Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na výlet: 791 nekonečných schodů na vyhlídky Saského Švýcarska

  13:57aktualizováno  13:57
Národní park Saské Švýcarsko je podobně jako jeho český protějšek doslova předurčen k pěší turistice. Můžete si tu vybírat z 426 kilometrů tras různé obtížnosti, na kterých zavítáte do skalních měst, hlubokých kaňonů či na romantické vyhlídky. Jedna z cest vede na druhou nejvyšší saskou horu Grosser Winterberg a skalní hrad Winterstein. Právě na ně vás zavede tento tip na výlet.

Krajina Českosaského Švýcarska | foto: CzechTourism

Protože trasa k oběma cílům vychází z Hřenska, které je nejníže položenou českou obcí, tak zdoláte za hodinu chůze 450 metrů převýšení. Ale stojí to za to.

GROSSER WINTERBERG

Čedičový kužel vysoký 566 metrů, na vrcholu je kamenná rozhledna. Při dobré viditelnosti dohlédnete až do Drážďan. V okolí je přírodní rezervace s bukovým porostem. K odpočinku láká restaurace s dvěma terasami. Původně tu stál od roku 1848 lovecký zámeček, až koncem 19. století začal sloužit po přestavbě jako veřejný lokál. Zásoby sem vozily koňské povozy, jako chladnička sloužil "ledový domek".

Z centra Hřenska půjdete zhruba patnáct minut do hraniční německé obce Schmilka. Tady narazíte na rozcestník a dáte se po zelené značce, která pomalu stoupá mezi rázovitými domky. Po pravé straně uvidíte Schmilský mlýn.

Byl postaven v roce 1665 a dnes funguje jako penzion. Spatříte tady repliku mlýnského kola, vodní náhon a zajímavost, kdy místní pes má boudu na plovoucím pontonu.

Trasa dále stoupá lesem po kamenných schodech, stále po zelené. Po 20 minutách přechází silnici a po vrstevnicích pokračuje lesní cestou. Záhy přijde členitý úsek, kdy mezi skalními útvary, břízami a nádherně zeleným vysokým kapradím vystoupáte po souvislých 511 dřevěných a skalních schodech na toužebně očekávaných padesát metrů rovinky s dřevěnou lávkou. Za ní ale "schody do nebe" pokračují, ještě vás jich čeká 280.

Historický pohled na Saské Švýcarsko

Historický pohled na Saské Švýcarsko

Pak už ale zelená značka přechází silnici a blíží se k dnešnímu prvnímu cíli Grosser Winterbergu. Nejdříve dojdete k turistickému informačnímu centru. Je to patrový kamenný domek, v přízemí jsou prospekty a informační panely. V patře najdete panel s obrazovkou, kde si sami navolíte z obsáhlého menu, co právě vás zajímá.

Před obrazovkou je přitom uspořádáno do půlkruhu několik sedaček, takže máte dojem, že jste v kině.

Zlatá vyhlídka a romantický skalní hrad

Po krátkém odpočinku trasa pokračuje po modré značce na Zeughaus. Cesta zvolna klesá po hatích přes mokré úseky a močály a navazuje na lesní cestu. Dojdete ke starému kamennému sloupu (kdysi sloužil jako rozcestník) a tabuli, na které je informace, že se tu máte pohybovat jen po značených cestách.

WINTERSTEIN

Skalní hrad ve výšce 390 metrů vznikl roku 1379 a po pouhých 63 letech byl zbořený jako loupeživý. Jeho nedobytnost si můžete i dnes vyzkoušet sami. Cesta na vrchol vede úzkými skalními štěrbinami po žebřících a stupačkách, ale výstup za to úsilí stojí. Čeká vás nádherný výhled na skalní útvary v okolí. Po hradu samotném zbylo jen několik obvodových zdí věží.

Původně od starého rozcestníku vedla zkratka na Pravčickou bránu. Vaše trasa ale pokračuje po modré lesní cestou k rozcestí s odbočkou na Goldsteinaussicht. Po necelých padesáti metrech dojdete k vyhlídce, z níž spatříte ty nejpodivuhodnější skalní útvary.

Cesta dále klesá až do Zeughausu, kde se nabízí další a už poslední občerstvení na trase. A pak je před vámi cesta na skalní hrad Winterstein. Od Zeughausu pokračuje trasa po červené značce a lesní cestou stoupá k odbočce na hrad.

Po deseti minutách jste u jeho úpatí, záhy přejdete na zelenou, vystoupáte romantickou strží - a získáte pocit, že jste v pohádce a ze sluje vás překvapí drak.

Až narazíte na bílé kolečko v zeleném poli, dejte se po tomto místním značení, dovede vás ke žluté značce, se kterou sestoupíte až do výchozí Schmilky. Po už známé cestě odtud dojdete po nábřeží zpátky do Hřenska. Celkově jste na trase urazili 16 kilometrů.

Schmilka (červený bod), Grosser Winterberg (modrý bod), Winterstein (žlutý bod)


Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Najdete na iDNES.cz