Lidé ze zavřených ubytoven musí pryč z tělocvičny, kde nouzově bydleli

  16:11aktualizováno  16:11
Většina Romů, kteří skončili ve školní tělocvičně po té, kdy museli odejít ze dvou zavřených ústeckých ubytoven, už má nové bydlení. Tři poslední ještě jiné ubytování hledají.

„Je to tady psychicky velmi náročné, fakt na hlavu. Už jsme tu skoro čtrnáct dní všichni pohromadě. Už abychom odsud odešli,“ vypráví Štefan, který je jedním z 22 lidí nouzově ubytovaných v tělocvičně ústecké základní školy na Školním náměstí v Předlicích.

Fotogalerie

„Jsem tu s družkou a čtyřmi dětmi. Včera jsme byli vařit oběd v parku před školou, protože tady nemůžeme. Ani pračka tady není,“ stěžuje si.

Až do minulého měsíce žili všichni v ubytovně Modrá na Střekově. Tu se ale majitelka rozhodla (spolu s ubytovnou v ulici Klíšská v centrálním obvodu) uzavřít k poslednímu červnu. 

Na obou žilo celkem 224 lidí, většina z nich si ještě před vyklizením stihla najít vlastní bydlení. Ti, kterým se to nepovedlo, museli odejít právě do tělocvičny. Spí na nafukovacích matracích, dostali je od města a až budou odcházet, mohou si je vzít s sebou.

„Už mám klíče od nového bytu, sehnala jsem ho v ulici Na Nivách. Ne v těch rozbitých domech, je tam jeden žlutý opravený, tak tam. V ubytovně jsem za jeden pokoj bez sociálky platila skoro 12 tisíc. Za 1+1 dám teď 7 tisíc korun. Smlouvu mám uzavřenou do září a pokud bude všechno v pořádku, majitel jí prodlouží,“ říká Iveta, která sedí pod věšáky na tašky se cvičebním úborem.

Kvůli štěnicím jsem přišla o nábytek, tvrdí žena

Do stejného domu půjde i Štefan se svou rodinou, taky už má v ruce klíče. Kromě matrace nemá nic moc, co by si do bytu mohl vzít, protože skoro všechno musel nechat na ubytovně. 

„Musel jsem obvolat asi šedesát bytů, než jsem tenhle sehnal. V tom bytě Na Nivách, kam nakonec půjdeme, není ani linka nebo kamna, ale pan Karika (Karel Karika, místostarosta ústeckého centrálního obvodu), který nám pomáhá, říkal, že to zařídí. Mám jenom tohle, co mám na sobě a pak ještě mikinu. To je všechno,“ říká Štefan a ukazuje na zelené triko s nápise Good night white pride, v překladu Dobrou noc, bílá pýcho či ligo, které odkazuje na antinacismus.

„Musela jsem na Modré nechat novou pohovku a celou televizní stěnu. Nemůžu si to vzít ani do toho nového bytu, protože je to prolezlé štěnicemi a šváby, těch bylo na ubytovně hodně. Myslíte, že mi to někdo proplatí? Ne, neproplatí, bylo to úplně nové a nic z toho,“ rozčiluje se Iveta.

Syn je v Anglii, ale nemám na něj číslo, říká muž

Šíří se i informace, že štěnice s sebou přinesli někteří z ubytovaných i do tělocvičny a ta se kvůli tomu bude muset celá deratizovat. „Podívejte se, nejsme nikde poštípaní, ani děti. Kdyby tu fakt byly štěnice, měli bychom fleky. Nic tady není, tak nechápu, proč musí něco deratizovat,“ kroutí hlavou Antonín Miliňko. 

Ten je v tělocvičně sám, manželka mu zemřela před několika lety a děti jsou dospělé. Zatím neví, kam půjde, stejně jako jedo dva kamarádi, nové ubytování se zatím ani jednomu z nich nepodařilo najít. 

„Asi půjdu ke kamarádovi, slíbil mi, že u něj můžu tři měsíce zůstat. Mám dohromady pět dětí, jeden syn je v Anglii, ale nemám na něj číslo, abych mu zavolal. Třeba bych mohl k němu,“ uvažuje Miliňko.

Původně měli mít sociálně slabí Romové nouzové bydlení zajištěné v tělocvičně až do konce měsíce, ale v úterý prý přišli lidé z magistrátu a oznámili jim, že do 14. července musí všichni pryč. 

Podle Jana Novotného, zástupce ředitele ústecké městské policie, která celou akci koordinuje, se však dveře tělocvičny bezpodmínečně neuzavřou a kdo bude nutně potřebovat, může tu ještě zůstat. 

„Škola má v tělocvičně naplánované rekonstrukční práce a malování. Řekl jsem proto lidem v tělocvičně, že by bylo dobré, aby skutečně co nejdříve odešli do nového, když už mají zajištěné ubytování. Ale nikdo na ulici neskončí, pokud nebudou mít kam jít, nevyhodíme je,“ ujišťuje Novotný.

Video z jedné ze dvou končících ústeckých ubytoven:

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Mých žáků je mi často líto, říká učitelka školy v problematickém Janově

Učitelka prvního stupně na základní škole v Janově Alena Michalská

Alena Michalská učí 36 let na základní škole v litvínovském Janově, který je považován za romské ghetto. Skladba...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Policisté se vrhli do ledové řeky, zachránili ženu, která skočila z mostu

Benešův most v Ústí nad Labem.

Dva obětaví policisté se v Ústí nad Labem vrhli do ledové řeky, aby odtamtud vytáhli jednapadesátiletou ženu. Ta chtěla...

Další z rubriky

Firmy marně hledají nové pracovníky, mnohdy snižují i své požadavky

Chemopetrol v Záluží u Litvínova

S kritickým nedostatkem pracovníků se potýkají zaměstnavatelé v Ústeckém kraji. Nejvíc chybějí dělníci a technické...

Soud dal podmínku úřednici, jež neodvolala kandidaturu senátorky Dernerové

Ilustrační snímek

Podmínkou a zákazem činnosti potrestal soud bývalou tajemnici mosteckého magistrátu Janu Čejkovou za to, že se před...

Primátorem Mostu bude i nadále Jan Paparega z hnutí ProMOST

Staronový mostecký primátor Jan Paparega

Primátorem Mostu zůstane Jan Paparega z hnutí ProMOST, které ve městě vyhrálo komunální volby. Zastupitelé o tom...

Najdete na iDNES.cz