Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak jste dnes byli spokojení v práci? ptá se firma pomocí smajlíků

  8:55aktualizováno  8:55
Firma na výrobu barev Jotun Powder Coatings v Trmicích na Ústecku umístila vedle „píchaček“ panel s tlačítky, na kterých jsou smajlíky vyjadřující míru spokojenosti s pracovní atmosférou. Zaměstnanci se tak mohou každý den vyjádřit, jak se jim v práci líbilo. Vedení údaje vyhodnocuje a na nespokojenost reaguje.

Zaměstnanci firmy Jotun v Trmicích si mohou vybrat ze čtyř smajlíků ten, který nejlépe vystihuje jejich náladu po pracovní směně. | foto: Jotun

„Chtěli jsme efektivní nástroj, jak sledovat, jestli se zaměstnanci cítí dobře, zda nejsou pod tlakem a jestli toho na ně není moc,“ přibližuje personální asistentka firmy Barbora Kučerová.

Vedení společnosti chce tímto systémem předejít tomu, aby se o náladě zaměstnanců dozvídalo zvěstmi z druhé ruky. „Děláme na tři směny, takže třeba noční směnu nevidíme,“ podotkla Kučerová.

Může se hodit

I práce může být koníčkem. Najděte si práci, která Vás bude bavit a kde se budete cítit dobře. Vyberte si z aktuálních volných pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Výsledky „hlasování“ se ukládají na server firmy, která systém provozuje. Ta pak pošle výstup vedení Jotunu, jež tak má průběžný přehled o náladě mezi pracovníky. „Sledujeme report na měsíční bázi. Vidíme, jestli se spokojenost zvedá, klesá nebo je stabilní,“ popisuje Kučerová.

Systém zatím využila přibližně polovina z celkem 142 zaměstnanců společnosti. Firma monitoruje náladu mezi administrativou a výrobní silou zvlášť.

Účast v průzkumu je dobrovolná

„Řekl bych, že dělníků to používá asi polovina, o něco více mačkají zaměstnanci z kanceláří,“ přiblížil jeden ze zaměstnanců společnosti.

„Představovali jsme si, že systém bude používat více lidí, ale nemůžeme nikoho nutit,“ podotkla personální asistentka.

Průzkum nálady mezi zaměstnanci není mezi firmami ničím novým, prakticky ji sleduje každá. Rozdíl je, že naprostá většina společností ho provádí formou dotazníků v půlročních či ročních intervalech.

„Přijde mi to jako jednoduchý, rychlý a dobrý indikátor pro management, z něhož lze určit náladu ve firmě,“ komentoval systém Jotunu například šéf teplického závodu AGC Flat Glass Libor Sehnal, jemuž ho MF DNES popsala.

Nespokojenost firma zatím řešila jednou

V AGC probíhá průzkum mezi zaměstnanci jednou ročně. Jotun má naopak možnost reagovat na případné problémy prakticky obratem. Pokud tak při měsíčním hodnocení vedení firma zjistí převažující nespokojenost, zaměstnance si svolá a snaží se sjednat nápravu. Za devět měsíců fungování systému se firma s takovou situací setkala zatím jednou.

„Nelíbilo se nám, že když se nevyrobily objemy barev, jaké si vedení představovalo, což ani nebylo v našich silách, vzali procenta z výplaty,“ uvedl zaměstnanec firmy.

„Svolali jsme si zaměstnance na individuální pohovory, zeptali se na příčinu jejich nespokojenosti a zareagovali,“ doplnila Kučerová.

Systém ve firmě Jotun oceňuje i šéf Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje František Jochman. „Zdá se mi to zajímavé. Myslím, že se to dá rozšířit jako jeden z dalších nástrojů, jak mohou firmy zjišťovat spokojenost zaměstnanců,“ míní.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz