Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stěhovat vězně z Bělušic zatím není třeba, kontrola zateplení pokračuje

  14:29aktualizováno  14:29
Bělušická věznice zatím nemusí stěhovat trestance ze špatně zateplených budov, které by mohly být nebezpečné při požáru. Z prověrky, kterou zadala Vězeňská služba, vyplynulo, že odsouzeným kvůli technickému stavu věznice nehrozí akutní nebezpečí. Závěr ale ještě není definitivní.

Ve věznici v Bělušicích u Mostu se nachází okolo 500 vězňů, stěhování by se týkalo zhruba 160 z nich. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„První část analýzy technologického postupu při zhotovení zateplovacího systému budov ve věznici Bělušice byla zpracována. V tuto chvíli není otázka přesunu vězněných osob mimo věznici aktuální,“ sdělila mluvčí Vězeňské služby České republiky Hana Löffelmannová.

Přesto stále není jisté, jestli přesun vězňů nebude nutný v budoucnu. „Kompletní výsledek analýzy očekáváme počátkem října 2014,“ dodala Löffelmannová.

Fotogalerie

Co konkrétně analýza prověřuje nyní, není jasné. „Do doby, než bude toto řízení ukončeno, nemůžeme poskytovat bližší informace,“ uvedla mluvčí Ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Analýza ukáže, jak provést nápravu

echnické problémy se dotýkají všech budov areálu. U 11 budov ze 13 je zateplení špatně ukotveno, u jídelny a vězeňské ošetřovny je pak spodní vrstva zateplení hořlavá, což by při požáru znamenalo riziko (o problému zde).

Na potíže s technickým provedením poukázalo až současné vedení Ministerstva spravedlnosti. Resort si na kontrolu najal Miloslavu Pošvářovou, která proslula jako přísná kontrolorka kvality staveb u Ředitelství silnic a dálnic.

Analýza má v říjnu dát odpověď také na to, jak bude vypadat náprava. Podle Pošvářové by odstranění starého zateplení a instalace nového vyšla dohromady na zhruba 40 milionů korun. Podle informací MF DNES se o zakázku hodlají ucházet velcí čeští výrobci zateplovacích hmot.

V Bělušicích s největší pravděpodobností selhal stavební dozor

Zakázku na zateplení bělušické věznice získala v roce 2012 firma Vapes Ce z Horní Suché na Ostravsku. V soutěži se o zhotovení rekonstrukce ucházela s dalšími devíti firmami, sedm z nich bylo z Ústeckého kraje.

Věznice Bělušice

Jedna z pěti věznic v Ústeckém kraji, leží zhruba 13 kilometrů jihovýchodně od Mostu.

Vybudována byla v roce 1958 jako pobočka tehdejší káznice v Libkovicích, od roku 1962 je samostatná.

Kapacita je 577 míst, v současnosti se v ní nachází zhruba 500 vězňů.

Případné stěhování kvůli špatnému technickému stavu budov by se týkalo zhruba 160 trestanců.

Práce vyšly na 23 milionů korun bez DPH, z čehož 15 milionů pokryly evropské fondy. Vapes Ce zakázku ale nerealizovala, zateplení měla fakticky zajišťovat mostecká firma IBS-Czech Group. Společnost přitom čelí insolvenčnímu řízení, dvěma věřitelům dluží přes 1,3 milionu korun.

Provedení rekonstrukce ukázalo na selhání stavebního dozoru v Bělušicích. „Dramaticky se to týká totálního selhání kontrolních systémů. Čím dál tím víc se to ukazuje,“ řekl MF DNES zdroj z Ministerstva spravedlnosti.

Selhání kontroly během zakázky se týká především bývalého zaměstnance věznice Davida Ř., který byl šéfem stavebního referátu a který průběh zateplování dozoroval.

„To, co se tam udělalo, bylo tak, jak se mělo dělat podle dokumentace,“ hájil se David Ř. v České televizi. Jeho roli v rekonstrukci prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz