Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Galerie, škola či byty. Studenti navrhli využití památek v Žatci

  8:32aktualizováno  8:32
V někdejších chmelových skladech či sušárnách v Žatci by mohla být galerie, umělecká škola či byty. Takové využití chátrajících budov v centru města alespoň navrhli studenti fakulty architektury ČVUT Praha. Radnice by se takovému využití nebránila.

Architekt Tomáš Efler s návrhy studentů, jak by se daly zachránit a využít chátrající pivovarské objekty na Pražském předměstí v Žatci | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Návrhy studentů představují možnosti opravy i využití jedinečných industriálních památek tak, aby ožily nejen samotné domy, ale celá část města, ve které stojí.

„Každý z projektů přináší náměty na záchranu úchvatných objektů z chmelařské žatecké historie. Studenti na návrzích pracovali půl roku,“ uvedl profesor ČVUT Václav Girsa.

Studenti se zaměřili na celé Pražské předměstí, které zahrnuje desítky chmelařských staveb, jež jsou v současné době prázdné a chátrají.

„Tvoří důležitou součást kulturního dědictví města a byla by škoda nechat je zchátrat bez využití, zbourat, či naopak znehodnotit nevhodnými přestavbami. Proto jsme hledali vhodné možnosti využití, aby nezůstaly mrtvými svědky minulosti,“ doplnil architekt Tomáš Efler.

Studenti navrhli spojit centrum s náměstím lávkou

Jeden z projektů přináší řešení pro Nerudovo náměstí jako celek.

„Když opravíme jeden dům, nezachráníme celé území. Hlavním úkolem bylo dostat do této části města život. Pokud tudy budou proudit lidé, mohou zde vznikat další investice, obchody. Navrhli jsme proto spojení centra s náměstím lávkou,“ navrhují třeba studentka Šárka Budíková a její kolega Martin Šimek.

Další panel ukazuje, jak by mohl vypadat dům čp. 102, který stojí na náměstí 5. května. Objekt zvaný Mederhaus patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí, i z něj je přitom skoro ruina.

Žatec chce soubor budov zapsat do UNESCO

Objekty, na které se studenti zaměřili, jsou součástí souboru chmelařských a pivovarských budov, se kterým by město Žatec rádo dosáhlo na zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

„Jsme ve druhé fázi, kdy dokončujeme srovnávací studie, kterými chceme přesvědčit hodnotitele v Paříži, že to, co se nachází u nás na ploše několika kilometrů, je jedinečné na celém světě. Rád bych, abychom v rozpočtu našli prostředky a mohli jsme některý ze skladů vlastnit a opravit pro potřeby například základní umělecké školy či pro sociální služby pro seniory,“ uvedl místostarosta Jaroslav Špička.

Zápis do UNESCO by přilákal další turisty a velmi pravděpodobně i nové investory, proto o něj usilují i další města a lokality v zemi. Na severu Čech jsou dalšími adepty hornické památky v Krušných horách, pevnost v Terezíně či klášter v Kadani.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz