Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dětský domov opravil zahradní domek, bude tam startovací byt

  14:23aktualizováno  14:23
Kdo v dětském domově dovrší osmnáct let, má na vybranou: zůstat, nebo jít. V litoměřickém domově opravili zahradní domek, který je pro ty mladé lidi, kteří studují. Díky startovacímu bytu si zkusí, jak samostatně žít.

Děti si zrekonstruovaly "domeček", jeden z objektů v areálu litoměřického dětského domova, pro své bydlení. Na snímku (zleva) vychovatelka Lucie Trnková, Jiřina Karhanová, Lukáš Lam a Daniel Tregner před "domečkem". | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dnešní dětské domovy už dávno nejsou neútulné ubytovny pro desítky mladých lidí. V tom litoměřickém žije 22 dětí v rodinných skupinách. Dvě tety a maximálně osm mladých lidí sdílí pokoje, klubovnu i jídelnu.

Fotogalerie

"Trávíme spolu spoustu času, povídáme si o tom, co je baví a z čeho mají obavy. Starším dětem vysvětlujeme, že začátek samostatného života nebude snadný. Chceme jim ho co nejvíc ulehčit, a proto jsme vymysleli projekt startovacího bytu pro čtyři mladé lidi. Získali jsme na něj podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica," říká šestadvacetiletá Lucie Trnková, která v domově pracuje dva roky jako vychovatelka.  

Každý, kdo dovrší osmnáct let, musí totiž dětský domov opustit. Pokud ale studuje má dvě možnosti: zůstat, nebo odejít. Jenže kam jít a kde sehnat práci?

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

"Samozřejmě, že je postupně připravujeme. Chceme, aby si vyzkoušely to, co se běžně v rodinách dělá. Přes týden je o děti postaráno, ale o víkendech je to už na nich. Jezdí s námi na nákup, mají služby, kdy se střídají o úklid nebo vaření. Je tady hodně dětí, které si tu zvykly. Je to jejich domov, však tu bydlí odmalička, třeba deset, patnáct let. Často ani nechtějí myslet na to, že budou muset odejít," popisuje Lucie.

"Tady v Litoměřicích žádný startovací byt nebyl. Napadlo nás, že opravíme byt v zahradním domku, který stojí pár metrů od našeho domova. Startovací byt je pro mladé lidi, kteří studují. Můžou zůstat nanejvýš do 26 let, kdy jim končí status studenta. Pobyt si hradí ze sociálních dávek, které dostávají od státu," dodává vychovatelka.

Renovace bytu pro tři mladé lidi trvala půl roku. Sami si navrhli, co bude v jednotlivých pokojích, sestavili si rozpočet a nakoupili nábytek a další vybavení.

Už za pár dnů se přestěhují dva chlapci a jedna dívka do nového domova. Budou sice na dosah toho původního, ale získají samostatnost.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz