Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tisá na Ústecku vybírá vstupné do skal nezákonně. Ministerstvo ho chce zrušit

  16:18aktualizováno  16:18
Tisá na Ústecku zřejmě přijde o svou "dojnou krávu". Podle ministerstva vnitra obec vybírá poplatky za vstup do unikátních Tiských stěn skal nezákonně a chce je zrušit. Obec by tak ve svém rozpočtu přišla o statisíce korun.

Pokladna u Tiských stěn | foto: Karel Pešek, Karel Pešek,  MAFRA

"Tady se ale vstupné vybíralo vždy, minimálně od 60. let. V roce 2006 obec pouze přijala vyhlášku a vstupné zvýšila," řekla starostka obce Martina Šimáňová.

do skal jen zadarmo

Podle zákona na ochranu přírody a krajiny je volný průchod přes pozemky zákonné oprávnění a není možné jej zpoplatnit. Jediný poplatek, který zákon připouští, je ten, že ochránci přírody mohou žádat poplatek za vjezd motorových vozidel na území národního parku nebo za vstup do jeho vybraných míst mimo zastavěná území obcí.

Pod nosem ministerstva vnitra se tak v Tisé protizákonně vybírá již desetiletí. Na problém upozornil až horolezec Milan Hejkrlík, který si na podivný postup obce ministerstvu stěžoval. A to mu dalo zapravdu.

"Ministerstvo vnitra si vyžádalo stanovisko i ministerstva životního prostředí. Výsledkem je, že rozhodnutí obce Tisá je v rozporu se zákonem. Vedení obce proto bylo doporučeno, aby toto usnesení bylo zrušeno," řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Zajímavé je, že nezákonně vybrané peníze Tisé asi zůstanou. Jejich vracení totiž už do kompetencí ministerstva vnitra nepatří. "To je případně otázka na soud, kdyby o to někdo požádal," přiblížil Řepka.

Obecní kasa přijde o příjem ze vstupného

Tisá, která si část pozemků pronajímá od Lesů ČR, tak zřejmě brzy přijde o skalní "zlaté tele". V letech 2007 a 2008 byl obecní příjem ze vstupného do skal 1,2 milionu korun. Zpět se vrátilo 390 a 287 tisíc. Vloni byl příjem milion a výdeje do skal 541 tisíc, letos z milionového zisku zpět míří 230 tisíc. A to nejsou pouze peníze na údržbu značených tras, ale také na dvě zaměstnankyně pokladen.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců.

To přiznala i starostka. "Zisk částečně slouží na pokrytí nákladů, nákup zboží do skal, výplaty pracovnic. Ale asi jedna čtvrtina nebo pětina jde zpět na údržbu skal. Ostatní peníze používáme v obci, dá se říci, na cokoli. Na dotace pro sportovní organizace, na informační cedule, což ale také pomáhá i skalám," přiblížila.

Kolik se platí

Za vstup do Tiských stěn platili posledních šest let dospělí 30 korun a děti 15 korun.

Podle turistů i řady místních by se za vstup do lesa platit rozhodne nemělo. Pokud ano, tak za služby, což by bylo normální.

"Není tady jediná toaleta, nikde nejsou lavičky a zastřešená odpočívadla, kde si můžete dát s dětmi svačinu, žádné zázemí pro turisty jako jinde. Nejsou tu ani tabule o tom, jak skály vznikly a co zde najdete. Ty jediné tu vybudovala správa CHKO Labské pískovce. Tak za co mám platit," ptá se místní obyvatel Radim Bzura.

"My jsme ale na tabule CHKO po malém a velkém okruhu přispívali a odpadky ze skal vyvážíme, což není zahrnuto v nákladech na údržbu," oponuje starostka.

Poplatky ministerstvo zruší tak jako tak

O zachování nebo zrušení vstupu do skal bude jednat zastupitelstvo Tisé. Jak se rozhodne, není jasné. "Právníci nám dělají rozbory situace. Jak zastupitelé rozhodnou se nedá nyní odhadnout," sdělila Šimáňová.

Pokud by ovšem poplatky ponechalo, ministerstvo je stejně zruší. "Vyhlášku o výběru vstupného bychom pozastavili a soudu bychom dali návrh na jejich zrušení," vysvětlil Řepka.

Tisá

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Ani dnes bych o Matiční nerozhodl jinak, říká po dvaceti letech exstarosta

Pavel Tošovský před dvaceti lety rozhodl o stavbě plotu v ulici Matiční

Před dvaceti lety se jméno Matiční ulice, stometrové ústecké cesty mezi rodinnými řadovkami a třemi činžáky, v nichž...

Městu chceme dát vizi, zaměříme se na bezpečí či školství, říká Ševcovic

Michal Ševcovic - kandidát na ústeckého primátora za stranu PRO Zdraví a Sport...

Získat přízeň voličů a usednout do křesla ústeckého primátora se pokusí ředitel základní školy Stříbrnická a jednička...

Ústecký bezdomovec Rambo zemřel. Policie vyšetřuje, zda po rvačce

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje smrt známého ústeckého bezdomovce Petra Červeňáka, kterému ve městě nikdo neřekl jinak než Rambo....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz