Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Místní protestují proti drtičce odpadů v Teplicích kvůli prachu a hluku

  • 27
Stavební odpad se má recyklovat v areálu Somet u silnice z Teplic na Modlany. Lidé z domů v okolí mají strach z prachu a hluku. Záměr nyní posuzuje krajský úřad. Lhůta pro zasílání připomínek končí v neděli.

Jen tři měsíce klidu si užili obyvatelé teplického sídliště Šanov II. V říjnu sice firma Blažek+B stáhla svůj záměr zřídit nedaleko paneláků recyklační středisko stavebního odpadu, v prosinci však projekt v tichosti oprášila. Nyní o něm rozhodují krajští úředníci.

Deponie stavebních materiálů má vzniknout v areálu Somet u silnice na Modlany. Firma tu chce na ploše 5 000 metrů čtverečních skladovat až 20 000 tun stavebního odpadu ročně, více než polovinu tohoto množství pak přímo v areálu zpracuje drtička.

„Když jsme se loni v létě dozvěděli o prvním záměru, psali jsme dopisy, do vchodů jsme lidem dávali letáčky, podepisovali jsme petici. Firma nakonec od svého plánu upustila. Netušila jsem, že se s ním vrátí, navíc zrovna před svátky, aby lidé nemohli reagovat,“ durdí se Vlasta Baraňajová

Hluk, prach i imise

Baraňajová je ze Společenství vlastníků domů 1320–1330 v Trnovanské ulici, které jsou spolu s panelovým domem v ulici Kosmonautů na dohled a hlavně na doslech areálu Somet. Firma uvažuje, že by mobilní drtička byla v provozu šestkrát za rok, vždy po dobu tří dnů. Celkem tedy 18 dnů v roce.

„Ano, obáváme se zejména hlučnosti drtičky, ale také zvýšené prašnosti i dopravní zátěže. Vždyť zdejší silnice nejsou stavěné na to, aby po nich jezdily tatrovky se sutí,“ upozorňuje Baraňajová.

„Žiju na sídlišti 44 let a chci mít klid. Nechápu, proč si firma vybrala k záměru zrovna lokalitu v blízkosti zástavby,“ dodává Baraňajová.

Společenství vlastníků ani tentokrát neponechalo nic náhodě a své odmítavé vyjádření k záměru zaslalo na odbor životního prostředí krajského úřadu, který bude o deponii na Sometu rozhodovat. Stejně učinila například i teplická městská rada či Stavební bytové družstvo Mír.

Přibyla rozptylová studie

„Zásadní výhrady družstva směřují zejména ke zvýšené hlučnosti, prašnosti, ale i dalším imisím, které budou nad míru přiměřenou zasahovat do práv obyvatel bytových domů. Záměr tedy bude mít významný negativní vliv na veřejné zdraví,“ sdělil předseda SBD Mír Marek Andrášek.

„Navrhujeme proto, aby krajský úřad ve zjišťovacím řízení rozhodl, že záměr není v souladu s požadavky na ochranu životního prostředí a veřejného zdraví,“ doplnil Andrášek.

Redakce oslovila i majitele drahkovské firmy Františka Blažka, který však předem domluvený telefonát odmítl.

Zástupci společnosti Blažek+B ale už dříve připomněli, že významný nepříznivý vliv na okolí vyloučila jak akustická studie, tak i studie možného ovlivnění evropsky významných lokalit.

Svůj nový záměr navíc firma doplnila o rozptylovou studii a i ona obavy mírní.

„Z hlediska stávající imisní zátěže je realizace záměru přípustná, neboť v okolí nedojde k výraznému ovlivnění stávající kvality ovzduší ani ke vzniku nových přeslimitních stavů, a tedy k nepřípustné zátěži či obtěžování obyvatel,“ uvedl zpracovatel rozptylové studie Pavel Cetl.

Lhůta pro zaslání připomínek k záměru končí tuto neděli, krajský úřad dosud obdržel celkem osm vyjádření od dotčených úřadů a veřejnosti. „Příslušný úřad vydává závěr zjišťovacího řízení zpravidla do 45 dní ode dne zveřejnění oznámení na úřední desce krajského úřadu,“ poznamenala mluvčí kraje Lucie Dosedělová.