Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do sporu o smrt v nemocnici zasáhla politika, lékař i ředitel kandidují

  16:05aktualizováno  16:05
Případ zdravotní sestry z Rumburku obviněné z vraždy vážně nemocné pacientky dostává politický rozměr. Lékař Petr Vondráček, který proti sestře zajistil klíčové důkazy, viní ředitele nemocnice Darka Švába, že si chce na tragické události udělat reklamu před komunálními volbami. V nich kandidují oba.

Ředitel Lužické nemocnice v Rumburku Darek Šváb | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Pan ředitel svým postupem vyrobil z jedné kauzy dvě. Další vývoj tomu dává třetí rozměr, a ten je politický,“ říká Vondráček.

Rumburský lékař Petr Vondráček

Rumburský lékař Petr Vondráček

Ředitel Šváb už v pátek naznačil, že se Vondráček snažil sestru krýt. Lékař za to na Švába obratem podal trestní oznámení pro pomluvu (o sporu zde).

„Pan Šváb se chce v takhle citlivé a závažné kauze zviditelnit. Ve smyslu: doktor to chtěl schovat a já velký pan ředitel jsem na to přišel,“ zlobí se Vondráček, který mrtvé pacientce sám odebral krev a zajistil vyhozenou infúzní lahev. Díky tomu se zjistilo, že sestra pacientce píchla předepsaný draslík místo přes kapačku přímo do žíly, což jí zastavilo srdce (o případu zde).

Vzájemné napadání Švába s Vondráčkem je podle všeho vyhrocením sporů, které spolu už dlouho mají. Oba v minulosti kandidovali v Rumburku za ČSSD. Šváb je ve městě už 15 let místostarostou, Vondráček byl za sociální demokracii v radě města od roku 1994 až do roku 2010. Pak znovu kandidovat odmítl, a to právě kvůli Švábovi.

„On přestal komunikovat. Poslední čtyři roky, kdy jsem byl v radě města, mi přestal zvedat telefony. Tak jsem si řekl, že do dalšího volebního období už nepůjdu,“ přiblížil Vondráček.

Šváb opustil ČSSD, Vondráček za ní kandiduje

Takových lidí bylo v Rumburku víc. V roce 2002 dokonce kvůli Švábovi odstoupil starosta Jan Sembdner a v roce 2012 starosta Jaroslav Sykáček, protože s místostarostou odmítali dál spolupracovat (o rezignaci Sykáčka zde).

Šváb si však ve Šluknovském výběžku vybudoval silnou pozici a ve funkci se udržel i poté, co ho loni policie obvinila z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu za zastrašování strážníků. Dokonce skončil na měsíc ve vazbě, soud bude mít 7. října.

Místostarostu Švába se marně snažila sesadit samotná ČSSD (více zde). Nakonec přestal platit příspěvky, nechal se vyloučit a letos kandiduje za vlastní hnutí Rumburáci.cz. A to je i důvod, proč se do politiky vrací lékař Vondráček. Rozhodl se znovu kandidovat za ČSSD.

„Když Šváb odešel, řekl jsem: Ano, teď s vámi zase půjdu,“ říká Vondráček.

Politická motivace je nesmysl, říká ředitel Šváb

Šváb odmítá, že by nynější spor s Vondráčkem byl součástí předvolebního boje. „Že by motivace mohla být politická považuji za naprosto nesmyslné. My, jako vedení nemocnice, jsme takto tiskovou konferenci o celém případu nevedli. To doktor Vondráček se pak odvolával na jednoho z politických představitelů. Spíš bych tak viděl snahu o zviditelnění u něj. Z mé strany by to bylo kontraproduktivní, protože celé je to velká lidská tragédie,“ poznamenal Šváb.

Podle něj se Vondráčka nejspíš dotklo, že nemocnice prověřuje jeho postup poté, co okolnosti smrti sedmdesátileté pacientky odhalil.

„My to ale prošetřit musíme. Zjišťujeme, jak došlo k prodlení, proč se informace dostala k vedení pozdě, jak se zacházelo se zdravotní dokumentací, úmrtním listem a důkazními materiály. A že tam byla celá řada věcí, které byly špatně, to je zkrátka realita. Že nebyly hned učiněny kroky směrem k policii, mohlo mít fatální důsledky pro objasnění případu,“ dodal Šváb.

Podívejte se, jak Vondráček i Šváb minulý týden mluvili o tragickém případu:

Policie prověřuje desítku dalších případů

Žena zemřela v noci na pátek 6. června. Že jí sestra píchla draslík do přímo žíly, oznámil Vondráček ráno zástupci primáře, primáři i hlavní sestře nemocnice. Vedení nemocnice se o tom ale dozvědělo až v pondělí odpoledne, takže policie se o případu dozvěděla až se zpožděním.

Kriminalisté nyní prověřují další případy, aby zjistili, jestli sestra usmrtila víc pacientů. Podle informací MF DNES jich vyšetřovatelé zkoumají deset.

„Jde o to, abychom vyloučili, zda se obviněná nedopustila dalšího protiprávního jednání,“ řekl státní zástupce Jan Jakovec.

Zatím se ale vyšetřovatelé nechystají stíhání padesátileté zdravotní sestry rozšířit. Jakovec odhadl, že vyšetřování potrvá minimálně půl roku.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Obchodník

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz