Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak jste dnes byli spokojení v práci? ptá se firma pomocí smajlíků

  8:55aktualizováno  8:55
Firma na výrobu barev Jotun Powder Coatings v Trmicích na Ústecku umístila vedle „píchaček“ panel s tlačítky, na kterých jsou smajlíky vyjadřující míru spokojenosti s pracovní atmosférou. Zaměstnanci se tak mohou každý den vyjádřit, jak se jim v práci líbilo. Vedení údaje vyhodnocuje a na nespokojenost reaguje.

Zaměstnanci firmy Jotun v Trmicích si mohou vybrat ze čtyř smajlíků ten, který nejlépe vystihuje jejich náladu po pracovní směně. | foto: Jotun

„Chtěli jsme efektivní nástroj, jak sledovat, jestli se zaměstnanci cítí dobře, zda nejsou pod tlakem a jestli toho na ně není moc,“ přibližuje personální asistentka firmy Barbora Kučerová.

Vedení společnosti chce tímto systémem předejít tomu, aby se o náladě zaměstnanců dozvídalo zvěstmi z druhé ruky. „Děláme na tři směny, takže třeba noční směnu nevidíme,“ podotkla Kučerová.

Může se hodit

I práce může být koníčkem. Najděte si práci, která Vás bude bavit a kde se budete cítit dobře. Vyberte si z aktuálních volných pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Výsledky „hlasování“ se ukládají na server firmy, která systém provozuje. Ta pak pošle výstup vedení Jotunu, jež tak má průběžný přehled o náladě mezi pracovníky. „Sledujeme report na měsíční bázi. Vidíme, jestli se spokojenost zvedá, klesá nebo je stabilní,“ popisuje Kučerová.

Systém zatím využila přibližně polovina z celkem 142 zaměstnanců společnosti. Firma monitoruje náladu mezi administrativou a výrobní silou zvlášť.

Účast v průzkumu je dobrovolná

„Řekl bych, že dělníků to používá asi polovina, o něco více mačkají zaměstnanci z kanceláří,“ přiblížil jeden ze zaměstnanců společnosti.

„Představovali jsme si, že systém bude používat více lidí, ale nemůžeme nikoho nutit,“ podotkla personální asistentka.

Průzkum nálady mezi zaměstnanci není mezi firmami ničím novým, prakticky ji sleduje každá. Rozdíl je, že naprostá většina společností ho provádí formou dotazníků v půlročních či ročních intervalech.

„Přijde mi to jako jednoduchý, rychlý a dobrý indikátor pro management, z něhož lze určit náladu ve firmě,“ komentoval systém Jotunu například šéf teplického závodu AGC Flat Glass Libor Sehnal, jemuž ho MF DNES popsala.

Nespokojenost firma zatím řešila jednou

V AGC probíhá průzkum mezi zaměstnanci jednou ročně. Jotun má naopak možnost reagovat na případné problémy prakticky obratem. Pokud tak při měsíčním hodnocení vedení firma zjistí převažující nespokojenost, zaměstnance si svolá a snaží se sjednat nápravu. Za devět měsíců fungování systému se firma s takovou situací setkala zatím jednou.

„Nelíbilo se nám, že když se nevyrobily objemy barev, jaké si vedení představovalo, což ani nebylo v našich silách, vzali procenta z výplaty,“ uvedl zaměstnanec firmy.

„Svolali jsme si zaměstnance na individuální pohovory, zeptali se na příčinu jejich nespokojenosti a zareagovali,“ doplnila Kučerová.

Systém ve firmě Jotun oceňuje i šéf Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje František Jochman. „Zdá se mi to zajímavé. Myslím, že se to dá rozšířit jako jeden z dalších nástrojů, jak mohou firmy zjišťovat spokojenost zaměstnanců,“ míní.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz