Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krušnohorská lokálka na Moldavu slaví 130 let zvláštní jízdou i známkou

  16:56aktualizováno  16:56
Takzvaný Teplický semmering, unikátní krušnohorská železnice mezi Mostem a Moldavou, slaví 130 let. Připravená je vzpomínková akce, vyjde dokonce i známka. Příznivce trati číslo 135 láká zejména horský úsek se smělými oblouky viaduktů přes hluboká údolí, převýšením a výhledy, ze kterých se tají dech.

Motorák na trati na Moldavu. | foto: Klub přátel Krušnohorské železnice

„Hlavně úsek, kdy vlak překonává most nad Hrobským údolím, doporučuji všem, kteří ještě neletěli letadlem, jako dobrý trenažér,“ říká s úsměvem jeden z fanoušků dráhy Tomáš Pelcman. Od doby, kdy byl úsek mezi Hrobem a Moldavou uveden do provozu, uplyne 130 let konkrétně 6. prosince.

První vlak, který tehdy na Moldavu dorazil, byl nákladní. Zároveň byla dokončena přeshraniční přípojka do saského Freibergu a 18. května 1885 začal pravidelný přeshraniční provoz osobních vlaků. Skončil po 60 letech 8. května 1945, kdy trať obsadila Rudá armáda a provoz již nebyl nikdy obnoven.

K výročí příjezdu prvního vlaku na Moldavu teď připravila parta nadšenců jízdu historického motorového vozu řady M 131.1 zvaného Hurvínek. „Podmínkou bylo, aby se jízdy zúčastnilo aspoň 40 platících cestujících. Podařilo se, kapacita vlaku už je dokonce naplněná úplně,“ uvedl organizátor Karel Našinec.

Jízda proběhne v neděli 7. prosince. Vláček vyrazí z nádraží Ústí nad Labem - západ přes Teplice do Dubí a následně na Moldavu. „Přesný jízdní řád ještě není stanoven, ale předpokládaný odjezd z Ústí je v 8 ráno, z Teplic o tři čtvrtě hodiny později,“ přibližuje Našinec.

V Dubí bude zastávka s programem

Návrat z Moldavy do Dubí je plánovaný na poledne. Ve stanici Dubí pak bude zhruba dvouhodinová zastávka spojená s programem. Tady si mohou užít oslavy i ti, pro které už v historickém vlaku nezbývá místo.

„Proběhne například výstava o historii trati nebo budeme vařit v polní kuchyni guláš, který bude k mání za velmi symbolický poplatek,“ láká organizátor.

Vlastní poštovní známky se trať dočká v příštím roce. Česká pošta ji vydá na začátku května v řadě Technické památky ČR. Známku navrhl malíř Adolf Absolon a rytinu provede Martin Srb, autoři poštovní známky Vodní dílo Fláje vydané v roce 2013.

Obě díla mají i společnou historii. Z nádraží Moldava byl v padesátých letech na tehdejší stavbu Flájí dopravován speciální lanovkou materiál. Byl to poslední větší výkon této železniční trati, dnes je využívána už jen jako rekreační.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz