Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci se učí vařit či zahradničit, aby měli maturitu. Jinak skončí

  11:26aktualizováno  11:26
Ústecký kraj je po Praze druhým regionem s nejvyšším počtem strážníků bez maturity. Pokud si vzdělání do konce roku nedoplní, budou muset podle novely zákona o obecní policii skončit. Podle statistky ministerstva vnitra nemá požadované vzdělání 853 strážníků, z toho jich je v Ústeckém kraji 112.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie hl.m. Prahy

Maturitu si nemusejí dodělávat jen strážníci, jimž v roce 2009, kdy zákon začal platit, bylo nejméně 45 let a třikrát absolvovali zkoušku z odborné způsobilosti. Ti, kteří jsou mladší, k maturitě musí, i když třeba mají odslouženou mnohem delší dobu. Mnozí z nich kvůli tomu chtějí od městské policie odejít.

Strážníci a maturita

Ústí nad Labem: ze 130 strážníků nemá maturitu 21, nemusí ji mít 5. Vzdělání si doplňuje 13 strážníků, tři odcházejí.

Děčín: z 50 strážníků si maturitní zkoušku musí dodělat jeden, letos maturuje.

Most: z 93 strážníků si maturitu dodělávají dva.

Louny: z 28 strážníků chybí maturita pěti, dva maturují, tři odcházejí.

„Sloužím dvacet let, pravidelně každé tři roky musíme skládat odborné zkoušky před komisí ministerstva vnitra. Povinnost maturity chápu u nových adeptů, ale ne u dlouholetých strážníků. To, že si udělám maturitu, by můj přístup k práci nezměnilo. Maturita mi nic navíc nedá,“ říká jeden ze strážníků z Ústeckého kraje, který si nepřál být jmenován.

V Ústí nad Labem nemá potřebné vzdělání 21 strážníků ze 130, z toho třináct jich bude letos maturovat, pět spadá do věkové výjimky, a vzdělání si tak dodělávat nemusejí, a tři se rozhodli u městské policie skončit.

„Doufám, že všichni maturitními zkouškami úspěšně projdou. Pokud by to nezvládli, znamenalo by to potíže. Každý strážník, který chybí ve službě, je znát,“ říká ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule.

I podle něj je požadavek na vzdělání nespravedlivý zvláště pro strážníky, kteří mají odslouženo deset a více let, ale nemají potřebný věk.

„Úspěšné složení zkoušek u ministerstva vnitra by mělo být dostatečným dokladem toho, že je strážník profesně na nějaké úrovni. Požadavky na rozsah znalostí u zkoušek se přitom neustále zvyšují. Tohle by mělo stačit jako pojistka, že strážníci jsou po právní stránce dostatečně vzdělaní. Kluci, kteří už mají i čtyři či pět zkoušek za sebou, ale nebylo jim 45 let, mají smůlu. Na druhé straně měli šest let, aby se na to připravili,“ říká Bakule.

V jakém oboru strážníci maturitu získají, je jedno

Je přitom jedno, v jakém oboru budou strážníci maturovat, zkoušky mohou složit třeba i v oboru kuchař či zahradník. „Vzdělání si doplňují na různých školách, které nemají s bezpečnostní problematikou nic společného. Pochopil bych smysl doplnění vzdělání, kdyby bylo zaměřené na profesní růst,“ podotkl Bakule.

V Mostě se nařízení týká dvou strážníků z 93, oba si letos mají maturitu dodělat. V Lounech jsou na tom hůř. Nucený odchod hrozí pěti strážníkům. Dva se po službě učí maturitní otázky, tři počítají s tím, že skončí. Pro sbor, který má 28 strážníků, to je problém.

„Potíže mohou nastat při plánování služeb hlavně v době dovolených,“ říká šéf lounské městské policie Radek Baláš.

Noví vhodní adepti se přitom shánějí těžko, a tak je pravděpodobné, že strážníci budou v ulicích minimálně nějakou dobu chybět. Největším problémem u přijímaček bývá fyzická zdatnost.

„Loni skládalo fyzické testy devět uchazečů a jenom tři uspěli. Mnozí třeba nezvládnou udělat padesát kliků. Ale i u těch, kteří to zvládnou, nějakou dobu trvá, než získají potřebné znalosti,“ přibližuje Baláš.

Aby lounská městská policie o strážníky s dlouholetými zkušenostmi nepřišla úplně, snaží se je udržet na jiné pozici. „Připravujeme rozšíření kamerového systému, který by mohli obsluhovat další dva až tři lidé a nemusí to být přímo strážníci,“ zmínil Baláš.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz