Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Studenti v Ústeckém kraji vyhráli, gymnázia se zatím slučovat nebudou

  12:21aktualizováno  12:21
Studenti gymnázií v Ústeckém kraji mohou slavit. Jejich školy 1. září příštího roku zůstanou samostatné. Spolu s učiteli a rodiči veřejným tlakem donutili krajské zastupitele změnit názor a gymnázia se oproti už schválenému rozhodnutí spojovat nebudou.

Studenti z děčínského gymnázia protestovali proti sloučení své školy s Evropskou obchodní akademií už na listopadovém zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje. | foto: Karel PešekMF DNES

"Děkuju všem, kteří nám pomohli, od studentů, rodičů včetně dalších institucí," řekl ředitel jednoho z dotčených gymnázií, děčínského, Václav Lešanovský.

Vedle děčínského zůstanou dále samostatná i gymnázia v Rumburku, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Lovosicích, Kadani a Klášterci nad Ohří. Zastupitelstvo o tom drtivou většinou rozhodlo ve středu 21. prosince.

"Naše město bralo slučování jako nešťastné rozhodnutí a vynucené zlo. Jsem rád, že hlasování takto dopadlo," těšilo starostu Roudnice Vladimíra Urbana. Urban tak okamžitě odstoupil od toho, aby kvůli sloučení gymnázia město převzalo školu od kraje.

Červnové rozhodnutí o spojování škol obhajoval jeho iniciátor, krajský radní pro školství Petr Jakubec (ČSSD), úbytkem studentů, úsporami (kraj slučováním údajně ušetřil už 64 milionů) a zamýšleným vznikem páteřní soustavy středních škol.

Jenže zastupitelé chtěli slučovat i nesourodé školy, například děčínské gymnázium s tamější obchodní akademií. A proti tomu se zvedla veřejná vlna odporu, které politici ve středu podlehli. Oficiální důvod změny jejich původního rozhodnutí však zní jinak: změna koncepce ministerstva školství.

Jakubec jako radní neskončil

"Vyžaduje si to reakci. Tou je, že proces slučování škol se přeruší, a až ministerstvo řekne, jaké má záměry, tak se k tomu můžeme vrátit," vysvětlil radní Jakubec, který návrh na zrušení sloučení škol předložil a zvedl pro něj i ruku.

Na ministerstvu se však nic tak zásadního neděje. Žádný nový návrh nepředložilo ani vládě, ani Sněmovně. Ministr jen uvažuje o změně financování škol (školy by dostávaly peníze na třídu, ne jako dosud na žáka - pozn. red.) a o povinných přijímacích zkouškách na gymnázia.

"Je to úsměvné. Na ministerstvu se od červnového rozhodnutí kraje nic nezměnilo. Je to jen záminka, aby zastupitelé nemuseli přiznat chybu a mohli chodit dál s hlavou nahoře," míní o oficiálním vysvětlení kraje jeden z ředitelů dotčených gymnázií.

A dávají mu za pravdu i někteří politici. "Jakubec je křivák. Místo aby si posypal hlavu popelem, hodí to na ministerstvo," pronesl jeden ze zastupitelů ČSSD, tedy Jakubcův stranický kolega. Požádal ale o zachování anonymity.

Ráno před středečním zasedáním zastupitelstva se v kuloárech ČSSD jednalo o tom, že Jakubce nechá partaj z funkce radního kvůli špatné koncepci školství odvolat. Ale skončilo jen u diskuse.

Chybí dlouhodobá koncepce

Hlasování o zrušení sloučení škol předcházela živá rozprava zastupitelů. Některým vadilo, že se v tak krátkém období mění natolik zásadní rozhodnutí.

"Děsím se toho, pro co budeme hlasovat příště. Jeden týden jsme pro, druhý proti. Přijde mi zvláštní školy hurá slučovat, a pak to revokovat. Koncepce by měla být dlouhodobější," stěžoval si zastupitel za KSČM Jaroslav Komínek.

"Vycházet vstříc potřebám občanů je normální," kontroval radní za ODS Radek Vonka. Hádka o to, kdo vlastně za (ne)koncepci škol může, se v jedné chvíli rozhořela i mezi radními z ODS a ČSSD.

Avízo Jakubce, že téma slučování škol se může v budoucnu opět otevřít, ředitele Lešanovského nechává v klidu. "Možná bude problém s menšími gymnázii. Ta ve velkých městech by ale měla zůstat zachována," míní.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

V pořadí třetí návrh trasy ropovodu Družba má Litvínov obejít

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

S novou variantou prodloužení ropovodu Družba z litvínovského Záluží až na hranice s Německem přišel jeho vlastník a...

Ústecký bezdomovec Rambo zemřel. Policie vyšetřuje, zda po rvačce

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje smrt známého ústeckého bezdomovce Petra Červeňáka, kterému ve městě nikdo neřekl jinak než Rambo....

Najdete na iDNES.cz