Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci v Bílině jezdí hlídat soukromou firmu, zřejmě porušují zákon

  12:33aktualizováno  12:33
Nestandardní povinnosti mají při své službě strážníci v Bílině. Jak zjistila MF DNES, musejí čtyřikrát za noc kontrolovat areál soukromé firmy. Opozice poukazuje na to, že majitel firmy má blízko k vedení města i městské policie. Pro ministerstvo vnitra je takové zneužívání strážníků k soukromým účelům nepřípustné.
Bílinští strážníci k soukromé firmě zajíždějí čtyřikrát za noc, o víkendech i přes den. Ilustrační snímek

Bílinští strážníci k soukromé firmě zajíždějí čtyřikrát za noc, o víkendech i přes den. Ilustrační snímek | foto: Městská policie Bílina

"Mám podezření, že již po několik let dochází k nepřetržitému zneužívání městské policie v Bílině. A to tak, že městská policie vykonává ostrahu soukromého areálu společnosti 3J Servis," říká zastupitel za KSČM a předseda kontrolního výboru Aleš Tallowitz.

Tallowitz podotýká, že spolumajitelem hlídané firmy je Jan Kůs, který v posledních volbách kandidoval za hnutí Nezávislí pro Bílinu. Ze stejného uskupení vzešel i starosta Josef Horáček a ředitel městské policie Pavel Ryjáček.

Když chtěl Tallowitz po řediteli strážníků vysvětlení, Ryjáček 7. července popřel, že by městská policie objekt firmy 3J Servis hlídala. Týden na to však v dalším vyjádření sdělil, že městská policie má s firmou uzavřenou smlouvu o ochraně objektu prostřednictvím pultu centralizované ochrany, z níž má město příjem.

Součástí smlouvy jsou podle Ryjáčka nepravidelné kontroly, které strážníci provádějí podle potřeby a v rámci prohlídky celého okolí tak, aby postupovali "hospodárně a efektivně".

"Strážníci v žádném případě nejsou nikým vysíláni výhradně jen a jen do objektu 3J Servis," uvedl Ryjáček.

Zákony městské policii neumožňují hlídání za úplatu

Zákony však využívání služeb strážníků k hlídání soukromých objektů nedovolují, a to ani v rámci smlouvy.

"Pokud by úkoly obecní policie byly plněny ve prospěch soukromoprávního subjektu za úplatu, jednalo by se o 'privatizaci' výkonu veřejné moci, kterou právní řád České republiky nepřipouští," uvedla Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra.

Dodala, že strážníci mají zabezpečovat pořádek bez omezení a zvýhodňování. Obec podle ní může využívat pult centralizované ochrany k hlídání pouze svých objektů.

"Obec nemůže zajišťovat nepřetržitou ostrahu majetku fyzických a právnických osob na komerční bázi prostřednictvím pultu centralizované ochrany obsluhovaným strážníky obecní policie," prohlásila Malá.

V zákonech sice za takové chování nejsou sankce, podle Malé by ale mohlo jít o neoprávněné podnikání, což by měl prověřit živnostenský úřad.

Projedeme tím čtvrtinu povolených kilometrů, říká strážník

MF DNES získala rozpis kontrol jedné z nočních směn strážníků v posledních dnech. V kolonce "stálé úkoly" je přímo uveden pokyn "4x 3J Servis". Několik strážníků navíc pod podmínkou zachování anonymity popsalo, jak takové kontroly vypadají.

"Každou noční směnu tam jezdíme čtyřikrát. V sobotu, neděli a ve svátek navíc ještě čtyřikrát i přes den. Projedeme kolem brány, blikneme majákem, vrátný nám zamává, jako že nás registroval a jedeme dál," vylíčil jeden ze strážníků.

Další ze strážníků poznamenal, že hlídka má na noční směnu limit 70 kilometrů a kvůli cestám k firmě 3J Servis z toho projezdí čtvrtinu.

"Myslím, že jezdit tam je zbytečné. V těchto místech se nevyskytují závadové osoby, areál je obehnán vysokým plotem, napojen na pult centralizované ochrany, je tam vrátný se psem," dodal.

K problému se v Bílině nikdo nechce vyjádřit

Spolumajitel firmy Kůs i ředitel strážníků Ryjáček nebrali mobil celý týden, kdy se je MF DNES snažila kontaktovat. Další lidé z vedení městské policie se rovnou vyjádřit odmítli. Ryjáčkův zástupce Karel Obracaník sdělil, že nesmí mluvit s médii a konkrétně se nevyjádřil ani mluvčí městské policie František Krejčí.

"Zveřejnění interních postupů by mohlo mít negativní dopad na bezpečnostní situaci ve městě Bílina," uvedl Krejčí.

Podobně reagovalo i vedení města. "Naštěstí to jde zcela mimo mě," řekl tajemník Ladislav Kvěch s tím, že záležitosti kolem městské policie jsou plně v kompetenci starosty Josefa Horáčka. Ten je na dovolené, mobil nebral a na dotazy zaslané v SMS nereagoval.

Neodpověděl ani dříve na písemné dotazy zastupiteli Tallowitzovi. Jen odkázal na to, že se k tématu již vyjádřil ředitel Ryjáček. "Proto nevidím v současné době žádný důvod k provádění jakýchkoliv dalších kroků," sdělil Horáček Tallowitzovi.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz