Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Studenti v Ústeckém kraji vyhráli, gymnázia se zatím slučovat nebudou

  12:21aktualizováno  12:21
Studenti gymnázií v Ústeckém kraji mohou slavit. Jejich školy 1. září příštího roku zůstanou samostatné. Spolu s učiteli a rodiči veřejným tlakem donutili krajské zastupitele změnit názor a gymnázia se oproti už schválenému rozhodnutí spojovat nebudou.

Studenti z děčínského gymnázia protestovali proti sloučení své školy s Evropskou obchodní akademií už na listopadovém zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje. | foto: Karel PešekMF DNES

"Děkuju všem, kteří nám pomohli, od studentů, rodičů včetně dalších institucí," řekl ředitel jednoho z dotčených gymnázií, děčínského, Václav Lešanovský.

Vedle děčínského zůstanou dále samostatná i gymnázia v Rumburku, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Lovosicích, Kadani a Klášterci nad Ohří. Zastupitelstvo o tom drtivou většinou rozhodlo ve středu 21. prosince.

"Naše město bralo slučování jako nešťastné rozhodnutí a vynucené zlo. Jsem rád, že hlasování takto dopadlo," těšilo starostu Roudnice Vladimíra Urbana. Urban tak okamžitě odstoupil od toho, aby kvůli sloučení gymnázia město převzalo školu od kraje.

Červnové rozhodnutí o spojování škol obhajoval jeho iniciátor, krajský radní pro školství Petr Jakubec (ČSSD), úbytkem studentů, úsporami (kraj slučováním údajně ušetřil už 64 milionů) a zamýšleným vznikem páteřní soustavy středních škol.

Jenže zastupitelé chtěli slučovat i nesourodé školy, například děčínské gymnázium s tamější obchodní akademií. A proti tomu se zvedla veřejná vlna odporu, které politici ve středu podlehli. Oficiální důvod změny jejich původního rozhodnutí však zní jinak: změna koncepce ministerstva školství.

Jakubec jako radní neskončil

"Vyžaduje si to reakci. Tou je, že proces slučování škol se přeruší, a až ministerstvo řekne, jaké má záměry, tak se k tomu můžeme vrátit," vysvětlil radní Jakubec, který návrh na zrušení sloučení škol předložil a zvedl pro něj i ruku.

Na ministerstvu se však nic tak zásadního neděje. Žádný nový návrh nepředložilo ani vládě, ani Sněmovně. Ministr jen uvažuje o změně financování škol (školy by dostávaly peníze na třídu, ne jako dosud na žáka - pozn. red.) a o povinných přijímacích zkouškách na gymnázia.

"Je to úsměvné. Na ministerstvu se od červnového rozhodnutí kraje nic nezměnilo. Je to jen záminka, aby zastupitelé nemuseli přiznat chybu a mohli chodit dál s hlavou nahoře," míní o oficiálním vysvětlení kraje jeden z ředitelů dotčených gymnázií.

A dávají mu za pravdu i někteří politici. "Jakubec je křivák. Místo aby si posypal hlavu popelem, hodí to na ministerstvo," pronesl jeden ze zastupitelů ČSSD, tedy Jakubcův stranický kolega. Požádal ale o zachování anonymity.

Ráno před středečním zasedáním zastupitelstva se v kuloárech ČSSD jednalo o tom, že Jakubce nechá partaj z funkce radního kvůli špatné koncepci školství odvolat. Ale skončilo jen u diskuse.

Chybí dlouhodobá koncepce

Hlasování o zrušení sloučení škol předcházela živá rozprava zastupitelů. Některým vadilo, že se v tak krátkém období mění natolik zásadní rozhodnutí.

"Děsím se toho, pro co budeme hlasovat příště. Jeden týden jsme pro, druhý proti. Přijde mi zvláštní školy hurá slučovat, a pak to revokovat. Koncepce by měla být dlouhodobější," stěžoval si zastupitel za KSČM Jaroslav Komínek.

"Vycházet vstříc potřebám občanů je normální," kontroval radní za ODS Radek Vonka. Hádka o to, kdo vlastně za (ne)koncepci škol může, se v jedné chvíli rozhořela i mezi radními z ODS a ČSSD.

Avízo Jakubce, že téma slučování škol se může v budoucnu opět otevřít, ředitele Lešanovského nechává v klidu. "Možná bude problém s menšími gymnázii. Ta ve velkých městech by ale měla zůstat zachována," míní.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Zlodějku zradila podprsenka, v rozčílení jí z ní vypadl kradený mobil

Ilustrační snímek

Před ústeckým nádražím využila sedmačtyřicetiletá žena nepozornosti kolemjdoucího a vytáhla mu z kapsy mikiny mobil....

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Lovosický lesopark se rozroste, vzniknou nové cesty i grilovací místa

Takto má v konečné fázi vypadat lovosický lesopark Osmička, v němž přibudou...

Oblíbený městský lesopark Osmička v Lovosicích se letos rozšíří. Radnice se pustila do jeho protažení až k restauraci...

Najdete na iDNES.cz