Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tisá odmítla zrušit nezákonné vstupné do skal

  17:40aktualizováno  6. října 14:43
Zastupitelstvo v Tisé na Ústecku odmítlo zrušit vybírání vstupného do skal. Ke zrušení vstupného do skalního města Tisou vyzvalo ministerstvo vnitra. Podle něj obec vybírá poplatky nezákonně.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců. | foto: Karel PešekMF DNES

Členové zastupitelstva rozhodovali, jakou odpověď ministerstvu vnitra pošlou. Nakonec se shodli, že pokud to bude nutné, bude se obec o vybírání vstupného i soudit.

SPOR O ZÁKON

Zákon na ochranu přírody říká, že každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví státu.

Na druhé straně ale také říká, že lidé jsou povinni respektovat zájmy vlastníka či nájemce pozemku a obecně závazné právní předpisy.

Podle zastupitelů Tisé je tímto předpisem rozhodnutí zastupitelstva o vstupném.

"Platíme Lesům ČR za pozemky nájem zhruba 70 tisíc ročně, platíme daně ze vstupného, skály udržujeme, postavili jsme naučnou stezku. Proč bychom za to neměli vybírat vstupné jako všude jinde?" ptala se zastupitelka Anna Salabová.

Poté, co Tisá vyhlášku zrušit odmítla, může její platnost ministerstvo vnitra pozastavit a předat ji soudu. Jeho rozhodnutí se může stát precedentem pro obce a města v celé zemi, které peníze za prohlídku unikátních přírodních útvarů vybírají.

V Tisé se však vstupné do skal vybíralo minimálně od 60. let minulého století. Sporná vyhláška z roku 2006 jen zvedla jeho cenu. Po jejím zrušení by platila vyhláška z roku 2000, což by v praxi znamenalo jen to, že se cena vstupného do Tiských stěn sníží o pár korun.

Tisá se rozhodla hrát o čas. Vstupné totiž ročně přinese do obecní pokladny přes 800 tisíc korun. Zastupitelé proto poslali na ministerstvo dotaz, že problému nerozumí a chtějí vše vysvětlit. Dokud se tak nestane, zůstane vše při starém.

Ministerstvo Tisou znovu vyzve, pak se obrátí na soud

Zdržovací taktika obci ale podle všeho nevyjde. "Až dostaneme oficiální informaci, že usnesení nebyla přes příslib starostky zrušena, dostane obec výzvu ke zjednání nápravy se lhůtou 60 dnů. Pokud se tak nestane, podáme návrh krajskému soudu na zrušení usnesení," řekl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Mylný je podle ministerstva i názor vedení obce, že pokud zruší usnesení z roku 2006, bude platit staré z roku 2000 a vstupné se pouze sníží.

"V případě napadaných usnesení z roku 2006 byla zrušena i předchozí usnesení. V právní praxi to znamená, že zrušením usnesení zastupitelstva obce z roku 2006 ta předchozí neobživnou," uvedl Řepka.

Nepomůže ani argument, že jinde se vstup do skal vybírá. Obce totiž nemusí schválená usnesení zastupitelstva ministerstvu vnitra zasílat. To se kontrolou zabývá až ve chvíli, kdy někdo ministerstvu podá stížnost. Tisá má smůlu, že na vstup upozornil letos v červnu nespokojený horolezec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Zámeček Dvojhradí zničil oheň, z kulturní památky zbyly jen kusy zdí

Zámeček Dvojhradí těsně po požáru.

Jen obvodové zdi zbyly po úterním nočním požáru z loveckého zámečku Dvojhradí v Dubí. Barokní budova zapsaná na seznamu...

Policie vyšetřuje vraždu na Chomutovsku, jeden z mrtvých je mladistvý

Policie vyšetřuje vraždu na Chomutovsku

V Domašíně na Chomutovsku se v úterý s největší pravděpodobností odehrála vražda a následná sebevražda. Jeden z mrtvých...

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Najdete na iDNES.cz