Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dělají to z neznalosti, říká náměstek Teplic o potížích s arabskými hosty

  18:01aktualizováno  18:01
Náměstek primátora Teplic Hynek Hanza svolal schůzku radnice s městskou i státní policií. Chtěl s nimi probrat, jak zklidnit rostoucí napětí mezi místními a arabskými hosty lázní. Tepličané si stěžují, že hosté při piknicích v parku dělají nepořádek, porušují dopravní předpisy a děti na kolech ohrožují místní.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vedení teplické radnice se bojí, aby nespokojenost obyvatel města s Araby nepřerostla do nebezpečné situace. A stejně to podle náměstka Hanzy vidí vedení muslimské obce. Arabové podle něj hážou odpadky na zem spíš z nevědomosti než ze zlého úmyslu. Proto je chce vedení města poučovat, že smetí patří do koše. Nejprve rozmístilo informační cedule, teď domluvilo ještě letáky.

O sporech místních a Arabů v Teplicích čtěte zde

Proč jste schůzku svolal?
Na základě stavu v našich lázeňských parcích, aby preventivní práce ve vztahu k návštěvníkům byla co největší a nedocházelo ke zbytečným rozepřím a eskalování konfliktů, kterým můžeme dopředu zamezit, když budou všechny strany správně informované.

Mám pocit, že se snažíte mluvit příliš opatrně. Řekněte, jak chcete zabránit tomu, aby arabští hosté nedělali v parcích nepořádek?
Samozřejmě, že třeba Šanovský park je plný arabské klientely, ale naše činnosti jsou zaměřeny na všechny lázeňské hosty. Informovat arabskou klientelu je ale víc zapotřebí, protože tito lidé jsou úplně z jiné kultury s jinými zvyklostmi a pravidly. Proto jdu zítra na jejich modlitby, abych upozornil představitele muslimské obce na některé záležitosti, o kterých třeba oni neví. Například, že u nás je po 22. hodině noční klid, což u nich není. Oni to nedělají z nějakého záměru, ale spíš z neznalosti. Aspoň si to myslíme. Proto jsme posílili hlídky městské policie na odpolední a noční, ať se baví s těmi lidmi, poučují je na místě a sdělují jim, co je ještě podle pravidel a co už je za hranou. Hlídek se zúčastní i překladatelé z řad Arabů, aby pomáhali s komunikací. Dnes jsem také poslal muslimské obci leták, kde jsou jasně vymezeny záležitosti, které jsou zakázány.

Třeba které?
Že nesmí rušit noční klid od 22. hodiny do 6. hodiny ranní, omezovat či ohrožovat ostatní nebezpečnou jízdou na kole a bruslích, provozovat míčové hry mimo místa k tomu určená, znečišťovat veřejná prostranství, vylepovat plakáty, malovat po objektech nebo poškozovat zařízení parku, špinit lavičky a že cyklista do 18 let musí jezdit s ochrannou přilbou.

To máme letáky, tlumočníky... Kolik to všechno bude Teplice stát?
Tlumočník bude poskytnut muslimskou obcí zdarma, protože chtějí zachovat klid. Oni nechají i přeložit a vytisknout první várku letáků, které budou distribuovat všem svým klientům lázně i obchodní partneři, kteří je sem vozí.

Stížnosti na arabské hosty lázní se objevují každý rok. Nemohli jste s nepořádkem a hlukem udělat něco už dřív?
Můžete to hodnotit tak, že město zase udělalo něco pozdě. Už jsem zaslechl i názory, že je to předvolební kampaň města. Ale to odmítám. Já se snažím řešit problém v daný moment.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz