Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zákaz plnění bazénů, dražší voda, veřejné sprchy. Obce bojují se suchem

  6:22aktualizováno  6:22
V několika obcích Ústeckého kraje platí přísný zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrad. Kvůli vysychajícím pramenům musely radnice objednat cisterny a například v Ludvíkovicích na Děčínsku se už lidé dokonce museli chodit sprchovat do kulturního domu, protože doma jim voda netekla.

Starosta Ludvíkovic Jiří Šturma nechal vyčistit dříve odstavená prameniště, stále to však nestačí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Sucho začalo vlastně už v zimě, kdy bylo velmi málo sněhu. Tím pádem je nyní v pramenech a řekách velmi málo vody. Podzemní vody poklesly, deficit trvá tři čtvrtě roku, protože dlouhodobě je srážek o něco méně,“ uvedl meteorolog Radek Tomšů.

Fotogalerie

Špatná situace je především v obcích, které mají vlastní vodovod zásobovaný přes vodojem z místních pramenišť.

„Nedostatek vody musíme řešit téměř obden. Hlídat, zda ve vodojemech voda je, či ne a objednávat cisterny na jejich napuštění. A řešit stížnosti lidí. To ale musí jít za sousedy, kteří mají bazény a je jim jedno, kolik kubíků si natočí, zda voda nebude,“ říká starosta Malé Veleně na Děčínsku Václav Růžička.

Obec má pro 450 obyvatel jen pět vodojemů od 16 do 42 kubíků vody. Aby radnice lidi přiměla s vodou lépe hospodařit, zkusila ji zdražit. Ještě minulý měsíc si totiž za kubík účtovala jen 25 korun, nejméně v celém Česku.

„Je to bez stočného, protože nemáme kanalizaci. Od července jsme vodu zdražili o pět korun, aby lidé začali konečně trochu šetřit, když domluvy nezabírají,“ poznamenal Růžička.

Na dovážení drahé vody do vodojemů ale obec i tak prodělává. Jedna osmikubíková cisterna stojí 2,5 tisíce.

„Při našich cenách vody těch osm kubíků, což stačí na jeden bazén, lidem prodáme za 240 korun. Od čtvrtka přijdou třicítky, lidé dopustí bazény, začnou kropit a problém je tu zase,“ dodává Růžička.

Ludvíkovice otevřely sprchy v kulturním domě

Cisterny už musely objednat i v Ludvíkovice na Děčínsku. Radnice tam lidem kvůli suchu umožnila sprchování ve sprchách kulturního domu a zpřístupnila jim vodovod na obecním úřadě, kde pitná voda tekla. Vodu také v tisícilitrových nádržích rozvezla po obci.

„Někteří křičeli, proč není blíž u nich, ale u souseda. Jakmile voda začala téct, tak právě ti křiklouni začali čistit bazény a v noci je tajně napouštět,“ říká starousedlík Josef Szabó.

Starosta Ludvíkovic Jiří Šturma už nechal vyčistit dříve odstavená prameniště, stále to však nestačí.

„Situace s nedostatkem vody je rok co rok horší. Při běžném odběru nám naše zdroje stačí, při napouštění bazénů a zalévání se vodojemy rychle vyčerpají a jejich napouštění trvá několik dní. Pro případy krize si můžeme pustit vodu v řadu z Hřenska pro Děčín, ale jen málo, abychom nevzali vodu obci Kámen. Lidé si mysleli, že vodu nechceme pustit, ale teklo vše, co mohlo,“ přibližuje Šturma.

Obec zvažuje, že by regulovala napouštění bazénů, třeba podle pořadníku. Další variantou je, že při překročení odběru pro dům by byla voda dražší. Zvýšit naráz ceny všem radnice nechce do doby, než voda poteče bez potíží.

„Nechceme na ní vydělávat, ale musíme se dostat na nějakou reálnou cenu,“ říká starosta Šturma. V obci se za kubík platí i se stočným 49 korun, většina obyvatel kraje zásobovaná Severočeskými vodovody a kanalizacemi platí 96 korun.

Bazén lze naplnit i dešťovou vodou, ukazuje starousedlík

„Kdyby lidé zalévali dešťovou vodou a tou si napouštěli bazény místo pitné z kohoutku, žádné problémy nejsou,“ říká ludvíkovický starousedlík Josef Szabó. Sám si u domu vyčistil septik a ze všech střech do něj nyní chytá déšť, což dřív bylo běžné. Vodou pak zalévá a napouští jí i bazén.

„Nějakou regulaci vymyslet musíme, třeba by stálo za to lidem dát příspěvek na nádrže na dešťovou vodu. Tu nikdo nechytá a teče do kanalizace, která pak neplní svoji funkci, protože je zahlcena dešťovou vodou,“ poznamenal i starosta.

O opatření uvažují i v Huntířově na Děčínsku, kam patří také Stará a Nová Oleška. „Situace se každý rok zhoršuje. Zřejmě budeme muset zvětšit naše vodojemy. Když lidé napouští bazény, zalévají, voda do nich nestačí dotékat a z kohoutků pak neteče,“ podotkla starostka Renata Fajáková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz