Arabové v Šanovském parku v Teplicích (2. července 2015)

Arabové v Šanovském parku v Teplicích (2. července 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Teplicím pomáhá s problémy s Araby tlumočník, platí ho ministerstvo

  • 417
Magistrát v Teplicích dostal od ministerstva vnitra půl milionu korun na neobvyklý projekt. Najal tlumočníka, který bude arabským lázeňským hostům vysvětlovat, jak se mají chovat. Letos jich má dorazit ještě víc než loni a přestože sezona teprve začíná, už se na ně opět objevují stížnosti.

„Ve středu po půlnoci volala recepční Vojenských lázní, že je hluk v Šanovském parku,“ přiblížil poslední stížnost ředitel teplické městské policie Michal Chrdle. Ukázalo se, že noční klid rušilo několik arabských rodin, které se v Teplicích ubytovaly v neděli a paradoxně jsou klienty právě Vojenských lázní.

Vedení města i strážníci doufají, že tlumočník pomůže předcházet konfliktům. Je jím lékař Yussuf Msalha, původem Syřan, který v Česku žije už mnoho let. Má české občanství a v Teplicích bydlí poslední dva roky. Přes den ordinuje, večer a v noci vyráží do ulic, aby svým krajanům domluvil.

„Chci zlepšit obraz Arabů v Teplicích, odstranit nedorozumění, říkat jim, co se může a co ne, aby byly obě strany spokojené,“ řekl. Lázeňští hosté totiž podle něj často ani nevědí, že dělají něco nepatřičného.

„Arabové žijí v noci a neví, že v Česku je noční klid. Někteří se chovají jako u nich, hodí na zem papírek a myslí si, že to hned uklidí služba. Stačí jim to vysvětlit, jak to chodí tady a oni hned poslechnou,“ uvedl.

Náměstkyně teplického primátora Radka Růžičková z ČSSD vidí hlavní problém v komunikaci. „Málokdo z nás umí arabsky a oni navíc nepřijímají informace od někoho, kdo takzvaně není od nich,“ řekla.

Pomocníka neoznačuje za tlumočníka, ale za „interkulturního asistenta“. „Tlumočení není jeho hlavní úkol. Má být v terénu, pomáhat policii a informovat lázeňské hosty. Má přístup i tam, kam by se našinec nedostal,“ řekl Růžičková.

Hlavní vlna arabských hostů dorazí po ramadánu

Asistent navštěvuje arabské klubovny a modlitebnu, ale i obchody, kam chodí Arabové nakupovat, recepce hotelů, cestovky.

Minulý týden v pátek, kdy projekt představilo vedení města při jednání zastupitelstva, byl asistent s hlídkou strážníků poprvé na obchůzce. Další byla ve čtvrtek kolem půlnoci. Žádné rušení nočního klidu v Šanovském parku nezaznamenali.

„I s odpadky je to mnohem lepší. Odhaduji to na pět procent toho, co tady bylo loni,“ míní ředitel strážníků Chrdle. Podle něj mohly pomoct i poučné reportáže o situaci v Teplicích odvysílané v kuvajtské televizi (loňská situaci v Teplicích zde).

Hlavní vlna arabských hostů však má dorazit po 17. červenci, kdy skončí ramadán. Podle informací strážníků a vedení města má letos dorazit víc Arabů než loni, kdy jich podle údajů cizinecké policie přijelo do Teplic 3 219 a dalších 341 se ubytovalo v Dubí, Bílině a Krupce.

Asistent jim kromě rad bude předávat brožurky, v nichž bude popsáno, jak se v ulicích chovat i co kde dělat. „Chceme hosty nalákat i na další místa, nejen do Šanovského parku,“ uvedla Růžičková.

Ministerstvo poslalo 462 tisíc, město přidalo 52 tisíc

Na projektu se dohodlo vedení Teplic, lázní, arabské komunity a městské i státní policie. Ministerstvo vnitra poslalo 461 600 korun, Teplice přidaly 52 tisíc korun. Na konci roku vyhodnotí, jestli se tlumočník vyplatil.

Loni přijelo Arabů tolik, že kapacita lázeňských hotelů nestačila. Je totiž obvyklé, že s dítětem, které se v Teplicích léčí, přijede početný doprovod, rodiče, příbuzní a služky. Hosté nacházeli ubytování v soukromých vilách i bytech na sídlištích. V centru čtvrti Šanov pro ně letos byly upraveny další apartmány a v budoucnu budou mít k dispozici byty v Casanovské věži, kterou chystá developer Jaroslav Třešňák (o věži zde).

Arabové chtějí stavět také vlastní domy. V Modlanech jim patří zhruba 110 tisíc metrů čtverečních půdy a připraveno je už 200 stavebních parcel. „Zatím se nic nezměnilo, řešíme stavební povolení a územní řízení,“ řekla starostka Stanislava Kondrlová (o Modlanech zde).

Vedení obce Arabům nemůže zakázat stavět. Parcely leží na místech, která jsou podle územního plánu přímo určena pro rodinné domy. Umožnilo to zastupitelstvo obce už v letech 2009 a 2011, aby se obec mohla rozvíjet. V té době ještě nikdo netušil, že o zdejší bydlení budou mít zájem Arabové.

Jejich expanze vyvolala na Teplicku ostré reakce. Na pozemku v Modlanech, kde mají vyrůst vily Kuvajťanů, loni v září kdosi zakopal prasečí hlavy, letos 14. února v Teplicích někdo pošpinil fasádu a vývěsní štít arabského obchodu s potravinami zvířecí krví a o kousek dál jí znečistil schody a vchod arabského bistra. Ani v jednom z případů policie viníka nenašla.

Arabové skupují parcely v Modlanech:

22. srpna 2014

,