Dětský domov opravil zahradní domek, bude tam startovací byt

  14:23aktualizováno  14:23
Kdo v dětském domově dovrší osmnáct let, má na vybranou: zůstat, nebo jít. V litoměřickém domově opravili zahradní domek, který je pro ty mladé lidi, kteří studují. Díky startovacímu bytu si zkusí, jak samostatně žít.

Děti si zrekonstruovaly "domeček", jeden z objektů v areálu litoměřického dětského domova, pro své bydlení. Na snímku (zleva) vychovatelka Lucie Trnková, Jiřina Karhanová, Lukáš Lam a Daniel Tregner před "domečkem". | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dnešní dětské domovy už dávno nejsou neútulné ubytovny pro desítky mladých lidí. V tom litoměřickém žije 22 dětí v rodinných skupinách. Dvě tety a maximálně osm mladých lidí sdílí pokoje, klubovnu i jídelnu.

Fotogalerie

"Trávíme spolu spoustu času, povídáme si o tom, co je baví a z čeho mají obavy. Starším dětem vysvětlujeme, že začátek samostatného života nebude snadný. Chceme jim ho co nejvíc ulehčit, a proto jsme vymysleli projekt startovacího bytu pro čtyři mladé lidi. Získali jsme na něj podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica," říká šestadvacetiletá Lucie Trnková, která v domově pracuje dva roky jako vychovatelka.  

Každý, kdo dovrší osmnáct let, musí totiž dětský domov opustit. Pokud ale studuje má dvě možnosti: zůstat, nebo odejít. Jenže kam jít a kde sehnat práci?

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

"Samozřejmě, že je postupně připravujeme. Chceme, aby si vyzkoušely to, co se běžně v rodinách dělá. Přes týden je o děti postaráno, ale o víkendech je to už na nich. Jezdí s námi na nákup, mají služby, kdy se střídají o úklid nebo vaření. Je tady hodně dětí, které si tu zvykly. Je to jejich domov, však tu bydlí odmalička, třeba deset, patnáct let. Často ani nechtějí myslet na to, že budou muset odejít," popisuje Lucie.

"Tady v Litoměřicích žádný startovací byt nebyl. Napadlo nás, že opravíme byt v zahradním domku, který stojí pár metrů od našeho domova. Startovací byt je pro mladé lidi, kteří studují. Můžou zůstat nanejvýš do 26 let, kdy jim končí status studenta. Pobyt si hradí ze sociálních dávek, které dostávají od státu," dodává vychovatelka.

Renovace bytu pro tři mladé lidi trvala půl roku. Sami si navrhli, co bude v jednotlivých pokojích, sestavili si rozpočet a nakoupili nábytek a další vybavení.

Už za pár dnů se přestěhují dva chlapci a jedna dívka do nového domova. Budou sice na dosah toho původního, ale získají samostatnost.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Zapojit se do dění tam, kde žiju, je přirozené, říká nejmladší starosta

Budoucí starosta Jan Papajanovský.

Výrazné vítězství Koalice pro Kamenici v říjnových komunálních volbách vynese do starostovského křesla v České Kamenici...

V regionu není voda drahá, říká šéf Severočeské vodárenské společnosti

Generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák

Bronislav Špičák je šestým rokem generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti. MF DNES s ním hovořila o...

Najdete na iDNES.cz