1947 po havárii...Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...

Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Další z rubriky

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Nevěřili mu, přesto včelař vyjel s nejdelší motorkou světa na vrchol Klíče

Husarský kousek Bruna Pfeifera vzbudil obrovskou senzaci, mimořádný obchodní...

Ani dnes by se leckterý dobrodruh za takovou jízdu nestyděl. Vyjet kopec, na nějž je i pěšky krkolomný výstup, na...

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz