V roce 1938 vznikaly v pohraničí ozbrojené jednotky sudetských Němců Freikorps.

V roce 1938 vznikaly v pohraničí ozbrojené jednotky sudetských Němců Freikorps. | foto: archiv

Tisá uctí bojovníky, kteří obec ubránili před násilným připojením k Říši

  • 13
Tisá na Ústecku odhalí v pátek pamětní desku příslušníkům Stráže obrany státu, kteří v září 1938 svedli v obci boj s jednotkami Sudetoněmeckého Freikorpsu. Tato tajná záškodnická organizace chtěla po Hitlerově štvavé řeči proti Československu připojit Tisou násilím k nacistickému Německu a zajala několik lidí.

"Jedním z důvodů odhalení desky je 75. výročí založení Stráže obrany státu, tedy bezpečnostní složky, která vznikla na obranu hranic. Zároveň slavíme státní svátek a takové události je třeba si připomínat v souvislosti s hledáním kořenů a vztahu k minulosti," uvedl jeden z organizátorů akce Petr Klinovský.

Odhalení desky

Pietní akt začne v Tisé v pátek 28. října ve 14 hodin u budovy bývalé četnické stanice, což je dům č. p. 214 u místního kostela.

V dobových četnických uniformách se akce zúčastní členové klubu policejní historie Četnická pátrací stanice Praha, přijdou také příslušníci Aktivních záloh Armády ČR, vedení obce, zástupci krajského vojenského velitelství a policie.

Adolf Hitler pronesl svou řeč proti Československu 15. září 1938. Tím podnítil v českém pohraničí k útokům Němce zfanatizované Konradem Henleinem.

"Začali útočit na československé úřady, hlavně ve Šluknovském výběžku a v okolí Aše. Situace se uklidnila, protože byla aktivovaná Stráž obrany státu a na většině území útoky potlačila," přibližuje Klinovský. Stráž obrany státu tvořili společně čeští strážníci, vojáci a členové finanční stráže.

"Jenže 22. září přepadla jednotka českých Němců, kteří za hranicí Německa tvořili takzvaný Sudetoněmecký Freikorps, se zbraněmi obec Tisou. Zajala dva četníky na zdejší stanici, dva příslušníky finanční stráže, pošťáka a několik místních německých antifašistů. Hodlali je unést do Německa," popsal Klinovský.

Český strážmistr přišel o nohy

České úřady se rozhodly obec osvobodit, proto daly dohromady oddíl četníků, financů a vojáků, kterému se po celodenním boji podařilo obec a všechny zajatce osvobodit.

Německý živel v Tisé a okolí byl velmi silný.

"Při akci byl na československé straně zraněn štábní strážmistr četnictva František Josef Zelinger. Byl zraněn u kostela střepinou z granátu. Zranění sice přežil, přišel ale o obě nohy. Na německé straně nejsou ztráty zjistitelné - své mrtvé a raněné většinou přetahovali přes hranice a nikde se jimi nechlubili," dodal Klinovský.

Přímí svědkové těchto událostí už nežijí, páteční slavnosti se ale zúčastní muž, jehož otec se na nich přímo podílel. "Bude tam plukovník Vondráček, jehož otec bojoval proti nacistům, kteří obec obsazovali. Krátce promluví o svém otci," zmínil Klinovský.