Leo Steiner pracoval jako ředitel odboru řízení operačního programu Úřadu...

Leo Steiner pracoval jako ředitel odboru řízení operačního programu Úřadu regionální rady Severozápad. Způsob rozdělování evropských dotací v Ústeckém kraji kritizuje dlouhodobě. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Policie zjistí, zda politici uhrazením reklamy na výsypky porušili zákon

  • 0
Bývalý úředník dotačního úřadu Severozápad Leo Steiner z KDU-ČSL podal trestní oznámení na 28 zastupitelů Ústeckého kraje. Vadí mu, že uvolnili 24 milionů na projekt, který nezískal evropskou dotaci. Steiner se domnívá, že zneužili svou pravomoc a porušili povinnosti při správě cizího majetku.

"Měli dostatek informací o nesrovnalostech, rizicích a policejním prošetřování tohoto projektu," říká Steiner.

Případ se týká sporné zakázky na propagaci rekultivovaných území za 43 milionů korun, na kterou upozornila v listopadu 2011 MF DNES. Ústecký kraj na ni měl od dotačního úřadu slíbeno 37 milionů, ze svého měl doplatit zbytek. Nad částkou i samotným smyslem propagace výsypek se pozastavovali lidé z reklamní branže i politici (o zakázce zde).

Pochybnosti ještě narostly, když hlavní část zakázky, v objemu téměř 30 milionů korun, získala firma REMA Media, která vznikla pouhé tři týdny před výběrovým řízením. Jejím jednatelem tehdy byl Nikola Levojevič, který dříve působil jako fotbalista Baníku Souš, v jehož vedení léta seděl tehdejší radní ČSSD Pavel Kouda. Ten je nyní spolu s dalšími sedmi lidmi obžalovaný v kauze machinací při dělení evropských dotací, mimo jiné právě kvůli této zakázce (o kauze zde).

Sotva však propagace výsypek začala, zasáhla na dotačním úřadě policie, změnilo se jeho vedení a Ústecký kraj slíbené evropské peníze nedostal. Krajské zastupitelstvo pak rozhodlo, že projekt, i když se sníženými náklady, zaplatí kraj ze svého.

Nechápu, proč kraj nevymáhá škodu, říká Steiner

"Ta firma, která to dělala, už nějakou práci odvedla, a na zastupitelstvu jsme rozhodovali o narovnání. Kdybychom jim nezaplatili, tak by po nás něco soudně vymáhali," reagoval na Steinerovo trestní oznámení pro ČTK hejtman Oldřich Bubeníček, který pro zaplacení projektu hlasoval také. Dodal, že kraj zřejmě na propagaci výsypek ještě naváže.

"Pokud budu velmi naivní, snílek a nebudu mít žádné informace o tomto projektu, tak jsem schopen přijmout odůvodnění, že se zastupitelé snažili svým hlasováním minimalizovat budoucí ztráty Ústeckému kraji. Ovšem pak nejsem schopen vůbec pochopit, proč nevymáhají škodu, která kraji po odmítnutí dotace ze strany EU vznikla," komentuje to Steiner.

U soudu s obžalovanými v dotační kaze kolem Koudy a spol. se totiž k náhradě škody přihlásila zatím jen ministerstva financí a pro místní rozvoj, která požadují více než 300 milionů korun.

Steiner je zmocněncem přípravného výboru krajského referenda Platit musí viníci. Jeho cílem je docílit toho, aby škody vzniklé při rozdělování evropských dotací zaplatili ti, kteří je způsobili. Petici požadující vypsání prvního krajského referenda zatím podpořilo sedm tisíc lidí, což je zhruba 17 procent podpisů potřebných pro jeho vyhlášení (o referendu zde).