Sucho pomohlo odhalit hroby z 12. století, které zmizely pod přehradou

  • 8
Břeh Nechranické přehrady vydal kosterní pozůstatky z období raného středověku. Nález se podařil i díky letošnímu extrémnímu suchu, kdy výrazně klesla hladina. Archeologové odkryli 48 hrobů a předpokládají, že další desítky se nacházejí pod vodní hladinou.

„Původně jsme se domnívali, že kosterní pozůstatky jsou novější datace a pocházejí ze hřbitova, který býval na okraji obce Poláky a který přehrada zatopila. Při postupném odkrývání jsme zjistili, že hroby pocházejí z 12. století,“ popsala archeoložka Věra Sušická z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.

V hrobech archeologové nalezli několik bronzových záušnic, které si ženy zaplétaly do vlasů. Dochovaly se také zbytky dřevěných hrobových truhel, do kterých byla těla uložena. V hrobu dítěte odborníci nalezli bronzový prsten, což podle nich není pro toto období typické.

„Zvyk hrobových přídavků v té době není obvyklý. Možná to byl milodar či jiná citová vazba k dítěti. Dítě mělo deformovanou stehenní kost, mohlo být tedy nemocné. Teoreticky by prsten mohl mít i léčitelský význam, to už se ale pouštíme na pole teorií,“ doplnil archeolog Kryštof Derner.

Odborníci jsou na místě od poloviny října, v pátek vyzdvihli poslední dva hroby. Průzkum probíhal na území 15 krát 15 metrů. Archeologové ale tuší, že hrobové území je daleko rozsáhlejší a touží se podívat i pod hladinu.

„Zachytili jsme jižní okraj pohřebiště, ale vůbec neznáme severní okraj. Některé z hrobů jsme zkoumali na hraně hladiny, další pokračovaly i pod ní. Nevíme, jak je pohřebiště rozsáhlé, může být dvakrát a třikrát větší a může tu být i dvě stě hrobů,“ pokračuje Derner.

Kvůli dalšímu výzkumu se sníží hladina přehrady

Další zajímavostí je umístění hrobů, protože kolem nich jsou zbytky sídliště.

„Nález sídlištních objektů, které jsou ze stejného období jako hroby, nás překvapil. Dvanácté století bylo obdobím velkých změn, před tím bylo zvykem pohřbívat daleko od vesnic. Tady jsme v období, kdy mrtvé stěhovali do středu obcí. Pokud bychom nalezli kostelík či místo po něm, byla by to archeologická bomba,“ uvedl Derner.

Kostelík se možná nachází pod hladinou Nechranické přehrady. V příštím roce na podzim se na místo archeologové vrátí a průzkum bude pokračovat. Správce povodí sníží hladinu, aby se vědci mohli dostat k dalším hrobům.

„V současné době jsme na výšce hladiny kolem 264,5 centimetru. Při dalším plánovaném průzkumu bychom chtěli jít o další půl metru níže,“ poznamenal mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Nyní začíná další fáze průzkumu, který zahrnuje podrobné zdokumentování vyjmutých věcí. „Kosti znovu poskládáme, změříme, určíme pohlaví a nemoci. Je to velmi zdlouhavá a finančně náročná práce,“ dodal Derner.

O středověkém pohřebišti u Nechranic už existovaly zmínky v roce 1975 a 1988, archeologové tam však nikdy nedělali důkladný průzkum a záznamy o nich tak zapadly v dobových pramenech.