Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Archeologové pronikli na web hledačů kovů, zachránili cenný meč

  19:10aktualizováno  19:10
Teplické muzeum předalo kolegům z muzea v Písku zachovalý raně středověký meč. Našel ho hledač pokladů v Píseckých horách a jednomu z teplických archeologů se ho od něj podařilo získat. Bylo to i díky tomu, že se archeologům nejspíš poprvé podařilo na webu dostat do tajných sekcí hledačů.

O získání meče od hledače pokladů se významně zasloužil Jindřich Šteffl z teplického muzea. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Místní hledač meč nalezl 30. června 2012 pomocí detektoru v hloubce zhruba dvaceti centimetrů," přibližuje teplický archeolog Jindřich Šteffl.

Za tři dny nálezce umístil fotky meče do tajné sekce specializovaného serveru. Pro efekt neváhal zapíchnout starobylý meč z období křížových výprav do země.

"Za další dva dny jsem byl na fotografie upozorněn. Kontaktoval jsem správce serveru a ten mi umožnil přístup do tajné sekce. Tím se mi podařilo s nálezcem navázat kontakt," popisuje Šteffl.

Následovalo dvoutýdenní vyjednávání, které se často táhlo až do noci. Nakonec se archeologovi podařilo nálezce přesvědčit, aby meč zdarma a dobrovolně vydal.

Fotogalerie

"K samotnému předání došlo na nádraží v Táboře 19. července 2012. Tím to ale pro nás teprve začalo," líčí Šteffl.

Místo nálezu pomohl určit až hledačův kolega

Pro archeology bylo nezbytné určit místo nálezu, to si ale začínající hledač nepamatoval. Podařilo se však vypátrat jeho zkušenějšího kolegu, který ho v den nálezu doprovázel. Ani on nenašel přesné místo, označil jej však s přesností na pět metrů.

Následné bádání nicméně žádný další objev v okolí nepřineslo. "Pouze o šedesát metrů dál jsme našli šipku do kuše, ta ale s mečem vůbec nesouvisí," doplňuje archeolog Jaroslav Jiřík z píseckého muzea.

Meč může mít podle Jiříka souvislost s nedalekým tvrzištěm Němec. "Je to lokalita, o které víme, že se tam již ve 13. století těžilo zlato. Meč byl vyrobený pravděpodobně o století dříve, to by mohlo posunout i údaj o začátku těžby," upozorňuje Jiřík.

Meč byl přestavěný, zjistili archeologové

Když archeologové meč od hledače získali, ujal se památky konzervátor teplického muzea Vasil Gešev. Právě on objevil zajímavé okolnosti jejího "prvního života".

"Když jsme značně zchátralý meč zbavili krusty z rzi, bláta a další špíny, objevila se první zajímavá značka," vypráví Gešev.

Konzervační práce proto přerušil a meč prošel specializovaným rentgenem. Ten objevil celkem pět znaků. "Jedná se o jeden kříž, jedno písmeno H jako Hristos a tři písmena I jako Iesus," uvádí Gešev.

V Teplicích následně zjistili, že meč v dávných dobách prošel přestavbou. Například takzvané krevní drážky na rozdíl od tehdejších konstrukcí končily až na samé špici meče. Přestavbu potvrdila také dutá patice meče.

"Sloužila k vyrovnávání váhy, takže se u mečů, které sloužily k boji, dělala plná. Z toho usuzujeme, že se nejedná o obyčejný meč. Možná sloužil k pasování, ale to je bohužel jen domněnka, kterou už dnes nikdo nepotvrdí," spekuluje Gešev.

Do tajných sekcí hledačů jsme nahlédli poprvé, říká ředitel

Nyní se meč stěhuje z Teplic zpátky do Písku. "Předávání nálezu z jednoho muzea do druhého není u nás obvyklé. V tomto případě je to na místě," říká ředitel teplického muzea Bohuslav Boček.

Zároveň zdůrazňuje, že okolnosti objevení meče přináší do práce archeologů nový prvek.

"On byl objevený vlastně dvakrát. Nejdříve hledačem a pak teprve archeology. Ti samozřejmě běžně kontrolují servery typu Aukro, ale do tajných sekcí hledačů, které většinou primárně zajímají artefakty z první či druhé světové války, nahlédli poprvé," poznamenal Boček.

Takto nalezený meč z období křížových výprav nafotil hledač pokladů poté, co ho...
Hledač pokladů kvůli většímu efektu snímku neváhal cenný meč zabodnout do země.
Takto meč vypadal před tím, než ho teplické muzeum zrestaurovalo.

Teplická veřejnost měla možnost vidět skvostně restaurovaný meč během uplynulého víkendu. Na jihu Čech plánují jeho zařazení do stálé expozice.

"Do budoucna mu chceme věnovat samostatnou vitrínu v místnosti, kde máme už jiný unikátní meč, který ovšem pochází z dob ještě starších. Dalo by se říci, že tento meč bude o několik vitrín dál," přibližuje ředitel píseckého muzea Jiří Prášek.

Hledač může žádat nálezné, ale nejspíš by ho nedostal

Meč se stal majetkem Jihočeského kraje a nálezce u něj teoreticky může uplatňovat nárok odměnu ve výši deseti procent hodnoty nálezu. Tu ale nyní nikdo nezná.

"Stanovení hodnoty je velmi složitý a dlouhý proces. Využívá se při něm kromě odborných expertíz také třeba sledování prodejů podobných předmětů na zahraničních aukcích," přibližuje Boček.

Vyplacení nálezného ovšem odborníci v tomto případě nepředpokládají. "Postup nálezce nebyl úplně v souladu se zákonem, byť naše legislativa je v tomto ohledu dost vratká. Každopádně správný postup by byl ponechat meč i místo nálezu v původním stavu a neprodleně informovat buď Archeologický ústav, nebo nejbližší muzeum," upozorňuje Prášek.

Podle něj je zachování a přesné určení místa nálezu minimálně stejně důležité jako nález samotný.

"Detektoráři většinou vědí, jak mají postupovat, jenže tak až na světlé výjimky nečiní. O úrovni tohoto nálezce svědčí jak zmíněná fotka, kdy meč zabodl do země, tak i fakt, že nález předal na nádraží, zabalený do hadru," uzavřel Prášek.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz