Sociálnědemokratický náměstek ministra průmyslu Karel Novotný na funkci rezignoval až poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES.

Sociálnědemokratický náměstek ministra průmyslu Karel Novotný na funkci rezignoval až poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Mládkův náměstek Novotný měsíce porušoval zákon, měl i funkci v kraji

  • 8
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný z ČSSD vykonával přes deset měsíců v rozporu se zákonem také funkci zastupitele Ústeckého kraje. Rezignoval na ni až nyní poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES. Zákon totiž takový souběh funkcí zakazuje.

„Funkce člena zastupitelstva kraje je neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu,“ stojí mimo jiné v zákoně o volbách do zastupitelstev krajů.

Novotný byl krajským zastupitelem od roku 2008. Do funkce náměstka ministra Jana Mládka byl jmenován loni 12. února. Řídí sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele, technické normalizace a digitální ekonomiky.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že setrváváním ve funkci krajského zastupitele Novotný porušuje zákon.

„Ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že v případě, kdy člen zastupitelstva kraje vykonává současně funkci náměstka ministra, naplňuje podmínky neslučitelnosti funkcí podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů,“ sdělil Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Toto téma je pro mě uzavřené, říká Novotný

Zákon neslučitelnost funkcí stanovuje proto, aby krajští zastupitelé nebyli ve střetu zájmů.

„Po reformě státní správy a samosprávy v roce 2000 (zanikly okresy a vznikly kraje) se dbá na to, aby státní správa a samospráva byla oddělená. Jelikož jsou kraje úrovní své působnosti blíže k ministerstvům, která vykonávají funkci nadřízeného orgánu, mohlo by docházet ke konfliktu zájmů, kdy by člověk v souběhu funkcí mohl o krajské věci rozhodovat z pohledu ministerstva,“ vysvětluje Petr Leyer z právního oddělení české pobočky organizace Transparency International.

Podle něj by Novotného neomlouvalo, ani kdyby o zákazu souběhu funkcí nevěděl. „Mělo by být normální, že člověk, který kandiduje do zastupitelstva, si zjistí základní parametry, které musí splňovat, aby tu funkci mohl dělat,“ poznamenal Leyer.

Proč Novotný začal svůj střet zájmů řešit až skoro po roce, nevysvětlil. „Již jsem zaslal dopis s rezignací na post krajského zastupitele hejtmanovi Ústeckého kraje panu Oldřichu Bubeníčkovi. Tímto je toto téma pro mě uzavřeno,“ sdělil stručně.

Rezignační dopis poslal koncem prosince, hejtman Bubeníček si ho zatím nepřevzal. „Psal mi esemesku, že podává rezignaci. Ten dopis je pravděpodobně v poště, ale tu já si teprve převezmu,“ řekl Bubeníček.

Zastupitelé o střetu zájmů věděli, ale nikdo nic neudělal

Podle představitele opozičního hnutí PRO kraj Jiřího Řeháka se o střetu zájmů Novotného v kuloárech vědělo, ale nikdo s tím nic nedělal.

„Kuloárně jsme o tom věděli všichni. Byla to evidentní nezákonnost, kterou jsme neměli možnost řešit. Já prostě nechápu, že neexistují zákonné páky k tomu, aby tomuto bylo zamezeno,“ říká Řehák.

Zákon neslučitelnost funkcí pouze definuje, ale nijak ji nevymáhá. Nestanovuje ani žádnou sankci. Ministerstvo vnitra navíc nemá kapacitu na to, aby prověřovalo stovky krajských a tisíce obecních zastupitelů v celém Česku. Pokud tedy na střet zájmů někdo neupozorní, souběh funkcí zastupitelů může trvat dál.

O střetu zájmů u Novotného se ministerstvo vnitra dozvědělo od MF DNES. Teprve po podnětu redakce si nechalo vypracovat právní analýzu a kontaktovalo krajský úřad. Pokud by Novotný na funkci zastupitele nerezignoval a současně zůstával náměstkem, ministr vnitra by ho z funkce zastupitele odvolal.