Fingovaná svatba

Fingovaná svatba | foto: Profimedia.cz

Svatba s cizincem: 50 tisíc. Tak Češky legalizují migraci do Schengenu

  • 5
V Ústeckém kraji narůstá počet sňatků za peníze. Severočešky tak legalizují pobyty cizinců nejen v Česku, ale v celém schengenském prostoru. Nejvíce jich přichází ze zemí bývalé Jugoslávie, Vietnamu, Alžíru, Ghany a Turecka.

"Za letošní rok evidujeme 33 případů účelově uzavřených sňatků za finanční, majetkový nebo jiný prospěch," říká mluvčí severočeské cizinecké policie Eva Jaklová.

PODVODY
S CIZINCI

Letos evidují policisté 42 případů napomáhání k neoprávněnému pobytu cizinců v Česku.

Ve 33 případech šlo o fingované svatby, v devíti o falešné přiznání otcovství.

Loni takových případů bylo celkem 36, předloni 25.

Jde o výnosný byznys, na který se zaměřují dobře organizované gangy. "Oslovují občany ČR zejména z řad romské populace, drogově závislých a sociálně slabších obyvatel," uvádí Jaklová.

Částky pro nevěsty se podle policistů pohybují kolem padesáti tisíc korun. Zprostředkovatel dostává obvykle mnohem víc, až 250 tisíc korun za jednu dohodnutou svatbu. Musí totiž zařídit cestovní doklady, letenky, vysvědčení o právní způsobilosti, vízum a očkování, protože sňatek se většinou uzavírá v cizině.

Policisté evidují i případy, kdy se ženy takto provdaly za dva cizince, aniž by se s prvním rozvedly. Vyšetřovatel je tak obvinil ze dvou trestných činů: dvojího manželství a napomáhání k neoprávněnému pobytu.

První sňatek se ženám zpravidla podařilo utajit tak, že se vdaly v zahraničí, hlavně v Africe. V Česku by jim totiž přestřihli občanku a na nové občance změnili rodinný stav.

S falešnými svatbami pomáhala i úřednice ze Sychrova

Předloni policie pozatýkala dokonce celou skupinu organizátorů nelegálních svateb, díky nimž se do Evropy dostala řada nebezpečných zločinců, členů rodinných klanů Kosovských Albánců zapletených do obchodování s drogami, zbraněmi a lidmi.

Mezi zadrženými organizátory byl také už dříve trestaný muž z Litvínova. Ve vazbě skončila rovněž úřednice z radnice v Sychrově v Libereckém kraji, která všemu napomáhala. Případ se vyšetřoval v Teplicích a nyní ho řeší liberecký soud.

Pokud se prokáže, že jde o účelový sňatek s cílem zajistit cizinci povolení k pobytu, hrozí ženám až jeden rok ve vězení. Za opakované zinscenované svatby nebo jejich organizování může pachatel skončit za mřížemi až na tři roky.

Další trestní stíhání novomanželkám hrozí, když takovou svatbu zatají před úřady. Dál totiž většinou pobírají sociální dávky, na které by po svatbě nemusely mít nárok, protože by jim se společnou domácností měl pomáhat manžel. Takových podvodů letos policisté řešili celkem patnáct.

Kromě fingovaných svateb se cizinci snaží získat povolení k pobytu také tím, že se nechávají účelově zapisovat do rodných listů českých dětí. Letos severočeští policisté odhalili devět takových případů.