Věra Zvonková, učitelka mostecké školy, před některými pracemi žáků, které jsou...

Věra Zvonková, učitelka mostecké školy, před některými pracemi žáků, které jsou na výstavě o Indonésii. | foto: Martin Knol, MAFRA

Škola koupila kus pralesa v Indonésii. Potřebujeme ho, říká učitelka

  • 6
Střední pedagogická škola v Mostě připravila výstavu o Indonésii, na níž chce představit netradiční aktivitu – program Green Life. „V jeho rámci si studenti mimo jiné koupili kus pralesa, jenž se pak stal součástí chráněné rezervace,“ vysvětluje učitelka výtvarné výchovy Věra Zvonková.

„Nejdřív jsem si říkala, proč zachraňovat nějakou Indonésii, máme svých starostí dost. Ale když se hlouběji zamyslíte, zjistíte, že ty pralesy potřebujeme,“ poznamenává kantorka Zvonková, která studenty k této problematice přivedla.

V mosteckém muzeu jste zahájili výstavu Indonésie černá a bílá, která shrnuje zapojení a aktivity vaší školy v projektu. Jak to celé začalo?
Má to hlubší kořeny, je to taková trošku rodinná záležitost. Moje dcera Veronika se asi před třemi lety na výletě v Indonésii seznámila s projektem Green Life a nadchla ji myšlenka záchrany pralesů a ohrožených zvířat. Stala se dobrovolnicí, a tak se tahle informace dostala ke mně. A protože každý rok na naší škole děláme nějakou tematicky zaměřenou výstavu, tak jsme se rozhodli, že letos bude věnovaná právě Indonésii.

Co si představit pod názvem výstavy Indonésie černá a bílá?
Je to taková symbolika. Bílá značí krásu té země a černá ukazuje na to, co jí škodí – třeba kácení pralesů a následné nadměrné vysazování palmy olejné pro produkci palmového oleje spojené se zabíjením zvířat.

Spolek Prales dětem a projekt Green Life

  • nositelem projektu Green Life je česká nezisková nevládní organizace Prales dětem, která vznikla v roce 2009
  • zabývá se ochranou tropického deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat na Sumatře v Indonésii
  • nedílnou součástí této činnosti je výchova a vzdělávání dětí a mládeže v České republice i v Indonésii

Co všechno je na výstavě k vidění?
Studenti se inspirovali faunou a flórou Indonésie, takže malovali třeba tygra sumaterského, ohrožené orangutany či pralesní rostliny. Vedle jejich prací pak návštěvníci poznají i hodně zajímavostí o Indonésii a jejích problémech a dozvědí se, jak se dá pomoci téhle vzdálené zemi. A také zjistí, že takto vlastně mohou pomoci i sami sobě.

Jak konkrétně vypadá zapojení vaší školy do projektu?
Už loni u nás na škole přednášel jeden z autorů projektu Milan Jeglík ze spolku Prales dětem, jak se dá Indonésii konkrétně pomoci. Poté jsme zakoupili dvě fotopasti na ochranu tygra sumaterského. A v prosinci proběhla školní sbírka na záchranu pralesa, při níž jsme vybrali 7 043 korun a koupili za ně 7,8 aru pralesa, který se stal součástí česko-slovensko-indonéské rezervace Green Life na Sumatře (rezervace momentálně čítá 85,5 hektaru – pozn. red.). A teď po roce byla na naší škole opět beseda s Milanem Jeglíkem a také Zuzkou Kolouškovou, při které studenty informovali, co všechno se za tu dobu v Indonésii podařilo.

A když se vrátíme k návštěvníkům výstavy, mohou se nějak do projektu zapojit také oni?
Všechny práce si bude možné koupit, a tím podpořit spolek Prales dětem.