Elektrárna Tušimice dodává teplo do Kadaně. I zde se musí lidé připravit na zvýšení cen.

Elektrárna Tušimice dodává teplo do Kadaně. I zde se musí lidé připravit na zvýšení cen. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Teplo z Čezu v kraji podraží, ostatní dodavatelé ještě o cenách jednají

  • 2
Od Nového roku zaplatí lidé na Chomutovsku či Teplicku více peněz za vytápění svých bytů. Tedy alespoň ti, kterým teplo dodává společnost ČEZ Teplárenská. Producent tepla zatím přesně neví, o kolik bude zdražovat, uklidňuje ale spotřebitele, že nepůjde o nijak dramatické navýšení.

"Průměrné celkové roční náklady na vytápění bytu při spotřebě 36 gigajoulů se mohou zvýšit maximálně o 6,5 procenta, což v absolutních číslech činí maximálně 74 korun za měsíc. Samozřejmě, že se ceny budou odvíjet podle lokalit a toho, zda se jedná o vytápění pomocí uhlí, či plynu," uvedl Ota Schnepp, severočeský mluvčí skupiny ČEZ.

"Zatím ještě nelze hovořit o konečných cenách pro rok 2011, neboť cenová jednání se zákazníky nejsou dokončena. Finální ceny tak budou známy do konce prosince," dodal Schnepp s tím, že ceny se budou upravovat směrem nahoru ve všech lokalitách.

ČEZ TEPLÁRENSKÁ

Od ledna 2011 bude dražší teplo pro odběratele společnosti ČEZ Teplárenská. Ta zajišťuje dodávky tepla pro Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří, Kadaň a dále na Teplicku a Bílinsku.

"Neboť vývoj nákladů ovlivňuje v prvé řadě obecná inflace, která činí zhruba 2 procenta. Dalším podstatným důvodem je snižování dodávek vlivem zateplování, které je samozřejmě logické, s negativním dopadem na jednotkové stálé náklady – efekt zateplování pro domácnosti je výrazně vyšší, než je nárůst ceny tepla," vysvětlil.

V podobné míře ČEZ na severu Čech zdražoval teplo už v letošním roce – to, které se vyrábí v uhelných elektrárnách, mělo být letos asi o 7 procent dražší než loni. Zda se bude zdražovat i v ostatních částech Ústeckého kraje, zatím není jasné. Většina teplárenských společností totiž o ceně pro rok 2011 také teprve vyjednává.

V Děčíně prý zdražení neplánují

Jedním ze severočeských měst, kde by ke zdražování dojít nemuselo, je Děčín. "Dle našich informací se zvyšování cen tepla nechystá," sdělila Pavla Kulhavá, mluvčí společnosti MVV Energie CZ, pod kterou spadá i Termo Děčín. To zásobuje teplem v Děčíně na 11 tisíc domácností, pro letošní rok jim ceny dokonce snížila o více než 20 korun za gigajoule.

Pravděpodobně hlouběji do kapsy budou muset sáhnout kvůli vytápění Ústečané, kteří teplo odebírají od společnosti Tepelné hospodářství města Ústí (THMÚ). "V současné době se v THMÚ pracuje na výpočtu ceny pro rok 2011. O ceně tepla vždy jedná valná hromada. Ta bude jednat zhruba v polovině prosince," uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha, který je členem dozorčí rady THMÚ.

Podobně reagovali v Litoměřicích a Lounech. Od ledna má v kraji vzrůst i cena vody, ne víc než o 7,5 procenta. Přesné číslo zveřejní Severočeská vodárenská společnost (SVS) v nejbližších dnech.