Jednou z otázek, na které bude muset Ústí nad Labem do budoucna najít odpověď, je budoucí využití obřího kráteru po kamenolomu v Mariánské skále.

Jednou z otázek, na které bude muset Ústí nad Labem do budoucna najít odpověď, je budoucí využití obřího kráteru po kamenolomu v Mariánské skále. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Ústí dá milion za vizi, jak se změnit. Nic od toho nečekám, říká radní

  • 3
Ústí nad Labem hledá vizi svého rozvoje do roku 2020. Město vypsalo zakázku na zpracování koncepce s názvem Strategie rozvoje města Ústí nad Labem 2015 - 2020. Výsledný dokument se má stát podkladem pro zastupitele a úředníky města při rozhodování o tom, jak se má Ústí vyvíjet, kam má směřovat a jak se otevřít lidem.

"Ambicí nové strategie je zapojení osob ze všech sfér života ve městě, aby reagovaly na jeho skutečné problémy," uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Město by podle ní mělo z budoucí koncepce vycházet i při získávání a čerpání dotací.

"Očekávám, že strategie nastíní, jaký může být vývoj ve městě a co je třeba pro dobrý život v našem městě udělat, jaká opatření realizovat a jak získávat zdroje," přiblížil význam dokumentu radní Jan Eichler.

Součástí přípravy na vypracování nové strategie má být současně vyhodnocení, jak dokázalo město naplnit už existující koncept svého rozvoje v letech 2010 až 2015.

Velká část ústeckých občanských iniciativ přitom dlouhodobě poukazuje na to, že vedení radnice žádnou vizi toho, jak by město mělo vypadat, fungovat a přistupovat k občanům, buď nemá, nebo ji naplňuje minimálně.

"V minulosti se rozvoj města týkal pouze oprav a rekultivací, ale naprosto se nedotýkal progresivního způsobu podpory investic nebo rozvoje kultury nebo řešení nejpalčivějších sociálních a ekologických otázek," říká například předseda občanského sdružení Váš Střekov architekt Jiří Němeček.

"Zcela chybí celospolečenská diskuse a jasné priority pro rozvoj města," dodává pak David Daduč z protikorupční iniciativy Stop tunelům.

Byl jsem vždy odpůrcem podobných dokumentů, říká Dlouhý

Daduč přitom podotkl, že stávající strategie rozvoje není špatná. Chybou však podle něj je, že se jí město neřídí. Říká, že aby měl nově chystaný dokument smysl, musí k němu radnice přistoupit jinak.

"Nejprve by město muselo vyvolat hlubokou společenskou diskusi o tom, co Ústečané chtějí - to by pro politiky mělo váhu a lidé by to vyžadovali," přemítá Daduč.

Zda chystaný koncept skutečně vznikne po diskusi s občany a stane se efektivním nástrojem rozvoje města, ukáže až čas. Nicméně už teď je jisté, že ne všichni ve vedení města projekt vítají.

"Od strategie neočekávám nic. Byl jsem vždy odpůrcem podobných dokumentů, kde se na desítkách či stovkách stran popisuje, že výhodou Ústí je poloha na Labi a negativem vysoká nezaměstnanost," podotkl třeba radní Pavel Dlouhý.

Město je za vypracování dokumentu připraveno zaplatit až 1,1 milionu korun.