Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nečekaně velká technoparty na Teplicku skončila, místní sčítají škody

  16:36aktualizováno  16:36
V areálu bývalého utečeneckého tábora Červený Újezd na Teplicku skončila odpoledne obří technoparty, na kterou se sjelo na pět tisíc lidí z celé Evropy. Vlastníci pozemků nyní vyčíslují škody, jež po sobě technaři zanechali. Ochránci přírody si myslí, že policie akci podcenila.

„Došlo k masivnímu porušování lesního zákona, desítky aut parkovaly na místech, kde je to zakázané. Hrozilo také obrovské nebezpečí požáru, protože lidé ve vyprahlých lesích rozdělávali ohně,“ poukázal na některé prohřešky Daniel Pitek ze Stráže ochrany přírody při CHKO České středohoří (o technoparty zde).

Fotogalerie

Přístup policie k technařům Pitek kritizuje. „Snažili jsme se policii spolu s vlastníky pozemků vyzvat, aby nám poskytla součinnost při řešení porušení zákona. Na příjezdové cesty se ale postavili čtyři policisté, kteří dělali technařům de facto vrátné. To je naprosto skandální,“ dodal Pitek.

On sám od soboty obcházel zaparkované automobily a karavany a vyzýval jejich majitele, aby odjeli z lesních cest. O víkendu rozdal pokuty za více než sto tisíc korun.

„Musím říci, že jde o nekonfliktní lidi. Vůbec nevěděli, že lesní pozemky si organizátoři nepronajali a že se na nich nesmí stát. Většina jich odjela po první výzvě a teprve ti, kteří zůstali, zaplatili pokuty,“ uvedl Pitek.

Technaři odpadky odváželi, hodně plastu ale v okolí zůstalo

Přestože si řada technařů odvážela odpadky s sebou, po akci lemovaly příjezdové cesty k areálu i okolní lesní porost hromady plastových láhví a obalů.

„Odhaduji, že náklady na vyčištění příjezdových cest a pozemků obce budou do sta tisíc korun. Škodu budeme vymáhat po organizátorech akce,“ sdělila starostka nedalekých Hrobčic Jana Syslová.

Zároveň je ale ráda, že aparatury po třech dnech konečně utichly. „Obyvatelé obcí už byli deprivovaní. Hlavně ti, kteří museli v pondělí vstávat do práce. V tom hluku se opravdu nedalo spát,“ dodala.

Na zmapování škod se chystá i vlastník většiny poškozených pozemků, společnost Lesy Sever.

„Škodu budeme vyčíslovat až po úplném vyklizení areálu a cest. Půjde ale nejen o náklady na likvidaci odpadů, poničené jsou i lesní porosty,“ upozornil Martin Lukáš z Lesů Sever. Také tato firma bude škodu vymáhat po organizátorech akce.

Hrobčice uvažují, jak podobným akcím příště zabránit

Starostka Hrobčic již přemýšlí nad opatřeními, které by podobně nezvládnuté akci pro příště zabránily. „Uvažujeme o krocích, které by organizování takových akcí ztížily nebo aspoň usměrnily. Pomoci by mohla nová vyhláška,“ nastínila Jana Syslová.

Pořadatelé akci nahlásili jako soukromou pro 400 lidí, nakonec jich přijelo nejméně desetkrát víc včetně lidí z Německa, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Slovenska či Slovinska.

V areálu měl majitel pozemku Pavel Fousek dříve neregistrovaný domov důchodců. Do loňského roku v něm dlouhodobě žily desítky duševně nemocných lidí, řada z nich v nevyhovujících podmínkách. Areál byl bez dodávek plynu, problémy byly i se zásobováním vodou.

V prosinci Ústecký kraj všech 39 klientů odstěhoval do jiných zařízení po celé zemi. Místní si proto myslí, že Fousek technařům pozemek poskytl natruc.

„To je také můj názor, ale český právní řád tomu nedokáže zabránit. Pan Fousek je náladový člověk, někdy je přístupný, někdy ne, ale když někomu zabráníte jeho podnikatelskému záměru, tak asi vztahy pak nebudou v pořádku,“ poznamenala Syslová.

Technoparty v Červeném Újezdě na Teplicku:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ENVIRO, ENERGIE A BOZP

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz