Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékaři věštili dívce s těžkými postiženími krátký život, ale mýlili se

  8:08aktualizováno  8:08
Čtrnáctiletá Tereza Kretschmanová z Bíliny trpí kombinací několika postižení a těžkých nemocí a její rodina se rve o každý, byť nepatrný pokrok. Co má dívka na srdci, to se jí ihned odrazí ve tváři. Nemluví, přesto kolem sebe šíří radost. Ale někdy i slzy.

Dana Kretschmanová se svou vážně nemocnou dcerou Terezou. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Zachumlaná v kočárku a mávající větvičkou do rytmu českých lidovek vypadá Tereza spokojeně. Na matku se obrací jen ve chvíli, kdy se dožaduje hašlerky.

Fotogalerie

„To ji naučila babička,“ zlobí se naoko Dana Kretschmanová. Vyjížďky s kočárkem po Bílině totiž Tereza miluje a i její máma si na čerstvém vzduchu pročistí hlavu.

Divoká cesta plná zvratů nastala právě před 14 lety, kdy se Tereza narodila. Šlo o předčasný porod v 26. týdnu, který provázelo krvácení do mozku. V následujících letech dívka prodělala šest operací hlavy, přibývaly také smutné diagnózy.

Kromě dětské mozkové obrny, která postihla všechny čtyři končetiny, Tereza trpí také epilepsií, atrofií očního nervu nebo skoliózou páteře. „Lékaři mě varovali, že se dožije nejvýše sedmi let. Jsem ráda, že se mýlili,“ usmívá se Dana Kretschmanová.

Spolu s Terezou vyvádějí lékaře z omylů docela často. Některé zákroky si musely vybojovat, odměnou jsou jim ale stále další a další zlepšení.

Pomohly lázně

„Lékaři mají občas laxní přístup. Říkali, že Terka bude ležák neschopný ničeho, že se nikdy neposadí ani nepostaví, že nemá smysl dělat operace,“ vypráví její matka.

„Jenže po prvním pobytu v klimkovických lázních se Tereza dokázala najíst jednou rukou, po druhém pobytu se posadila,“ upozorňuje Kretschmanová s tím, že kdyby dala na rady lékařů, tak se její dcera nikam neposune.

„Já věřím, že Terezka šanci má, a chci to dokázat,“ říká rozhodně matka. Dcera se během tří měsíčních pobytů v Klimkovicích zlepšila nejen v motorice. Její matka si nemůže vynachválit také psychický rozvoj.

„Byla strašně spastická a nic se jí nechtělo dělat. Když ale viděla přínos léčby, velmi ji to nakoplo. Třeba se jednou i postaví,“ věří. Aby se však mohl vysněný cíl přiblížit, musí Dana Kretschmanová shánět peníze, kde se dá.

Sama se stará o tři děti a na nějaký přivýdělek není ani pomyšlení, protože Tereza vyžaduje celodenní péči. Lázeňský pobyt spolu se speciálním rehabilitačním programem přitom v Klimkovicích přijde téměř na 100 tisíc korun, pojišťovna hradí polovinu.

Muž daroval speciální kočárek

„Pomáhají nám přátelé, kteří organizují sbírkové akce, další sbírky pořádáme sami. Někdo dá 50 korun, někdo více, jeden pán z Bíliny nám ale třeba koupil speciální kočárek za 50 tisíc,“ říká vděčně Terezčina matka.

„Oslovuji i nadace, málokdy je ale odezva pozitivní,“ doplňuje. Zapojují se i její děti. Tereza barví berušky nebo andělíčky, které lze zakoupit, šestiletý Matýsek neustále vymýšlí, jak a kde sbírat víčka od PET lahví.

Peněžitá pomoc

Lidé, kteří chtějí Terezčině matce v její nelehké péči o dceru pomoci jakoukoli částkou, mohou své příspěvky posílat na číslo účtu 2490434133 / 0800.

„Ano, sbíráme i víčka. Je to šílené, kilo se vykupuje za 5,50 Kč. Ale je to aspoň něco. S víčky nám pomáhá spousta škol a školek v okolí,“ připomíná Kretschmanová.

Je až s podivem, kolik toho tato mladá žena musí zvládnout. V těchto dnech ji v Bílině potkáte s krčním límcem, protože si při přenášení Terezky pochroumala páteř.

„Nějaký feťák nám rozkopal výtah, takže jsem Terku nosila ze sedmého patra v náručí,“ usmívá se matka. Je však vidět, že záda ji stále bolí. Na manipulaci s Terezou je sama, babička ani osmnáctiletá druhá dcera ji neunesou.

Na odlehčovací služby nezbývá

Nedostižné jsou pro ni také odlehčovací služby, které by jí v péči o Terezu ulevily. „Kdepak, ty si nemůžu dovolit. Na péči dostávám příspěvek 12 tisíc, který sotva pokryje Terezčiny potřeby,“ říká Kretschmanová.

Přiznává ale, že před třemi lety byla na pokraji zhroucení. Veškerý čas věnovala dětem, hlavně Tereze, která měla těžké epileptické záchvaty, a na sebe zapomínala.

„Tehdy jsem opravdu myslela, že skončím v blázinci. Teď už jsem na tom psychicky mnohem lépe. Dvakrát do týdne, když Terka usne, si jdu zacvičit. O víkendu stihnu i procházku v přírodě,“ podotýká matka.

Právě děti jsou vedle rodičů největší oporou Dany Kretschmanové. Terezčini sourozenci prý mají ke své sestře fantastický vztah.

„Řekla bych, že nejsou jako jejich vrstevníci. Terčino postižení jim dalo spoustu empatie i silné vůle. Jsem na ně pyšná,“ potvrzuje Kretschmanová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz