Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci se učí vařit či zahradničit, aby měli maturitu. Jinak skončí

  11:26aktualizováno  11:26
Ústecký kraj je po Praze druhým regionem s nejvyšším počtem strážníků bez maturity. Pokud si vzdělání do konce roku nedoplní, budou muset podle novely zákona o obecní policii skončit. Podle statistky ministerstva vnitra nemá požadované vzdělání 853 strážníků, z toho jich je v Ústeckém kraji 112.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie hl.m. Prahy

Maturitu si nemusejí dodělávat jen strážníci, jimž v roce 2009, kdy zákon začal platit, bylo nejméně 45 let a třikrát absolvovali zkoušku z odborné způsobilosti. Ti, kteří jsou mladší, k maturitě musí, i když třeba mají odslouženou mnohem delší dobu. Mnozí z nich kvůli tomu chtějí od městské policie odejít.

Strážníci a maturita

Ústí nad Labem: ze 130 strážníků nemá maturitu 21, nemusí ji mít 5. Vzdělání si doplňuje 13 strážníků, tři odcházejí.

Děčín: z 50 strážníků si maturitní zkoušku musí dodělat jeden, letos maturuje.

Most: z 93 strážníků si maturitu dodělávají dva.

Louny: z 28 strážníků chybí maturita pěti, dva maturují, tři odcházejí.

„Sloužím dvacet let, pravidelně každé tři roky musíme skládat odborné zkoušky před komisí ministerstva vnitra. Povinnost maturity chápu u nových adeptů, ale ne u dlouholetých strážníků. To, že si udělám maturitu, by můj přístup k práci nezměnilo. Maturita mi nic navíc nedá,“ říká jeden ze strážníků z Ústeckého kraje, který si nepřál být jmenován.

V Ústí nad Labem nemá potřebné vzdělání 21 strážníků ze 130, z toho třináct jich bude letos maturovat, pět spadá do věkové výjimky, a vzdělání si tak dodělávat nemusejí, a tři se rozhodli u městské policie skončit.

„Doufám, že všichni maturitními zkouškami úspěšně projdou. Pokud by to nezvládli, znamenalo by to potíže. Každý strážník, který chybí ve službě, je znát,“ říká ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule.

I podle něj je požadavek na vzdělání nespravedlivý zvláště pro strážníky, kteří mají odslouženo deset a více let, ale nemají potřebný věk.

„Úspěšné složení zkoušek u ministerstva vnitra by mělo být dostatečným dokladem toho, že je strážník profesně na nějaké úrovni. Požadavky na rozsah znalostí u zkoušek se přitom neustále zvyšují. Tohle by mělo stačit jako pojistka, že strážníci jsou po právní stránce dostatečně vzdělaní. Kluci, kteří už mají i čtyři či pět zkoušek za sebou, ale nebylo jim 45 let, mají smůlu. Na druhé straně měli šest let, aby se na to připravili,“ říká Bakule.

V jakém oboru strážníci maturitu získají, je jedno

Je přitom jedno, v jakém oboru budou strážníci maturovat, zkoušky mohou složit třeba i v oboru kuchař či zahradník. „Vzdělání si doplňují na různých školách, které nemají s bezpečnostní problematikou nic společného. Pochopil bych smysl doplnění vzdělání, kdyby bylo zaměřené na profesní růst,“ podotkl Bakule.

V Mostě se nařízení týká dvou strážníků z 93, oba si letos mají maturitu dodělat. V Lounech jsou na tom hůř. Nucený odchod hrozí pěti strážníkům. Dva se po službě učí maturitní otázky, tři počítají s tím, že skončí. Pro sbor, který má 28 strážníků, to je problém.

„Potíže mohou nastat při plánování služeb hlavně v době dovolených,“ říká šéf lounské městské policie Radek Baláš.

Noví vhodní adepti se přitom shánějí těžko, a tak je pravděpodobné, že strážníci budou v ulicích minimálně nějakou dobu chybět. Největším problémem u přijímaček bývá fyzická zdatnost.

„Loni skládalo fyzické testy devět uchazečů a jenom tři uspěli. Mnozí třeba nezvládnou udělat padesát kliků. Ale i u těch, kteří to zvládnou, nějakou dobu trvá, než získají potřebné znalosti,“ přibližuje Baláš.

Aby lounská městská policie o strážníky s dlouholetými zkušenostmi nepřišla úplně, snaží se je udržet na jiné pozici. „Připravujeme rozšíření kamerového systému, který by mohli obsluhovat další dva až tři lidé a nemusí to být přímo strážníci,“ zmínil Baláš.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz