Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci v Bílině jezdí hlídat soukromou firmu, zřejmě porušují zákon

  12:33aktualizováno  12:33
Nestandardní povinnosti mají při své službě strážníci v Bílině. Jak zjistila MF DNES, musejí čtyřikrát za noc kontrolovat areál soukromé firmy. Opozice poukazuje na to, že majitel firmy má blízko k vedení města i městské policie. Pro ministerstvo vnitra je takové zneužívání strážníků k soukromým účelům nepřípustné.
Bílinští strážníci k soukromé firmě zajíždějí čtyřikrát za noc, o víkendech i přes den. Ilustrační snímek

Bílinští strážníci k soukromé firmě zajíždějí čtyřikrát za noc, o víkendech i přes den. Ilustrační snímek | foto: Městská policie Bílina

"Mám podezření, že již po několik let dochází k nepřetržitému zneužívání městské policie v Bílině. A to tak, že městská policie vykonává ostrahu soukromého areálu společnosti 3J Servis," říká zastupitel za KSČM a předseda kontrolního výboru Aleš Tallowitz.

Tallowitz podotýká, že spolumajitelem hlídané firmy je Jan Kůs, který v posledních volbách kandidoval za hnutí Nezávislí pro Bílinu. Ze stejného uskupení vzešel i starosta Josef Horáček a ředitel městské policie Pavel Ryjáček.

Když chtěl Tallowitz po řediteli strážníků vysvětlení, Ryjáček 7. července popřel, že by městská policie objekt firmy 3J Servis hlídala. Týden na to však v dalším vyjádření sdělil, že městská policie má s firmou uzavřenou smlouvu o ochraně objektu prostřednictvím pultu centralizované ochrany, z níž má město příjem.

Součástí smlouvy jsou podle Ryjáčka nepravidelné kontroly, které strážníci provádějí podle potřeby a v rámci prohlídky celého okolí tak, aby postupovali "hospodárně a efektivně".

"Strážníci v žádném případě nejsou nikým vysíláni výhradně jen a jen do objektu 3J Servis," uvedl Ryjáček.

Zákony městské policii neumožňují hlídání za úplatu

Zákony však využívání služeb strážníků k hlídání soukromých objektů nedovolují, a to ani v rámci smlouvy.

"Pokud by úkoly obecní policie byly plněny ve prospěch soukromoprávního subjektu za úplatu, jednalo by se o 'privatizaci' výkonu veřejné moci, kterou právní řád České republiky nepřipouští," uvedla Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra.

Dodala, že strážníci mají zabezpečovat pořádek bez omezení a zvýhodňování. Obec podle ní může využívat pult centralizované ochrany k hlídání pouze svých objektů.

"Obec nemůže zajišťovat nepřetržitou ostrahu majetku fyzických a právnických osob na komerční bázi prostřednictvím pultu centralizované ochrany obsluhovaným strážníky obecní policie," prohlásila Malá.

V zákonech sice za takové chování nejsou sankce, podle Malé by ale mohlo jít o neoprávněné podnikání, což by měl prověřit živnostenský úřad.

Projedeme tím čtvrtinu povolených kilometrů, říká strážník

MF DNES získala rozpis kontrol jedné z nočních směn strážníků v posledních dnech. V kolonce "stálé úkoly" je přímo uveden pokyn "4x 3J Servis". Několik strážníků navíc pod podmínkou zachování anonymity popsalo, jak takové kontroly vypadají.

"Každou noční směnu tam jezdíme čtyřikrát. V sobotu, neděli a ve svátek navíc ještě čtyřikrát i přes den. Projedeme kolem brány, blikneme majákem, vrátný nám zamává, jako že nás registroval a jedeme dál," vylíčil jeden ze strážníků.

Další ze strážníků poznamenal, že hlídka má na noční směnu limit 70 kilometrů a kvůli cestám k firmě 3J Servis z toho projezdí čtvrtinu.

"Myslím, že jezdit tam je zbytečné. V těchto místech se nevyskytují závadové osoby, areál je obehnán vysokým plotem, napojen na pult centralizované ochrany, je tam vrátný se psem," dodal.

K problému se v Bílině nikdo nechce vyjádřit

Spolumajitel firmy Kůs i ředitel strážníků Ryjáček nebrali mobil celý týden, kdy se je MF DNES snažila kontaktovat. Další lidé z vedení městské policie se rovnou vyjádřit odmítli. Ryjáčkův zástupce Karel Obracaník sdělil, že nesmí mluvit s médii a konkrétně se nevyjádřil ani mluvčí městské policie František Krejčí.

"Zveřejnění interních postupů by mohlo mít negativní dopad na bezpečnostní situaci ve městě Bílina," uvedl Krejčí.

Podobně reagovalo i vedení města. "Naštěstí to jde zcela mimo mě," řekl tajemník Ladislav Kvěch s tím, že záležitosti kolem městské policie jsou plně v kompetenci starosty Josefa Horáčka. Ten je na dovolené, mobil nebral a na dotazy zaslané v SMS nereagoval.

Neodpověděl ani dříve na písemné dotazy zastupiteli Tallowitzovi. Jen odkázal na to, že se k tématu již vyjádřil ředitel Ryjáček. "Proto nevidím v současné době žádný důvod k provádění jakýchkoliv dalších kroků," sdělil Horáček Tallowitzovi.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz