Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kamencové jezero má unikátní vodu, přišlo ale o molo a potřebuje údržbu

  16:36aktualizováno  16:36
Kamencové jezero u Chomutova se chlubí unikátním složením vody. Návštěvníci tu najdou řadu atrakcí, spoustu stánků, písčité pláže, nudapláž, ale také špínu, nepořádek a prohnilé dřevěné kabinky a mola.

„Chodím sem padesát let a koupání je tu super. Voda je čistá a léčivá, stačí na jaře přijít a všechny potíže hned zmizí,“ říká na pláži Alena o kamencové vodě v jezeře, která obsahuje sírany, chloridy a železo, a je proto unikátem pro specifické složení vody bez sinic.

Fotogalerie

Vedle jezera kdysi stály lázně, kde se léčily záněty horních cest dýchacích, ženské nemoci, nemoci ledvin i akné.

„Já bych do toho humusu nevlezl. Vysázet hned u břehu stromy, jejichž větve a listí ve vodě tlejí, byl pěkný nesmysl,“ oponuje naopak nedaleko břehu Ladislav.

Voda zde zdaleka není průhledná, ale zakalená usazeninami. Ta lákavá zelenomodrá je uprostřed jezera, kam se lidé ještě nedávno dostali po krásném dřevěném mole. Od konce července je kvůli havarijnímu stavu zavřené. A není jediné, u břehu jsou další menší mola, před kterými je jen páska, protože jejich prkna jsou prohnilá a polámaná.

„Nikdo se o mola nestaral roky. Zavřít v plné sezoně to největší je pěkný nesmyl, ten měsíc by ještě vydrželo,“ myslí si Ladislav.

Velký test koupališť

Zavřít molo okamžitě však po prohlídce doporučil statik. V posudku uvedl, že molo hrozí zřícením, protože dřevěné trámy jsou shnilé a napadené houbami, někde i propadlé a z kovových částí se odlupují pláty rzi. Molo podle něj nejde ani opravit, město ho proto po sezóně zlikviduje.

Areál Kamencového jezera patří městu, které ho před lety pronajalo společnosti CV Relax. Novému vedení radnice se pronájem ani zanedbaný stav areálu nelíbí. Hodlá do něj začít investovat a změnit správce. „Kritika stavu je oprávněná,“ řekl již dříve MF DNES primátor Daniel Černý z hnutí PRO Chomutov.

Minulý týden město alespoň nechalo nedaleko zavřeného velkého mola nainstalovat provizorní pontonové, dlouhé dvanáct metrů.

Z avizovaných vodních atrakcí zbyly jen lodičky a šlapadla

Všechno v areálu ale není špatné. Lidé v něm najdou nové toalety, několik sprch, nafukovací trampolínu, ne všude obvyklou nudapláž, koše na basketbal, tenis, dětský areál s pirátským hřištěm a řadou atrakcí od houpaček po prolézačky, lezeckou stěnu. Nevznikly však díky investicím nájemce, ale energetické společnosti.

Hodnocení

kvalita vody: 1,5

poskytované služby: 2,5

občerstvení: 3

toalety: 1,5

atrakce: 2

parkování: 1,5

celková známka: 2

„Zakopaný pes je v nevýhodném pronájmu, který je jen na vydělávání peněz, ne na investice,“ říká další z návštěvníků Jiří Jeníček.

„Je tady zavlažování za miliony korun, ale nikdo ho nepustí. Kdo ví, zda funguje. A tak místo na trávě ležíte jen v prachu,“ přidává se jeho soused.

Jedna z mála vodních atrakcí, které v areálu zbyly, jsou loďky a šlapadla. Vodní lyže, slibované na webu, nefungují, stejně jako plovoucí bary, vodní houpací hřiby či lezecké nafukovací stěny na hladině.

Zato stánků s občerstvením je na každém rohu plno. Například grilovaná kukuřice stojí 35 korun, klobása 50, langoš 50, pizza 180, půl litru točené limonády 35, piva 27, točená zmrzlina 30, dvě deci ledové tříště 24 korun. V Grill baru si lze dát i pražmu za 300 korun, krevety za 200 nebo humra za 1 500 korun.

Kamencové jezero

Otevřeno do 15. září každý den od 9 do 19 hodin

Vstupné dospělí 60 korun, senioři nad 60 let 40 korun, děti do 15 let 30 korun, do 3 let zdarma. Od 17 hodin všichni 30 korun. Pronájem dřevěné kabinky na den stojí 70 korun.

„Odebíráme nejvíce čerstvých ryb v celém kraji. Vozí nám je z Chorvatska, Francie, Švédska a připravuje je tu kuchař z Cannes,“ pochlubil se číšník Pavel Martin.

Padesát korun zaplatí děti za návštěvu Dětského světa plného různých nafukovacích atrakcí. V ceně je malování na obličej, jízda na býkovi, střílení z paintballové pistole, pískoviště či bazének. Zvlášť se platí boxovací koule, stolní fotbal a air hockey.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz