Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strany se chystají na nové volby v Krupce, chtějí ohlídat uplácení voličů

  8:35aktualizováno  8:35
Nové volby v Krupce budou pod "drobnohledem". Lidé, kteří u soudu dosáhli opakování voleb ovlivněných uplácením voličů, chtějí dohlédnout na to, aby se opakované hlasování ve třech okrscích opět nezvrhlo v kupčení s hlasy. O pomoc žádají policii, strážníky i ministerstvo vnitra.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Sami budeme sledovat okolí volebních místností. Budeme chtít mít zástupce ve volebních komisích. Dohlížet by měla i policie a obrátíme se i na ministerstvo vnitra, aby poslalo nezávislé pozorovatele," říká Miloslava Bačová ze sdružení Zdravá Krupka a jedna z organizátorek hromadné stížnosti na průběh minulých voleb.

Vedení městské policie již s pomocí počítá. "Pošleme hlídky, které budou namátkově kontrolovat volební místnosti i jejich okolí tak, aby nedocházelo k narušování veřejného pořádku," řekl včera ředitel krupské městské policie Jiří Petrák. Posílit dohled v Krupce je ochotna i státní policie.

Autoři návrhu na neplatnost voleb upozorňovali na to, že Romové dostávali za hlas zaplaceno. Mluvilo se o 300 korunách za správné zatržení strany na volebním lístku, obědu a nákupních lístcích do Teska. Do volebních místností byli zájemci hromadně sváženi.

Soud žalobě na neplatnost jim vyhověl zčásti a nařídil, aby se volby opakovaly ve třech okrscích, kde byly problémy největší. Kupčení s hlasy však nebylo důvodem pro opakování voleb. To podle soudkyně Dagmar Štullerové zakazuje jen zákon o volbách do parlamentu.

Soud tak zdůvodnil opakování voleb nepovolenou agitací. Za tu označil skutečnost, že voliči byli sváženi k urnám s předem upravenými lístky.

Čekání na nové volby omezilo činnost radnice

O termínu nových voleb rozhodne ministr vnitra do 30 dnů ode dne, kdy dostane zprávu soudu. Po opakovaných volbách budou hlasy ze tří okrsků připočítány k osmi ostatním a přepočítány mandáty.

Nové zastupitelstvo, radní a starostu tak bude mít Krupka asi až začátkem příštího roku. Do té doby vládne ve městě dosavadní vedení, které má ale omezené pravomoci.

Znamená to, že město nebude mít schválený rozpočet a bude hospodařit s provizorním. Také pro obyvatele to představuje některé obtíže.

"Upozorňuji zejména všechny, kdo si podali nějakou žádost o koupi, že jejich žádost nemůže a nesmí být vyřízena dříve, než bude nové zastupitelstvo ustanoveno," píše na webu města starosta Milan Puchar.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Opravit Tschinkelovu vilu a více zpráv o lithiu, přejí si lidé v Dubí

Žalostný pohled na budovu bývalé psychiatrické léčebny v Dubí. Kdysi výstavní...

Zachránit a obnovit chátrající vilu továrníka Antona Tschinkela, nebourat místní sokolovnu nebo být lépe informováni o...

V pořadí třetí návrh trasy ropovodu Družba má Litvínov obejít

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

S novou variantou prodloužení ropovodu Družba z litvínovského Záluží až na hranice s Německem přišel jeho vlastník a...

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Najdete na iDNES.cz