Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do sporu o smrt v nemocnici zasáhla politika, lékař i ředitel kandidují

  16:05aktualizováno  16:05
Případ zdravotní sestry z Rumburku obviněné z vraždy vážně nemocné pacientky dostává politický rozměr. Lékař Petr Vondráček, který proti sestře zajistil klíčové důkazy, viní ředitele nemocnice Darka Švába, že si chce na tragické události udělat reklamu před komunálními volbami. V nich kandidují oba.

Ředitel Lužické nemocnice v Rumburku Darek Šváb | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Pan ředitel svým postupem vyrobil z jedné kauzy dvě. Další vývoj tomu dává třetí rozměr, a ten je politický,“ říká Vondráček.

Rumburský lékař Petr Vondráček

Rumburský lékař Petr Vondráček

Ředitel Šváb už v pátek naznačil, že se Vondráček snažil sestru krýt. Lékař za to na Švába obratem podal trestní oznámení pro pomluvu (o sporu zde).

„Pan Šváb se chce v takhle citlivé a závažné kauze zviditelnit. Ve smyslu: doktor to chtěl schovat a já velký pan ředitel jsem na to přišel,“ zlobí se Vondráček, který mrtvé pacientce sám odebral krev a zajistil vyhozenou infúzní lahev. Díky tomu se zjistilo, že sestra pacientce píchla předepsaný draslík místo přes kapačku přímo do žíly, což jí zastavilo srdce (o případu zde).

Vzájemné napadání Švába s Vondráčkem je podle všeho vyhrocením sporů, které spolu už dlouho mají. Oba v minulosti kandidovali v Rumburku za ČSSD. Šváb je ve městě už 15 let místostarostou, Vondráček byl za sociální demokracii v radě města od roku 1994 až do roku 2010. Pak znovu kandidovat odmítl, a to právě kvůli Švábovi.

„On přestal komunikovat. Poslední čtyři roky, kdy jsem byl v radě města, mi přestal zvedat telefony. Tak jsem si řekl, že do dalšího volebního období už nepůjdu,“ přiblížil Vondráček.

Šváb opustil ČSSD, Vondráček za ní kandiduje

Takových lidí bylo v Rumburku víc. V roce 2002 dokonce kvůli Švábovi odstoupil starosta Jan Sembdner a v roce 2012 starosta Jaroslav Sykáček, protože s místostarostou odmítali dál spolupracovat (o rezignaci Sykáčka zde).

Šváb si však ve Šluknovském výběžku vybudoval silnou pozici a ve funkci se udržel i poté, co ho loni policie obvinila z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu za zastrašování strážníků. Dokonce skončil na měsíc ve vazbě, soud bude mít 7. října.

Místostarostu Švába se marně snažila sesadit samotná ČSSD (více zde). Nakonec přestal platit příspěvky, nechal se vyloučit a letos kandiduje za vlastní hnutí Rumburáci.cz. A to je i důvod, proč se do politiky vrací lékař Vondráček. Rozhodl se znovu kandidovat za ČSSD.

„Když Šváb odešel, řekl jsem: Ano, teď s vámi zase půjdu,“ říká Vondráček.

Politická motivace je nesmysl, říká ředitel Šváb

Šváb odmítá, že by nynější spor s Vondráčkem byl součástí předvolebního boje. „Že by motivace mohla být politická považuji za naprosto nesmyslné. My, jako vedení nemocnice, jsme takto tiskovou konferenci o celém případu nevedli. To doktor Vondráček se pak odvolával na jednoho z politických představitelů. Spíš bych tak viděl snahu o zviditelnění u něj. Z mé strany by to bylo kontraproduktivní, protože celé je to velká lidská tragédie,“ poznamenal Šváb.

Podle něj se Vondráčka nejspíš dotklo, že nemocnice prověřuje jeho postup poté, co okolnosti smrti sedmdesátileté pacientky odhalil.

„My to ale prošetřit musíme. Zjišťujeme, jak došlo k prodlení, proč se informace dostala k vedení pozdě, jak se zacházelo se zdravotní dokumentací, úmrtním listem a důkazními materiály. A že tam byla celá řada věcí, které byly špatně, to je zkrátka realita. Že nebyly hned učiněny kroky směrem k policii, mohlo mít fatální důsledky pro objasnění případu,“ dodal Šváb.

Podívejte se, jak Vondráček i Šváb minulý týden mluvili o tragickém případu:

Policie prověřuje desítku dalších případů

Žena zemřela v noci na pátek 6. června. Že jí sestra píchla draslík do přímo žíly, oznámil Vondráček ráno zástupci primáře, primáři i hlavní sestře nemocnice. Vedení nemocnice se o tom ale dozvědělo až v pondělí odpoledne, takže policie se o případu dozvěděla až se zpožděním.

Kriminalisté nyní prověřují další případy, aby zjistili, jestli sestra usmrtila víc pacientů. Podle informací MF DNES jich vyšetřovatelé zkoumají deset.

„Jde o to, abychom vyloučili, zda se obviněná nedopustila dalšího protiprávního jednání,“ řekl státní zástupce Jan Jakovec.

Zatím se ale vyšetřovatelé nechystají stíhání padesátileté zdravotní sestry rozšířit. Jakovec odhadl, že vyšetřování potrvá minimálně půl roku.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz