Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mládkův náměstek Novotný měsíce porušoval zákon, měl i funkci v kraji

  8:42aktualizováno  8:42
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný z ČSSD vykonával přes deset měsíců v rozporu se zákonem také funkci zastupitele Ústeckého kraje. Rezignoval na ni až nyní poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES. Zákon totiž takový souběh funkcí zakazuje.

Sociálnědemokratický náměstek ministra průmyslu Karel Novotný na funkci rezignoval až poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Funkce člena zastupitelstva kraje je neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu,“ stojí mimo jiné v zákoně o volbách do zastupitelstev krajů.

Novotný byl krajským zastupitelem od roku 2008. Do funkce náměstka ministra Jana Mládka byl jmenován loni 12. února. Řídí sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele, technické normalizace a digitální ekonomiky.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že setrváváním ve funkci krajského zastupitele Novotný porušuje zákon.

„Ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že v případě, kdy člen zastupitelstva kraje vykonává současně funkci náměstka ministra, naplňuje podmínky neslučitelnosti funkcí podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů,“ sdělil Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Toto téma je pro mě uzavřené, říká Novotný

Zákon neslučitelnost funkcí stanovuje proto, aby krajští zastupitelé nebyli ve střetu zájmů.

„Po reformě státní správy a samosprávy v roce 2000 (zanikly okresy a vznikly kraje) se dbá na to, aby státní správa a samospráva byla oddělená. Jelikož jsou kraje úrovní své působnosti blíže k ministerstvům, která vykonávají funkci nadřízeného orgánu, mohlo by docházet ke konfliktu zájmů, kdy by člověk v souběhu funkcí mohl o krajské věci rozhodovat z pohledu ministerstva,“ vysvětluje Petr Leyer z právního oddělení české pobočky organizace Transparency International.

Podle něj by Novotného neomlouvalo, ani kdyby o zákazu souběhu funkcí nevěděl. „Mělo by být normální, že člověk, který kandiduje do zastupitelstva, si zjistí základní parametry, které musí splňovat, aby tu funkci mohl dělat,“ poznamenal Leyer.

Proč Novotný začal svůj střet zájmů řešit až skoro po roce, nevysvětlil. „Již jsem zaslal dopis s rezignací na post krajského zastupitele hejtmanovi Ústeckého kraje panu Oldřichu Bubeníčkovi. Tímto je toto téma pro mě uzavřeno,“ sdělil stručně.

Rezignační dopis poslal koncem prosince, hejtman Bubeníček si ho zatím nepřevzal. „Psal mi esemesku, že podává rezignaci. Ten dopis je pravděpodobně v poště, ale tu já si teprve převezmu,“ řekl Bubeníček.

Zastupitelé o střetu zájmů věděli, ale nikdo nic neudělal

Podle představitele opozičního hnutí PRO kraj Jiřího Řeháka se o střetu zájmů Novotného v kuloárech vědělo, ale nikdo s tím nic nedělal.

„Kuloárně jsme o tom věděli všichni. Byla to evidentní nezákonnost, kterou jsme neměli možnost řešit. Já prostě nechápu, že neexistují zákonné páky k tomu, aby tomuto bylo zamezeno,“ říká Řehák.

Zákon neslučitelnost funkcí pouze definuje, ale nijak ji nevymáhá. Nestanovuje ani žádnou sankci. Ministerstvo vnitra navíc nemá kapacitu na to, aby prověřovalo stovky krajských a tisíce obecních zastupitelů v celém Česku. Pokud tedy na střet zájmů někdo neupozorní, souběh funkcí zastupitelů může trvat dál.

O střetu zájmů u Novotného se ministerstvo vnitra dozvědělo od MF DNES. Teprve po podnětu redakce si nechalo vypracovat právní analýzu a kontaktovalo krajský úřad. Pokud by Novotný na funkci zastupitele nerezignoval a současně zůstával náměstkem, ministr vnitra by ho z funkce zastupitele odvolal.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Najdete na iDNES.cz