Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tisá na Ústecku vybírá vstupné do skal nezákonně. Ministerstvo ho chce zrušit

  16:18aktualizováno  16:18
Tisá na Ústecku zřejmě přijde o svou "dojnou krávu". Podle ministerstva vnitra obec vybírá poplatky za vstup do unikátních Tiských stěn skal nezákonně a chce je zrušit. Obec by tak ve svém rozpočtu přišla o statisíce korun.

Pokladna u Tiských stěn | foto: Karel Pešek, Karel Pešek,  MAFRA

"Tady se ale vstupné vybíralo vždy, minimálně od 60. let. V roce 2006 obec pouze přijala vyhlášku a vstupné zvýšila," řekla starostka obce Martina Šimáňová.

do skal jen zadarmo

Podle zákona na ochranu přírody a krajiny je volný průchod přes pozemky zákonné oprávnění a není možné jej zpoplatnit. Jediný poplatek, který zákon připouští, je ten, že ochránci přírody mohou žádat poplatek za vjezd motorových vozidel na území národního parku nebo za vstup do jeho vybraných míst mimo zastavěná území obcí.

Pod nosem ministerstva vnitra se tak v Tisé protizákonně vybírá již desetiletí. Na problém upozornil až horolezec Milan Hejkrlík, který si na podivný postup obce ministerstvu stěžoval. A to mu dalo zapravdu.

"Ministerstvo vnitra si vyžádalo stanovisko i ministerstva životního prostředí. Výsledkem je, že rozhodnutí obce Tisá je v rozporu se zákonem. Vedení obce proto bylo doporučeno, aby toto usnesení bylo zrušeno," řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Zajímavé je, že nezákonně vybrané peníze Tisé asi zůstanou. Jejich vracení totiž už do kompetencí ministerstva vnitra nepatří. "To je případně otázka na soud, kdyby o to někdo požádal," přiblížil Řepka.

Obecní kasa přijde o příjem ze vstupného

Tisá, která si část pozemků pronajímá od Lesů ČR, tak zřejmě brzy přijde o skalní "zlaté tele". V letech 2007 a 2008 byl obecní příjem ze vstupného do skal 1,2 milionu korun. Zpět se vrátilo 390 a 287 tisíc. Vloni byl příjem milion a výdeje do skal 541 tisíc, letos z milionového zisku zpět míří 230 tisíc. A to nejsou pouze peníze na údržbu značených tras, ale také na dvě zaměstnankyně pokladen.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců.

To přiznala i starostka. "Zisk částečně slouží na pokrytí nákladů, nákup zboží do skal, výplaty pracovnic. Ale asi jedna čtvrtina nebo pětina jde zpět na údržbu skal. Ostatní peníze používáme v obci, dá se říci, na cokoli. Na dotace pro sportovní organizace, na informační cedule, což ale také pomáhá i skalám," přiblížila.

Kolik se platí

Za vstup do Tiských stěn platili posledních šest let dospělí 30 korun a děti 15 korun.

Podle turistů i řady místních by se za vstup do lesa platit rozhodne nemělo. Pokud ano, tak za služby, což by bylo normální.

"Není tady jediná toaleta, nikde nejsou lavičky a zastřešená odpočívadla, kde si můžete dát s dětmi svačinu, žádné zázemí pro turisty jako jinde. Nejsou tu ani tabule o tom, jak skály vznikly a co zde najdete. Ty jediné tu vybudovala správa CHKO Labské pískovce. Tak za co mám platit," ptá se místní obyvatel Radim Bzura.

"My jsme ale na tabule CHKO po malém a velkém okruhu přispívali a odpadky ze skal vyvážíme, což není zahrnuto v nákladech na údržbu," oponuje starostka.

Poplatky ministerstvo zruší tak jako tak

O zachování nebo zrušení vstupu do skal bude jednat zastupitelstvo Tisé. Jak se rozhodne, není jasné. "Právníci nám dělají rozbory situace. Jak zastupitelé rozhodnou se nedá nyní odhadnout," sdělila Šimáňová.

Pokud by ovšem poplatky ponechalo, ministerstvo je stejně zruší. "Vyhlášku o výběru vstupného bychom pozastavili a soudu bychom dali návrh na jejich zrušení," vysvětlil Řepka.

Tisá
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Trestu za pořezání pacientů v nemocnici senior unikne, je nepříčetný

Psychicky narušený muž pořezal v teplické nemocnici dva pacienty, jednoho bodl...

Šestaosmdesátiletý muž, který loni na podzim napadl kapesním nožem na pokoji nemocnice v Teplicích dva spolupacienty,...

Grafton Recruitment Praha
Specialista vnitřní kontroly/ auditor

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz