Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci se učí vařit či zahradničit, aby měli maturitu. Jinak skončí

  11:26aktualizováno  11:26
Ústecký kraj je po Praze druhým regionem s nejvyšším počtem strážníků bez maturity. Pokud si vzdělání do konce roku nedoplní, budou muset podle novely zákona o obecní policii skončit. Podle statistky ministerstva vnitra nemá požadované vzdělání 853 strážníků, z toho jich je v Ústeckém kraji 112.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie hl.m. Prahy

Maturitu si nemusejí dodělávat jen strážníci, jimž v roce 2009, kdy zákon začal platit, bylo nejméně 45 let a třikrát absolvovali zkoušku z odborné způsobilosti. Ti, kteří jsou mladší, k maturitě musí, i když třeba mají odslouženou mnohem delší dobu. Mnozí z nich kvůli tomu chtějí od městské policie odejít.

Strážníci a maturita

Ústí nad Labem: ze 130 strážníků nemá maturitu 21, nemusí ji mít 5. Vzdělání si doplňuje 13 strážníků, tři odcházejí.

Děčín: z 50 strážníků si maturitní zkoušku musí dodělat jeden, letos maturuje.

Most: z 93 strážníků si maturitu dodělávají dva.

Louny: z 28 strážníků chybí maturita pěti, dva maturují, tři odcházejí.

„Sloužím dvacet let, pravidelně každé tři roky musíme skládat odborné zkoušky před komisí ministerstva vnitra. Povinnost maturity chápu u nových adeptů, ale ne u dlouholetých strážníků. To, že si udělám maturitu, by můj přístup k práci nezměnilo. Maturita mi nic navíc nedá,“ říká jeden ze strážníků z Ústeckého kraje, který si nepřál být jmenován.

V Ústí nad Labem nemá potřebné vzdělání 21 strážníků ze 130, z toho třináct jich bude letos maturovat, pět spadá do věkové výjimky, a vzdělání si tak dodělávat nemusejí, a tři se rozhodli u městské policie skončit.

„Doufám, že všichni maturitními zkouškami úspěšně projdou. Pokud by to nezvládli, znamenalo by to potíže. Každý strážník, který chybí ve službě, je znát,“ říká ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule.

I podle něj je požadavek na vzdělání nespravedlivý zvláště pro strážníky, kteří mají odslouženo deset a více let, ale nemají potřebný věk.

„Úspěšné složení zkoušek u ministerstva vnitra by mělo být dostatečným dokladem toho, že je strážník profesně na nějaké úrovni. Požadavky na rozsah znalostí u zkoušek se přitom neustále zvyšují. Tohle by mělo stačit jako pojistka, že strážníci jsou po právní stránce dostatečně vzdělaní. Kluci, kteří už mají i čtyři či pět zkoušek za sebou, ale nebylo jim 45 let, mají smůlu. Na druhé straně měli šest let, aby se na to připravili,“ říká Bakule.

V jakém oboru strážníci maturitu získají, je jedno

Je přitom jedno, v jakém oboru budou strážníci maturovat, zkoušky mohou složit třeba i v oboru kuchař či zahradník. „Vzdělání si doplňují na různých školách, které nemají s bezpečnostní problematikou nic společného. Pochopil bych smysl doplnění vzdělání, kdyby bylo zaměřené na profesní růst,“ podotkl Bakule.

V Mostě se nařízení týká dvou strážníků z 93, oba si letos mají maturitu dodělat. V Lounech jsou na tom hůř. Nucený odchod hrozí pěti strážníkům. Dva se po službě učí maturitní otázky, tři počítají s tím, že skončí. Pro sbor, který má 28 strážníků, to je problém.

„Potíže mohou nastat při plánování služeb hlavně v době dovolených,“ říká šéf lounské městské policie Radek Baláš.

Noví vhodní adepti se přitom shánějí těžko, a tak je pravděpodobné, že strážníci budou v ulicích minimálně nějakou dobu chybět. Největším problémem u přijímaček bývá fyzická zdatnost.

„Loni skládalo fyzické testy devět uchazečů a jenom tři uspěli. Mnozí třeba nezvládnou udělat padesát kliků. Ale i u těch, kteří to zvládnou, nějakou dobu trvá, než získají potřebné znalosti,“ přibližuje Baláš.

Aby lounská městská policie o strážníky s dlouholetými zkušenostmi nepřišla úplně, snaží se je udržet na jiné pozici. „Připravujeme rozšíření kamerového systému, který by mohli obsluhovat další dva až tři lidé a nemusí to být přímo strážníci,“ zmínil Baláš.Nejčtenější

Nebyl to úmysl, rozbrečel se u soudu muž obžalovaný z vraždy školačky

Obžalovaný Martin Chlouba před ústeckým krajským soudem (18. června 2018)

Ústecký krajský soud začal řešit případ loňské surové vraždy čtrnáctileté dívky a pokusu o vraždu její o dva roky...

Lidé v ubytovnách by měli zdvihnout zadek a jít pracovat, řekl Zeman v Ústí

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Ústí nad Labem. (19. června 2018)

Prezident Miloš Zeman podpořil nedávné rozhodnutí ústeckého magistrátu, aby se celé město stalo zónou bez doplatků na...KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Plechovka vyhozená z auta může jeho majitele připravit o sociální dávky

Ilustrační snímek

Žena v Litvínově vyhodila z jedoucího auta plechovku a pořádně tak zavařila muži, který ho řídil. Když totiž strážníci...

Je tu diskriminace, nemáme kam jít, protestují lidé z končících ubytoven

Z demonstrace u ústeckého obchodního centra Forum proti vystěhování obyvatel ze...

S hesly „Domov pro všechny“ nebo „Ulice není řešení“ přišlo ve čtvrtek navečer demonstrovat na ústecké Kostelní náměstí...

Další z rubriky

Objevená freska na děčínském zámku je skoro opravená, už ji lze vidět

Částečně obnovená původní barokní freska.

Nová zajímavost čeká na turisty na zámku v Děčíně. V téměř 300 let starém čajovém pavilonu v zahradách je k vidění...

Ústecký kraj chtěl platit obědy chudým dětem, zastupitelé byli proti

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Chudé děti v Ústeckém kraji přišly o možnost dostávat ve škole obědy zdarma. Vedení kraje se zdál málo motivační...

Nebyl to úmysl, rozbrečel se u soudu muž obžalovaný z vraždy školačky

Obžalovaný Martin Chlouba před ústeckým krajským soudem (18. června 2018)

Ústecký krajský soud začal řešit případ loňské surové vraždy čtrnáctileté dívky a pokusu o vraždu její o dva roky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz