Offroad brázdí louky v chráněné oblasti, aby přežil vzácný živočich

  • 5
Ochranáři chytili Jiřího Hlaváče, jak jezdí s offroadem na cenných loukách na Litoměřicku. Místo trestu ale dostal louky od chráněné krajinné oblasti do pronájmu a i s dalšími řidiči se o ně stará. Jízdami po nich vytvářejí ideální podmínky pro kriticky ohroženého listonoha letního.

Motory řvou, kola a pásy drásají půdu, výfuky plivou po okolí salvy kouře. Vše se děje uprostřed cenné krajiny Českého středohoří.

Zatímco jinde ochranáři tvrdě postihují neukázněné čtyřkolkáře a offroadisty, na Babinách se s nimi snaží o spolupráci.

Dokonce jim ještě radí, kde a jak často jezdit.

Šéf offroadistů z klubu Wild Hogs Babiny Jiří Hlaváč je dnes členem stráže přírody.

Ještě před několika lety mu však jeho nynější kolegové šli po krku, protože svými stroji brázdil prostor opuštěný armádou, který dnes spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny.

„Jednou mě tu při jízdě chytli. Nakonec jsme si ale padli do oka a agentura mi nabídla pronájem bývalého vojenského prostoru s tím, že zde můžeme jezdit,“ říká Hlaváč.

Od ochránců to byl chytrý tah. Jezdci na offroadech se stáhli na relativně malý prostor, kde je jejich řádění pod kontrolou.

Ochranáři výskyt listonoha tají

Svými aktivitami navíc vytvářejí skvělé podmínky pro život několika vzácných živočichů. Například listonoha letního.

„Je to asi to nejošklivější, co jsem kdy viděl,“ sleduje Hlaváč drobného korýše, který tu a tam vyplouvá na hladinu kaluže. „Kvůli němu to všechno děláme,“ vysvětluje offroadista.

Kriticky ohrožený listonoh letní obývá kaluže jen v hrstce lokalit v republice. Je tak vzácný, že ochranáři místo jeho výskytu raději tají.

Ve starém armádním prostoru na Litoměřicku se mu ale daří, z několika málo jedinců je dnes populace o minimálně stovkách exemplářů.

„Aktivity armády v podobě pojezdů techniky a střeleb v minulosti zajišťovaly specifické podmínky, například periodicky se vyskytující louže v rozježděných cestách, jichž využívá právě listonoh letní,“ vysvětluje Jana Ptáčková, vedoucí Správy CHKO České středohoří.

Všechny louže jsou očíslované

„Po odchodu vojáků tak musíme přemýšlet, jak tyto zásahy zajistit jiným způsobem. A zde se otevřela příležitost pro příznivce offroad jízdy. Jde o dlouhodobě udržitelný způsob péče, neboť nahrazuje bagry či buldozery, který by bylo nutné pravidelně financovat,“ dodává Ptáčková.

Na Babinách tak vznikl způsob péče o krajinu, který je v Česku stále ještě neobvyklý. Svůj systém péče tu má prakticky každá louže. Všechny jsou očíslované, probíhá zde pravidelný zoologický monitoring.

Podle jeho výsledků se upravují trasy a časování pojezdů. Část lokality je kvůli ochraně obojživelníků v klidovém režimu po většinu roku, v červnu a červenci se zase nesmí vjíždět do louží, protože se tam vyskytuje listonoh.

Pravěká příšerka

Jiří Hlaváč z offroadového klubu na Litoměřicku pomáhá udržovat populaci...
  • korýš listonoh letní (Triops cancriformis) žije na Zemi v nezměněné podobě už od triasu, zhruba 220 milionů let
  • v České republice je v kategorii kriticky ohrožených druhů
  • může dorůst až 10 cm, obvykle jsou listonozi menší
  • má tři oči, tělo mu kryje široký štít, z něhož vyčnívají dva štěty
  • živí se larvami vodního hmyzu, pulci nebo rostlinami a organickými zbytky na dně tůňky
  • žije jen 3 až 12 týdnů od května do srpna, líhne se při teplotě vody mezi 10–15°C
  • zbytek roku přežívají jeho vajíčka. Jsou odolná a vydrží dlouhodobé vyschnutí, mráz až -30°C a horko do 80°C. Z některých se vylíhnou larvy i po 25 letech na suchu

V ostatních měsících naopak ježdění listonohovi prospívá, neboť kola nabírají bahno i s jeho vajíčky a šíří je na další místa,“ přibližuje Ptáčková management lokality.

Letos i čtyřkolky

Offroadisté podle ní všechna omezení respektují, za několik let spolupráce jim navíc lokalita přirostla k srdci a dobře vnímají její význam pro život chráněných druhů živočichů.

To potvrzuje i Jiří Hlaváč. „Je úžasné sledovat, jak listonozi osidlují jednu louži za druhou. Už přesně víme, kde se jim bude dařit a kde se naopak příliš neohřejí, protože voda je pro ně příliš hluboká, a tedy chladná,“ říká Hlaváč.

Spolupráce jezdců a ochranářů v letošním roce postoupila do další úrovně. Závodů, které se tu konají třikrát do roka, se budou moci účastnit i čtyřkolkáři.

„Chlapi se chovají slušně, a tak dostali letos svolení. Závody nejsou rychlostní, ale dovednostní, takže tratě nasměrujeme tam, kde je to potřeba. Lze tak spojit naši zábavu s ochranou přírody,“ upozorňuje Hlaváč.

A tak zatímco se jezdci na čtyřkolkách budou na konci září během Offroad Cupu trápit na náročné trati, jejich stroje se na chvíli stanou důležitými přenašeči vajíček jednoho prapodivného tvora.