Velké postní plátno obsahuje na 90 biblických výjevů. K vidění je v muzeu

Velké postní plátno obsahuje na 90 biblických výjevů. K vidění je v muzeu kostela sv. Kříže v Žitavě. | foto: MF DNES

Středověké plátno vojáci rozřezali, opravené je nyní k vidění v Žitavě

  • 0
Žitava, nejjihovýchodnější saské město, představuje ve zdejších muzeích ukázku špičkového středověkého textilního umění. K vidění jsou zde dva skvosty nevyčíslitelné hodnoty - Velké a Malé postní plátno.

O co jde? V případě Velkého plátna vlastně o nic jiného než o komiks. Na díle velkém 8,2 krát 6,8 metru je 90 scén ze Starého a Nového zákona od stvoření světa po poslední soud. Neznámý umělec, který dílo temperou na mokré plátno v roce 1472 vytvořil, vlastně v obrazech shrnul celou bibli. Spatříte Noemovu archu, Jákoba i Josefa, vše v přehledných a na sebe navazujících políčkách i s popisky.

Velké postní plátno

Je uloženo v muzeu  kostela sv. Kříže, který leží v ulici Frauen Strasse 23 v Žitavě.

Otevřeno je denně kromě pondělí, od 10 do 17 hodin, nebo po předchozí domluvě.

Vstupné vyjde dospělé na 4 eura, dospělí ve skupinách od 10 osob platí 3,50 eur, snížené vstupné je 2,50 eura, rodinné vstupné 9 eur.

Ne, bubliny od pusy, tedy nám známé komiksové výkřiky, tu nenajdete. Popisky jsou pod zhruba dvaceticentimetrovými obrázky a jsou v gramaticky špičkové a správné středověké němčině. Navíc rýmované.

Proč neznámý umělec maloval? Objednavatel žádal dílo, jež mělo v předvelikonočním období půstu zahalovat a oddělovat oltářní prostor v žitavském kostele sv. Jana. Skutečně se tak prý po minimálně 200 let dělo.

Ovšem, co bylo pak, tedy od půlky 17. století po rok 1840, nevíme. Jisté je, že ve zmíněném roce byla látka objevena v žitavské knihovně, složená v jedné z polic a zatížená svazkem. Pak opět plátno zmizelo, v Drážďanech bylo nalezeno po dvou letech a do Žitavy se vrátilo až koncem 19. století. V chrámu sv. Jana už nebylo vystavováno pravidelně, ale jen občas, naposledy pak roku 1933. A pak opět zmizelo...

Plátno Sověti rozřezali

Když po díle pátrali kněží a historici koncem druhé světové války, vystopovali ho u sovětských vojáků dlících nedaleko Ojvína. Jaké bylo jejich zděšení, když zjistili, že Sověti látku rozřezali a používali údajně jako závěs ke svým improvizovaným lázním. Historikům se nicméně plátno podařilo získat a po desetiletí ho střežili v depozitáři žitavského muzea.

Malé postní plátno

Na jeho opravu v bývalé NDR nebyly peníze a opět se něj pomalu ale jistě zapomínalo. V devadesátých letech se o Velké postní plátno začali zajímat lidé ze švýcarské nadace Abegg, kteří požádali o možnost fantastický komiks studovat a restaurovat. A kdo by takovou nabídku v hodnotě statisíců franků nebral, že.

Díky zásahu restaurátorů pak bylo možné vidět žitavské dílo na velké putovní výstavě špičkových středověkých textilií v mnoha zemích Evropy. Ale hlavně - díky zásahu restaurátorů byla opravena vlastně jediná tak rozsáhlá dochovaná postní tkanina svého druhu v Německu. Byť byly v německých katolických, ale i protestantských chrámech běžné, nedochovaly se.

Od roku 1999 je pak možné práci neznámého umělce zadanou neznámým objednavatelem spatřit na speciální výstavě, vlastně k tomu účelu upravenému muzeu Velkého postního plátna v žitavském kostele sv. Kříže. Je instalováno v obří vitríně zapsané coby největší prosklený výstavní prostor pro jeden exponát v Guinnessově knize rekordů.

Autor malého plátna též neznámý

Malé postní plátno je ve srovnání s výše zmiňovaným malé jen velikostí. Zpracování má stejně vynikající. Hodnotu stejně nevyčíslitelnou. Na ploše 4,3 krát 3,5 metru znázorňuje monumentální scénu ukřižování, kterou rámuje přes 40 pašijových symbolů.

Malé postní plátno

Je uloženo v kulturně-historickém muzeu františkánského kláštera ležícího na Kloster Strasse 3 v Žitavě.

Otevřeno je opět denně kromě pondělí, od 10 do 17 hodin, nebo po předchozí domluvě.

Vstupné vyjde dospělé na 2 eura, dospělí ve větších skupinách zaplatí po 1,5 eura, snížené vstupné vyjde na 1 euro.

Další informace najdete na www.zittauer-fastentuecher.de a www.zittau.de.

Dílo vytvořil také neznámý umělec údajně podle předlohy lutyšského malíře Lamberta Lombardského v roce 1572. Tento "hadřík" je tedy o 100 let mladší než ten velký. V tomto případě je už ale známý objednavatel - byla jím žitavská evangelická obec.

Odborníci, kteří práci studovali, poukazují na to, že ač umělec zůstává neznámý, byl mimořádně ve svém oboru vzdělaný. Figury svými rysy přímo odkazují nebo vycházejí z děl velkých mistrů své doby, jako byli například Dürer, Grünewald či Michelangelo.

Malé postní plátno do roku 1684 halilo hlavní oltář kostela sv. Jana v Žitavě. Pak už zůstávalo v "depozitu" církevní stavby, aby ho ve 20. století získalo zdejší muzeum, kde přečkalo dobré i zlé časy.

Opraveno bylo souběžně s Velkým postním plátnem ve švýcarském Riggisbergu na náklady nadace Abegg. Ovšem drobné retuše a menší zásahy byly provedeny také v novém tisíciletí na drážďanské Akademii výtvarných umění. Malé postní plátno je vystaveno v prostorách bývalého žitavského františkánského kostela.