Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Archeologové pronikli na web hledačů kovů, zachránili cenný meč

  19:10aktualizováno  19:10
Teplické muzeum předalo kolegům z muzea v Písku zachovalý raně středověký meč. Našel ho hledač pokladů v Píseckých horách a jednomu z teplických archeologů se ho od něj podařilo získat. Bylo to i díky tomu, že se archeologům nejspíš poprvé podařilo na webu dostat do tajných sekcí hledačů.

O získání meče od hledače pokladů se významně zasloužil Jindřich Šteffl z teplického muzea. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Místní hledač meč nalezl 30. června 2012 pomocí detektoru v hloubce zhruba dvaceti centimetrů," přibližuje teplický archeolog Jindřich Šteffl.

Za tři dny nálezce umístil fotky meče do tajné sekce specializovaného serveru. Pro efekt neváhal zapíchnout starobylý meč z období křížových výprav do země.

"Za další dva dny jsem byl na fotografie upozorněn. Kontaktoval jsem správce serveru a ten mi umožnil přístup do tajné sekce. Tím se mi podařilo s nálezcem navázat kontakt," popisuje Šteffl.

Následovalo dvoutýdenní vyjednávání, které se často táhlo až do noci. Nakonec se archeologovi podařilo nálezce přesvědčit, aby meč zdarma a dobrovolně vydal.

Fotogalerie

"K samotnému předání došlo na nádraží v Táboře 19. července 2012. Tím to ale pro nás teprve začalo," líčí Šteffl.

Místo nálezu pomohl určit až hledačův kolega

Pro archeology bylo nezbytné určit místo nálezu, to si ale začínající hledač nepamatoval. Podařilo se však vypátrat jeho zkušenějšího kolegu, který ho v den nálezu doprovázel. Ani on nenašel přesné místo, označil jej však s přesností na pět metrů.

Následné bádání nicméně žádný další objev v okolí nepřineslo. "Pouze o šedesát metrů dál jsme našli šipku do kuše, ta ale s mečem vůbec nesouvisí," doplňuje archeolog Jaroslav Jiřík z píseckého muzea.

Meč může mít podle Jiříka souvislost s nedalekým tvrzištěm Němec. "Je to lokalita, o které víme, že se tam již ve 13. století těžilo zlato. Meč byl vyrobený pravděpodobně o století dříve, to by mohlo posunout i údaj o začátku těžby," upozorňuje Jiřík.

Meč byl přestavěný, zjistili archeologové

Když archeologové meč od hledače získali, ujal se památky konzervátor teplického muzea Vasil Gešev. Právě on objevil zajímavé okolnosti jejího "prvního života".

"Když jsme značně zchátralý meč zbavili krusty z rzi, bláta a další špíny, objevila se první zajímavá značka," vypráví Gešev.

Konzervační práce proto přerušil a meč prošel specializovaným rentgenem. Ten objevil celkem pět znaků. "Jedná se o jeden kříž, jedno písmeno H jako Hristos a tři písmena I jako Iesus," uvádí Gešev.

V Teplicích následně zjistili, že meč v dávných dobách prošel přestavbou. Například takzvané krevní drážky na rozdíl od tehdejších konstrukcí končily až na samé špici meče. Přestavbu potvrdila také dutá patice meče.

"Sloužila k vyrovnávání váhy, takže se u mečů, které sloužily k boji, dělala plná. Z toho usuzujeme, že se nejedná o obyčejný meč. Možná sloužil k pasování, ale to je bohužel jen domněnka, kterou už dnes nikdo nepotvrdí," spekuluje Gešev.

Do tajných sekcí hledačů jsme nahlédli poprvé, říká ředitel

Nyní se meč stěhuje z Teplic zpátky do Písku. "Předávání nálezu z jednoho muzea do druhého není u nás obvyklé. V tomto případě je to na místě," říká ředitel teplického muzea Bohuslav Boček.

Zároveň zdůrazňuje, že okolnosti objevení meče přináší do práce archeologů nový prvek.

"On byl objevený vlastně dvakrát. Nejdříve hledačem a pak teprve archeology. Ti samozřejmě běžně kontrolují servery typu Aukro, ale do tajných sekcí hledačů, které většinou primárně zajímají artefakty z první či druhé světové války, nahlédli poprvé," poznamenal Boček.

Takto nalezený meč z období křížových výprav nafotil hledač pokladů poté, co ho...
Hledač pokladů kvůli většímu efektu snímku neváhal cenný meč zabodnout do země.
Takto meč vypadal před tím, než ho teplické muzeum zrestaurovalo.

Teplická veřejnost měla možnost vidět skvostně restaurovaný meč během uplynulého víkendu. Na jihu Čech plánují jeho zařazení do stálé expozice.

"Do budoucna mu chceme věnovat samostatnou vitrínu v místnosti, kde máme už jiný unikátní meč, který ovšem pochází z dob ještě starších. Dalo by se říci, že tento meč bude o několik vitrín dál," přibližuje ředitel píseckého muzea Jiří Prášek.

Hledač může žádat nálezné, ale nejspíš by ho nedostal

Meč se stal majetkem Jihočeského kraje a nálezce u něj teoreticky může uplatňovat nárok odměnu ve výši deseti procent hodnoty nálezu. Tu ale nyní nikdo nezná.

"Stanovení hodnoty je velmi složitý a dlouhý proces. Využívá se při něm kromě odborných expertíz také třeba sledování prodejů podobných předmětů na zahraničních aukcích," přibližuje Boček.

Vyplacení nálezného ovšem odborníci v tomto případě nepředpokládají. "Postup nálezce nebyl úplně v souladu se zákonem, byť naše legislativa je v tomto ohledu dost vratká. Každopádně správný postup by byl ponechat meč i místo nálezu v původním stavu a neprodleně informovat buď Archeologický ústav, nebo nejbližší muzeum," upozorňuje Prášek.

Podle něj je zachování a přesné určení místa nálezu minimálně stejně důležité jako nález samotný.

"Detektoráři většinou vědí, jak mají postupovat, jenže tak až na světlé výjimky nečiní. O úrovni tohoto nálezce svědčí jak zmíněná fotka, kdy meč zabodl do země, tak i fakt, že nález předal na nádraží, zabalený do hadru," uzavřel Prášek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obsluha CNC frézky, 25-35 000 Kč, Praha - finančně velice dobrá nabídka

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz