Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mládkův náměstek Novotný měsíce porušoval zákon, měl i funkci v kraji

  8:42aktualizováno  8:42
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný z ČSSD vykonával přes deset měsíců v rozporu se zákonem také funkci zastupitele Ústeckého kraje. Rezignoval na ni až nyní poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES. Zákon totiž takový souběh funkcí zakazuje.

Sociálnědemokratický náměstek ministra průmyslu Karel Novotný na funkci rezignoval až poté, co se o střet zájmů začala zajímat MF DNES. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Funkce člena zastupitelstva kraje je neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu,“ stojí mimo jiné v zákoně o volbách do zastupitelstev krajů.

Novotný byl krajským zastupitelem od roku 2008. Do funkce náměstka ministra Jana Mládka byl jmenován loni 12. února. Řídí sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele, technické normalizace a digitální ekonomiky.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že setrváváním ve funkci krajského zastupitele Novotný porušuje zákon.

„Ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že v případě, kdy člen zastupitelstva kraje vykonává současně funkci náměstka ministra, naplňuje podmínky neslučitelnosti funkcí podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů,“ sdělil Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Toto téma je pro mě uzavřené, říká Novotný

Zákon neslučitelnost funkcí stanovuje proto, aby krajští zastupitelé nebyli ve střetu zájmů.

„Po reformě státní správy a samosprávy v roce 2000 (zanikly okresy a vznikly kraje) se dbá na to, aby státní správa a samospráva byla oddělená. Jelikož jsou kraje úrovní své působnosti blíže k ministerstvům, která vykonávají funkci nadřízeného orgánu, mohlo by docházet ke konfliktu zájmů, kdy by člověk v souběhu funkcí mohl o krajské věci rozhodovat z pohledu ministerstva,“ vysvětluje Petr Leyer z právního oddělení české pobočky organizace Transparency International.

Podle něj by Novotného neomlouvalo, ani kdyby o zákazu souběhu funkcí nevěděl. „Mělo by být normální, že člověk, který kandiduje do zastupitelstva, si zjistí základní parametry, které musí splňovat, aby tu funkci mohl dělat,“ poznamenal Leyer.

Proč Novotný začal svůj střet zájmů řešit až skoro po roce, nevysvětlil. „Již jsem zaslal dopis s rezignací na post krajského zastupitele hejtmanovi Ústeckého kraje panu Oldřichu Bubeníčkovi. Tímto je toto téma pro mě uzavřeno,“ sdělil stručně.

Rezignační dopis poslal koncem prosince, hejtman Bubeníček si ho zatím nepřevzal. „Psal mi esemesku, že podává rezignaci. Ten dopis je pravděpodobně v poště, ale tu já si teprve převezmu,“ řekl Bubeníček.

Zastupitelé o střetu zájmů věděli, ale nikdo nic neudělal

Podle představitele opozičního hnutí PRO kraj Jiřího Řeháka se o střetu zájmů Novotného v kuloárech vědělo, ale nikdo s tím nic nedělal.

„Kuloárně jsme o tom věděli všichni. Byla to evidentní nezákonnost, kterou jsme neměli možnost řešit. Já prostě nechápu, že neexistují zákonné páky k tomu, aby tomuto bylo zamezeno,“ říká Řehák.

Zákon neslučitelnost funkcí pouze definuje, ale nijak ji nevymáhá. Nestanovuje ani žádnou sankci. Ministerstvo vnitra navíc nemá kapacitu na to, aby prověřovalo stovky krajských a tisíce obecních zastupitelů v celém Česku. Pokud tedy na střet zájmů někdo neupozorní, souběh funkcí zastupitelů může trvat dál.

O střetu zájmů u Novotného se ministerstvo vnitra dozvědělo od MF DNES. Teprve po podnětu redakce si nechalo vypracovat právní analýzu a kontaktovalo krajský úřad. Pokud by Novotný na funkci zastupitele nerezignoval a současně zůstával náměstkem, ministr vnitra by ho z funkce zastupitele odvolal.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz