Čistička obilí je nejnovějším přírůstkem zooparku.

Čistička obilí je nejnovějším přírůstkem zooparku. | foto: Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Tip na výlet: Staré zemědělské stroje v zoo? V Chomutově nic divného

  • 0
Podkrušnohorský zoopark v Chomutově je jednou z největších zoo v Česku. Při jeho návštěvě ovšem lze poznat i historii podkrušnohorského osídlení nebo se pokochat sbírkou zemědělských strojů z 19. a první poloviny 20. století. Některé stále fungují.

Zoo už má starých zemědělských strojů a nástrojů tolik, že nejsou jen součástí vybavení skanzenu. K vidění jsou i u statku domácích zvířat, správní budovy zoo a na dalších místech parku.

"Vystaveno jich už je téměř čtyřicet. V nejbližší době budou všechny opatřeny popisnými cedulkami," líčí Martina Pelcová ze zooparku.

Z cedulek se návštěvníci dozví nejen název, ale i účel a způsob použití. "Kdybychom totiž napsali třeba jen brány luční, málokdo by věděl, že se jimi pohrabávaly louky a táhl je většinou jeden kůň," soudí Pelcová.

K vidění jsou například mlýnek na obilí, pluhy, obracečky slámy, sekací a žací stroje, mlátičky, různé povozy a třeba i lejta, což je dřevěná cisterna na močůvku.

Nejnovějšími přírůstky jsou secí stroj a čistička obilí. Zoo je věnovala rodina Hejlových z Nechranic. Právě podobné dary ze zapomenutých zákoutí statků a chalup jsou nejčastějším způsobem, jak zoo starou zemědělskou techniku získává.

Pro někoho novinka, pro jiného vzpomínka

"U většiny je potřeba základní údržba. Stroje čistíme a natíráme. S tím nám pomáhají v rámci výuky žáci chomutovské střední školy stavební a energetické," uvedla Pelcová.

Návštěvníci mohou občas techniku vidět i v provozu. Skanzen třeba při jedné z akcí předváděl v provozu historickou mlátičku obilí. Kočárové saně zase zoopark občas v zimě zapřahaje za koně.

"Většina strojů a nástrojů, které tu máme, je umístěna do skanzenu a na statek, aby dotvářela kolorit těch míst. Takže je návštěvníci mohou vidět v místech, kde se dřív opravdu používaly," upozornila Pelcová.

Návštěvníci zoo se podle ní o tuto historickou techniku zajímají.

"Pro řadu dětí to je naprostá novinka. Starší si zase u některých zavzpomínají. Je to netradiční doplněk ke zvířatům, za nimiž sem samozřejmě jezdí hlavně," dodala.