Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nečekaně velká technoparty na Teplicku skončila, místní sčítají škody

  16:36aktualizováno  16:36
V areálu bývalého utečeneckého tábora Červený Újezd na Teplicku skončila odpoledne obří technoparty, na kterou se sjelo na pět tisíc lidí z celé Evropy. Vlastníci pozemků nyní vyčíslují škody, jež po sobě technaři zanechali. Ochránci přírody si myslí, že policie akci podcenila.

„Došlo k masivnímu porušování lesního zákona, desítky aut parkovaly na místech, kde je to zakázané. Hrozilo také obrovské nebezpečí požáru, protože lidé ve vyprahlých lesích rozdělávali ohně,“ poukázal na některé prohřešky Daniel Pitek ze Stráže ochrany přírody při CHKO České středohoří (o technoparty zde).

Fotogalerie

Přístup policie k technařům Pitek kritizuje. „Snažili jsme se policii spolu s vlastníky pozemků vyzvat, aby nám poskytla součinnost při řešení porušení zákona. Na příjezdové cesty se ale postavili čtyři policisté, kteří dělali technařům de facto vrátné. To je naprosto skandální,“ dodal Pitek.

On sám od soboty obcházel zaparkované automobily a karavany a vyzýval jejich majitele, aby odjeli z lesních cest. O víkendu rozdal pokuty za více než sto tisíc korun.

„Musím říci, že jde o nekonfliktní lidi. Vůbec nevěděli, že lesní pozemky si organizátoři nepronajali a že se na nich nesmí stát. Většina jich odjela po první výzvě a teprve ti, kteří zůstali, zaplatili pokuty,“ uvedl Pitek.

Technaři odpadky odváželi, hodně plastu ale v okolí zůstalo

Přestože si řada technařů odvážela odpadky s sebou, po akci lemovaly příjezdové cesty k areálu i okolní lesní porost hromady plastových láhví a obalů.

„Odhaduji, že náklady na vyčištění příjezdových cest a pozemků obce budou do sta tisíc korun. Škodu budeme vymáhat po organizátorech akce,“ sdělila starostka nedalekých Hrobčic Jana Syslová.

Zároveň je ale ráda, že aparatury po třech dnech konečně utichly. „Obyvatelé obcí už byli deprivovaní. Hlavně ti, kteří museli v pondělí vstávat do práce. V tom hluku se opravdu nedalo spát,“ dodala.

Na zmapování škod se chystá i vlastník většiny poškozených pozemků, společnost Lesy Sever.

„Škodu budeme vyčíslovat až po úplném vyklizení areálu a cest. Půjde ale nejen o náklady na likvidaci odpadů, poničené jsou i lesní porosty,“ upozornil Martin Lukáš z Lesů Sever. Také tato firma bude škodu vymáhat po organizátorech akce.

Hrobčice uvažují, jak podobným akcím příště zabránit

Starostka Hrobčic již přemýšlí nad opatřeními, které by podobně nezvládnuté akci pro příště zabránily. „Uvažujeme o krocích, které by organizování takových akcí ztížily nebo aspoň usměrnily. Pomoci by mohla nová vyhláška,“ nastínila Jana Syslová.

Pořadatelé akci nahlásili jako soukromou pro 400 lidí, nakonec jich přijelo nejméně desetkrát víc včetně lidí z Německa, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Slovenska či Slovinska.

V areálu měl majitel pozemku Pavel Fousek dříve neregistrovaný domov důchodců. Do loňského roku v něm dlouhodobě žily desítky duševně nemocných lidí, řada z nich v nevyhovujících podmínkách. Areál byl bez dodávek plynu, problémy byly i se zásobováním vodou.

V prosinci Ústecký kraj všech 39 klientů odstěhoval do jiných zařízení po celé zemi. Místní si proto myslí, že Fousek technařům pozemek poskytl natruc.

„To je také můj názor, ale český právní řád tomu nedokáže zabránit. Pan Fousek je náladový člověk, někdy je přístupný, někdy ne, ale když někomu zabráníte jeho podnikatelskému záměru, tak asi vztahy pak nebudou v pořádku,“ poznamenala Syslová.

Technoparty v Červeném Újezdě na Teplicku:Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Kdo si neudělal zásoby sena, bude na tom špatně, říká chovatel

Jiří Andrle, nadšený chovatel a předseda ZO ČSCH Litoměřice-Žitenice....

Letní úmorná vedra trápí nejen lidi, ale jsou problémem i pro zvířata. Člověk se před horkem může schovat, kam chce,...

Najdete na iDNES.cz