Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Galerie, škola či byty. Studenti navrhli využití památek v Žatci

  8:32aktualizováno  8:32
V někdejších chmelových skladech či sušárnách v Žatci by mohla být galerie, umělecká škola či byty. Takové využití chátrajících budov v centru města alespoň navrhli studenti fakulty architektury ČVUT Praha. Radnice by se takovému využití nebránila.

Architekt Tomáš Efler s návrhy studentů, jak by se daly zachránit a využít chátrající pivovarské objekty na Pražském předměstí v Žatci | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Návrhy studentů představují možnosti opravy i využití jedinečných industriálních památek tak, aby ožily nejen samotné domy, ale celá část města, ve které stojí.

„Každý z projektů přináší náměty na záchranu úchvatných objektů z chmelařské žatecké historie. Studenti na návrzích pracovali půl roku,“ uvedl profesor ČVUT Václav Girsa.

Studenti se zaměřili na celé Pražské předměstí, které zahrnuje desítky chmelařských staveb, jež jsou v současné době prázdné a chátrají.

„Tvoří důležitou součást kulturního dědictví města a byla by škoda nechat je zchátrat bez využití, zbourat, či naopak znehodnotit nevhodnými přestavbami. Proto jsme hledali vhodné možnosti využití, aby nezůstaly mrtvými svědky minulosti,“ doplnil architekt Tomáš Efler.

Studenti navrhli spojit centrum s náměstím lávkou

Jeden z projektů přináší řešení pro Nerudovo náměstí jako celek.

„Když opravíme jeden dům, nezachráníme celé území. Hlavním úkolem bylo dostat do této části města život. Pokud tudy budou proudit lidé, mohou zde vznikat další investice, obchody. Navrhli jsme proto spojení centra s náměstím lávkou,“ navrhují třeba studentka Šárka Budíková a její kolega Martin Šimek.

Další panel ukazuje, jak by mohl vypadat dům čp. 102, který stojí na náměstí 5. května. Objekt zvaný Mederhaus patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí, i z něj je přitom skoro ruina.

Žatec chce soubor budov zapsat do UNESCO

Objekty, na které se studenti zaměřili, jsou součástí souboru chmelařských a pivovarských budov, se kterým by město Žatec rádo dosáhlo na zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

„Jsme ve druhé fázi, kdy dokončujeme srovnávací studie, kterými chceme přesvědčit hodnotitele v Paříži, že to, co se nachází u nás na ploše několika kilometrů, je jedinečné na celém světě. Rád bych, abychom v rozpočtu našli prostředky a mohli jsme některý ze skladů vlastnit a opravit pro potřeby například základní umělecké školy či pro sociální služby pro seniory,“ uvedl místostarosta Jaroslav Špička.

Zápis do UNESCO by přilákal další turisty a velmi pravděpodobně i nové investory, proto o něj usilují i další města a lokality v zemi. Na severu Čech jsou dalšími adepty hornické památky v Krušných horách, pevnost v Terezíně či klášter v Kadani.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz