Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Motorkáři v Teplicích parodovali islám. Obrázky a texty zkoumá policie

  15:53aktualizováno  15:53
Policie prošetřuje akci motorkářské skupiny Blaničtí rytíři, kteří v sobotu oblepili Teplice posměšnými plakáty na téma islám. Cedule z lázeňského parku v Šanově strážníci ještě týž den odstranili, stejně jako nápisy křídou na chodníku.

Některé z kreseb, které se v sobotu objevily v šanovském parku. | foto: Městská policie Teplice

Záměrem Blanických rytířů údajně bylo pojmout akci žertovně, o čemž měl svědčit její název: Humorem proti ideologii. „Vážení přátelé, sedněte na své stroje a přijeďte si užít trochu legrace. Skicový papír, pastelky či jiné kreslící potřeby s sebou,“ vyzvali na svém webu i další české motorkáře.

V šanovském parku, který je oblíbeným místem početné arabské klientely teplických lázní, se vedle obrázků připomínajících spíše dětské kresby ocitla třeba ilustrace, na níž vousatý muslim u oběda říká: „Co? Ženskej vlas v polévce?! A bez šátku!!!“.

Fotogalerie

Na stromě byl zase leták, na němž se starší arabská manželka ptá svého muže: „Ahmede, co to tam zas kutíš?!“ a přistihne ho, jak si vyrábí sebevražednou nálož a myslí při tom na ráj, kde jsou jen samé mladé nahé krásky.

Objevily se ale i vulgárnější nápisy, jejichž obsah nyní policie zkoumá. Na lampě byla třeba fotka rohaté kozy a u ní text: Fatima, muslimská pornohvězda. Vedle nápisu „Stop islám“ stálo na chodníku velkými písmeny křídou: „Fuck off Allah!“.

„Naši strážníci na to přišli kolem 13. hodiny, vše nafotili, zdokumentovali a odstranili,“ říká ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Případem se na popud strážníků začala zabývat státní policie. „Prověřujeme, zda nejde o protiprávní jednání,“ uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Provokace není cesta, upozorňuje arabista

Blaničtí rytíři o sobě říkají, že nejsou diktátoři ani ničí sluhové či poskoci. Jejich mottem, jak píší na svých stránkách, je: „Vládo, nás neoklameš a pokud nás chceš zradit, zle to s tebou skončí! Stop diktátu EU, stop islámské invazi!“

Na svém webu tvrdí, že je do role Blanických rytířů „pasoval lid“ v září 2015 při průjezdu jejich kolony asi 600 motorek kolem demonstrací na Václavském náměstí v Praze. Argumentují tím, že je následně podpořilo zhruba 1 680 motorkářů napříč republikou a „pozvedlo tak své meče“.

Nejde přitom o první incident zaměřený proti Arabům v šanovském parku, kam rádi chodí. Loni v červenci tam Tepličtí hromadně vyvenčili své psy na protest proti nepořádku, kteří tam po sobě arabští hosté nechávají, i proti tomu, jak bývají večer hluční (o události jsme psali zde).

Arabista Bronislav Ostřanský už tenkrát ale upozornil, že provokativní gesta jsou nejlepší cestou, jak vyvolat konflikt. „Muslimové mohou každou takovou akci vnímat jako projev nenávisti,“ varuje Ostřanský.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz