Lukáš Kohout kvůli volbám podal také ústavní stížnost.

Lukáš Kohout kvůli volbám podal také ústavní stížnost. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Ústecký soud zamítl Kohoutovu stížnost na volby, další ještě čekají

  • 7
Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl návrh aktivisty Lukáše Kohouta, který zpochybňoval volby v Ústeckém kraji. Namítal, že mu volební zákon neumožňoval dát preferenční hlasy lidem z různých politických stran a hnutí, jako je tomu v komunálních volbách. Kvůli tomu už podal i ústavní stížnost.

"Návrh navrhovatele Lukáše Kohouta na vyslovení neplatnosti voleb do zastupitelstva Ústeckého kraje byl dne 30. října zamítnut," informovala mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Ani sám Kohout nepočítal s tím, že jeho návrh uspěje. Návrh na neplatnost voleb mohl podat ten, kdo si myslí, že byl porušen zákon o volbách do zastupitelstev krajů. Kohoutova stížnost přitom napadala přímo tento zákon (o stížnosti zde).

"Ještě podáme stížnost na toto rozhodnutí a uvidíme, jak se s ní vypořádá správní soud. Vedle toho ale hlavně běží ústavní stížnost a očekáváme, že Ústavní soud bude tak zdvořilý, že ji projedná přednostně," poznamenal Kohout.

Ústavní soud přijal Kohoutovu stížnost 21. září. Ústavní expert a tajemník stále komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury Jan Kysela již dříve zmínil, že Kohout nemá s ústavní stížností šanci uspět.

"Jaký je volební systém, nevychází z ústavy, ale ze zákona. A já v jeho parametrech nevidím nic extrémního ani svévolného. Volební systém samozřejmě může mít různou podobu, ale to je námět pro politiky, ne pro soudy," uvedl Kysela.

Krajský soud se bude zabývat ještě dvěma stížnostmi na volby

Ústecký krajský soud bude rozhodovat ještě o dvou žalobách na volby v kraji. Jednu z nich podal Kohoutův známý Roman Razák a argumentuje v ní podobně jako Kohout.

Třetí žalobu podala Marie Kindermannová z politického hnutí Nespokojení občané!, která si stěžuje, že výsledek voleb mohly ovlivnit zaměnitelné obálky pro krajské a senátní volby.

Nové krajské zastupitelstvo se bude moci sejít až poté, co se soud se všemi žalobami vypořádá. Lhůtu na rozhodnutí o poslední z nich má do 14. listopadu. Pokud i ji zamítne, zastupitelstvo se pak podle zákona musí sejít do patnácti dnů.