Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutov má nového primátora. Toho odvolaného smetly spory o hokej

  11:05aktualizováno  19:17
Chomutov má po pondělním „puči“ nové vedení města. Na jednání, které pokračovalo po přerušení, zvolili místní zastupitelé primátorem Marka Hrabáče z hnutí ANO. Nahradí tak v čele radnice Daniela Černého z hnutí PRO Chomutov.

Svržený chomutovský primátor Daniel Černý. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Chci pokračovat v tom, co jsme započali. Jde o dokončení převzetí Kamencového jezera a stabilizaci městské policie,“ uvedl těsně po zvolení primátor. Hlasovalo pro něj 21 zastupitelů z třiatřiceti.

Po komunálních volbách vítězné hnutí PRO Chomutov, které má jedenáct zastupitelů skončilo po pondělním puči v opozici. Všechny ostatní strany KSČM, Nový Sever, ANO a ČSSD má v městské radě své zástupce. „Spolupráce s PRO Chomutov byla v posledních týdnech velmi komplikovaná a jen jsme se trápili. Těšilo by mě v radě poměrné zastoupení všech stran v radě, ale hnutí PRO Chomutov se jeví jako nekonstruktivní,“ doplnil Hrabáč.

PRO Chomutov na post primátorky navrhoval Janu Vaňhovou z ČSSD. Ta se ale středeční schůze nezúčastnila, protože ji zadržela policie v souvislosti s podvody s evropskými dotacemi. Vzhledem k tomu, že nemohla vyjádřit, zda s kandidaturou souhlasí, zastupitelé o ní odmítli hlasovat. „Navrhli jsme ji proto, abychom upozornili na paradoxní situaci. Radní, kteří byli zvoleni v pondělí, jsou tam díky hlasu političky z ČSSD, která je obviněna policií ze závažného trestného činu,“ okomentoval Daniel Černý.

Zastupitelé ve středu zároveň zvolili náměstky primátora, těmi se stali David Dinda (Nový Sever) a Jan Mareš (ČSSD). Dalšími radními jsou: Karel Lipman, Stanislav Mikšovič (oba Nový Sever), Petr Husák, Miloň Houda (oba ČSSD), Ladislav Drlý, Jaroslav Komínek, Libuše Zmátlová (všichni KSČM) a Jiří Weber (ANO).

Předchozí koalice složená z PRO Chomutov, ANO a KSČM se rozpadla kvůli dohadům o podpoře hokeje. Jsou o tom přesvědčeni členové PRO Chomutov, kteří nesouhlasili s dalšími dotacemi pro klub Piráti Chomutov. Podpora hokeji byla původně na programu i ve středu. Návrh obsahoval majetkový vstup do obchodní společnosti Piráti Chomutov. Nový Sever bod stáhl.

„Je to fraška. Firma Jaroslava Veverky, šéfa hokejistů, poslala hnutí ANO sponzorský dar 250 tisíc korun. Jde o úplatek,“ prohlásil rozhořčeně po pondělním puči odvolaný radní Jan Hartman.

Čtvrt milionu přišlo na transparentní účet hnutí loni 17. srpna od firmy Noen, v níž je předsedou představenstva Jaroslav Veverka mladší.

Právě radní z hnutí ANO – první náměstek Marek Hrabáč a Karin Sobotková – a spolu s nimi tři komunisté pondělní hlasování o odvolání „přežili“.

Spolu s primátorem se naopak poroučeli jeho druhý náměstek Marian Bystroň a další čtyři členové rady za PRO Chomutov – Vladimír Koten, Monika Mrugová, Jan Hartman a Ivana Chábová. K pěti zbývajícím radním pak ještě v pondělí zastupitelé dovolili dva zástupce Nového Severu a dva ČSSD.

Opozice kritizovala průzkum za 300 tisíc

Výkonný ředitel klubu, který je zároveň zastupitelem a nově i radním, spojitost puče s hokejem odmítá. „To je omyl. Žádná spojitost v tom není,“ ohradil se David Dinda (Nový Sever).

„Je to nesmysl. Příspěvek přišel v létě na transparentní účet hnutí, není důvod to skrývat. S hokejem nemá rozpad koalice nic společného,“ odmítl nařčení z úplatku i náměstek Hrabáč.

Uzavřeli jsme penězovody a to vadilo, míní Daniel Černý

Jednadvacet měsíců byl primátorem Daniel Černý z PRO Chomutov. Až do pondělí koalice složená z jeho vítězného hnutí, ANO a KSČM fungovala.

Co podle vás přivodilo její rozpad?
Těch důvodů bylo zřejmě několik. Odmítli jsme poskytnout 32 milionů korun nad rámec běžné každoroční podpory hokejovému klubu. Připravovali jsme také výběrové řízení na správu bytového fondu, kterou dosud prováděla firma zastupitele za Nový Sever. Ukončili jsme nevýhodný pronájem Kamencového jezera. Uzavřeli jsme některé penězovody a chystali jsme se k dalším krokům a to některým lidem vadilo.

Věděl jste, že se k něčemu proti vám na radnici schyluje?
Nečekal jsem to. První náměstek Marek Hrabáč (ANO) před tím zastupitelstvem sice naznačil, že se něco děje. Mluvil o výměně. Ale že se to má týkat jeho osoby. Neviděl jsem důvod, proč by k tomu mělo dojít. Do pondělí jsme byli silná koalice, která plnila program, nastavili jsme transparentní ekonomiku, lidé měli větší možnosti rozhodovat o dění na radnici i ve městě.

Puč propukl při projednávání výsledků sociologického průzkumu. Opoziční zastupitelé z ČSSD a Nového Severu kritizovali koalici, že vyhodila 300 tisíc za zbytečný průzkum veřejného mínění.

Tři komunističtí radní poté prohlásili, že chtějí být odvolaní z rady, protože o zadání průzkumu předem nevěděli. To Daniel Černý odmítl. „Materiály v radě jsme projednávali standardně a věděli o nich všichni radní,“ uvedl.

Nespokojení komunisté

Podle Jaroslava Komínka byli komunisté nespokojení s komunikací v radě a ze strany hnutí PRO Chomutov dlouhodobě. „Chyběla nám vzájemná komunikace o dění ve městě,“ prohlásil.

Odvolat celou radu pak navrhl sociální demokrat Mareš, který byl v předchozím volebním období primátorem.

Návrh podpořili jak komunisté, tak zástupci Nového Severu.

„Dlouhodobě patříme ke kritikům politiky PRO Chomutov. Nesouhlasíme se způsobem vládnutí, které rozděluje veřejnost na dva nesmiřitelné tábory a spoléhá na nikdy nekončící destrukci,“ stojí v prohlášení Nového Severu.

Finanční podporu hokeje řeší město od jara, kdy klub žádal mimořádnou nevratnou dotaci na činnost mládeže a extraligu. Město s tím nesouhlasilo a místo toho klubu poskytlo půjčku 12,5 milionu.

Na podzim zastupitelé Dinda a Stanislav Mikšovic (Nový Sever) přišli s návrhem na splacení formou reklamy, kdy klub na stadionu a dresech hráčů umístí loga města. Hnutí PRO Chomutov to odmítlo.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz