Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékaři věštili dívce s těžkými postiženími krátký život, ale mýlili se

  8:08aktualizováno  8:08
Čtrnáctiletá Tereza Kretschmanová z Bíliny trpí kombinací několika postižení a těžkých nemocí a její rodina se rve o každý, byť nepatrný pokrok. Co má dívka na srdci, to se jí ihned odrazí ve tváři. Nemluví, přesto kolem sebe šíří radost. Ale někdy i slzy.

Dana Kretschmanová se svou vážně nemocnou dcerou Terezou. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Zachumlaná v kočárku a mávající větvičkou do rytmu českých lidovek vypadá Tereza spokojeně. Na matku se obrací jen ve chvíli, kdy se dožaduje hašlerky.

Fotogalerie

„To ji naučila babička,“ zlobí se naoko Dana Kretschmanová. Vyjížďky s kočárkem po Bílině totiž Tereza miluje a i její máma si na čerstvém vzduchu pročistí hlavu.

Divoká cesta plná zvratů nastala právě před 14 lety, kdy se Tereza narodila. Šlo o předčasný porod v 26. týdnu, který provázelo krvácení do mozku. V následujících letech dívka prodělala šest operací hlavy, přibývaly také smutné diagnózy.

Kromě dětské mozkové obrny, která postihla všechny čtyři končetiny, Tereza trpí také epilepsií, atrofií očního nervu nebo skoliózou páteře. „Lékaři mě varovali, že se dožije nejvýše sedmi let. Jsem ráda, že se mýlili,“ usmívá se Dana Kretschmanová.

Spolu s Terezou vyvádějí lékaře z omylů docela často. Některé zákroky si musely vybojovat, odměnou jsou jim ale stále další a další zlepšení.

Pomohly lázně

„Lékaři mají občas laxní přístup. Říkali, že Terka bude ležák neschopný ničeho, že se nikdy neposadí ani nepostaví, že nemá smysl dělat operace,“ vypráví její matka.

„Jenže po prvním pobytu v klimkovických lázních se Tereza dokázala najíst jednou rukou, po druhém pobytu se posadila,“ upozorňuje Kretschmanová s tím, že kdyby dala na rady lékařů, tak se její dcera nikam neposune.

„Já věřím, že Terezka šanci má, a chci to dokázat,“ říká rozhodně matka. Dcera se během tří měsíčních pobytů v Klimkovicích zlepšila nejen v motorice. Její matka si nemůže vynachválit také psychický rozvoj.

„Byla strašně spastická a nic se jí nechtělo dělat. Když ale viděla přínos léčby, velmi ji to nakoplo. Třeba se jednou i postaví,“ věří. Aby se však mohl vysněný cíl přiblížit, musí Dana Kretschmanová shánět peníze, kde se dá.

Sama se stará o tři děti a na nějaký přivýdělek není ani pomyšlení, protože Tereza vyžaduje celodenní péči. Lázeňský pobyt spolu se speciálním rehabilitačním programem přitom v Klimkovicích přijde téměř na 100 tisíc korun, pojišťovna hradí polovinu.

Muž daroval speciální kočárek

„Pomáhají nám přátelé, kteří organizují sbírkové akce, další sbírky pořádáme sami. Někdo dá 50 korun, někdo více, jeden pán z Bíliny nám ale třeba koupil speciální kočárek za 50 tisíc,“ říká vděčně Terezčina matka.

„Oslovuji i nadace, málokdy je ale odezva pozitivní,“ doplňuje. Zapojují se i její děti. Tereza barví berušky nebo andělíčky, které lze zakoupit, šestiletý Matýsek neustále vymýšlí, jak a kde sbírat víčka od PET lahví.

Peněžitá pomoc

Lidé, kteří chtějí Terezčině matce v její nelehké péči o dceru pomoci jakoukoli částkou, mohou své příspěvky posílat na číslo účtu 2490434133 / 0800.

„Ano, sbíráme i víčka. Je to šílené, kilo se vykupuje za 5,50 Kč. Ale je to aspoň něco. S víčky nám pomáhá spousta škol a školek v okolí,“ připomíná Kretschmanová.

Je až s podivem, kolik toho tato mladá žena musí zvládnout. V těchto dnech ji v Bílině potkáte s krčním límcem, protože si při přenášení Terezky pochroumala páteř.

„Nějaký feťák nám rozkopal výtah, takže jsem Terku nosila ze sedmého patra v náručí,“ usmívá se matka. Je však vidět, že záda ji stále bolí. Na manipulaci s Terezou je sama, babička ani osmnáctiletá druhá dcera ji neunesou.

Na odlehčovací služby nezbývá

Nedostižné jsou pro ni také odlehčovací služby, které by jí v péči o Terezu ulevily. „Kdepak, ty si nemůžu dovolit. Na péči dostávám příspěvek 12 tisíc, který sotva pokryje Terezčiny potřeby,“ říká Kretschmanová.

Přiznává ale, že před třemi lety byla na pokraji zhroucení. Veškerý čas věnovala dětem, hlavně Tereze, která měla těžké epileptické záchvaty, a na sebe zapomínala.

„Tehdy jsem opravdu myslela, že skončím v blázinci. Teď už jsem na tom psychicky mnohem lépe. Dvakrát do týdne, když Terka usne, si jdu zacvičit. O víkendu stihnu i procházku v přírodě,“ podotýká matka.

Právě děti jsou vedle rodičů největší oporou Dany Kretschmanové. Terezčini sourozenci prý mají ke své sestře fantastický vztah.

„Řekla bych, že nejsou jako jejich vrstevníci. Terčino postižení jim dalo spoustu empatie i silné vůle. Jsem na ně pyšná,“ potvrzuje Kretschmanová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz