Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Stavba sporné sluneční elektrárny na Moldavě může pokračovat, rozhodl úřad

  • 4
Stavba kontroverzní solární elektrárny v Moldavě na Teplicku může pokračovat navzdory tomu, že k ní úřady vydaly povolení v rozporu se zákonem. Česká inspekce životního prostředí stavbu 1. září zastavila, Krajský úřad v Ústí nad Labem ale nyní její nařízení zrušil.

Česká inspekce životního prostředí stavbu zarazila předběžným opatřením. Měla k tomu několik důvodů.

"Nemají stanovisko o vyloučení negativního vlivu na ptačí oblast, souhlas se změnou využití území v ptačí oblasti, výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin - vše podle zákona o ochraně přírody a krajiny," uvedla tehdy ředitelka ústeckého inspektorátu Jana Moravcová.

ELEKTRÁRNA
V MOLDAVĚ

Fotovoltaickou elektrárnu začala v červenci stavět firma Talwin.

1. září stavbu kvůli chybějícím povolením Česká inspekce životního prostředí zastavila.

Krajský úřad však 17. a 21. září investorovi povolení vydal, stavba tak může pokračovat.

Firma Talwin ale stavěla i v době zákazu, za což dostala od inspekce pokutu 60 tisíc. Další pokutu až milion korun hodlá inspekce udělit do dvou měsíců.

Kraj v současnosti posuzuje, jestli bylo podle zákona stavební povolení. Vyjádřit se musí do 17. prosince.

Nic z toho už neplatí. Investor, firma Talwin, si ještě 1. září o zmíněná povolení zažádal a krajský odbor životního prostředí společnosti vzápětí vyhověl. "Zákon umožňuje vydat povolení i dodatečně," poznamenala mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Podle šetření biologů stavba nijak nenaruší životní prostředí tamějších živočichů, především hnízdícího ptactva. "Vznikla navíc jedna kompenzační podmínka, kdy investor musí udržovat posekanou plochu pro hnízdící ptactvo," upozorňuje Hanáčková.

Česká inspekce životního prostředí nyní musí zastavit řízení o zákazu činnosti. Investorovi nicméně od inspekce hrozí pokuta až milion korun, protože pokračoval ve stavebních pracích navzdory předběžnému opatření. Během nich se zastavěná plocha násobně zvětšila.

"Začátkem tohoto týdne zahájíme řízení o pokutě za to, co tam udělali bez výjimek. Výše pokuty se bude odvíjet od míry poškození životního prostředí," uvedla Moravcová.

Jak vysokou pokutu inspekce udělí, by mělo být jasné do dvou měsíců. Za porušení předběžného opatření už dostala firma Talwin pokutu 60 tisíc korun.

Stavební povolení zůstává nedořešené

Krajský úřad ještě může teoreticky zrušit stavební povolení, jež loni v srpnu vydal stavební úřad v Duchcově (více o stavebním povolení vydaném v rozporu se zákonem čtěte zde). "V takovém případě by se zahájilo řízení o odstranění stavby," uvedla krajská mluvčí Hanáčková.

Kraj má na posouzení čas do 17. prosince. Sám nicméně nemá kompetence k tomu, aby stavbu nechal zbourat. "Krajský úřad nemá pravomoc povolit či zastavit stavbu," vysvětluje Hanáčková. Řízení o odstranění stavby by navíc vedl opět duchcovský stavební úřad, který už jednou na elektrárnu kývl. Lze tedy předpokládat, že by takové řízení zastavil.

Pohled na svah u Moldavy, kde vyrůstá sluneční elektrárna.

Pohled na svah u Moldavy, kde vyrůstá sluneční elektrárna.

Stavbou elektrárny už se začala kvůli tomuto problému zabývat i policie, jíž přišlo od České inspekce životního prostředí trestní oznámení na neznámého pachatele. "Vyšetřování je teprve na samém počátku, žádné pracovníky duchcovského úřadu zatím neprověřujeme," řekl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

K tomu ale nejspíš dojde, během tohoto týdne inspekce podá trestní oznámení za porušení pravomoci veřejného činitele i na duchcovský stavební úřad.

RODINNÝ SOLÁRNÍ BYZNYS

Firma Talwin, která staví kontroverzní fotovoltaickou elektrárnu na Moldavě, má od 20. září v obci i sídlo. S představiteli Moldavy je už nějaký čas personálně spjatá.

Ústřední postavou je podnikatel Michal Krajhanzl, na jehož pozemcích elektrárna vyrůstá. Ten spolu se starostou Moldavy Jaroslavem Pokem a jeho partnerkou Ivetou Boudišovou vlastní firmu FEZ - NT, která v Moldavě provozuje hotel Santén.

Krajhanzl byl zároveň předsedou představenstva Talwinu v době, kdy se firma s obcí domluvila na vyplácení odměny z provozu elektrárny ve výši 66 tisíc korun ročně. Smlouvu Moldava odsouhlasila 7. prosince 2009. V představenstvu firmy tehdy s Krajhanzlem zasedala také Boudišová.

V zápisu z valné hromady firmy, která se konala 27. ledna 2010, je starosta Pok uvedený jako "osoba pověřená sčítáním hlasů". Jinými slovy, měl za úkol dohlížet, kolik lidí z firmy pro co hlasuje.
Starosta Pok na dotaz, jestli se této volné hromady účastnil, řekl: "Asi ne, já nevím. Nevzpomínám si."

Podle stejného dokumentu tehdy vlastnili akcie společnosti Krajhanzl i Boudišová, oba drželi akcie v hodnotě jednoho milionu korun.

Krajhanzl se však dostal do styku se starostou Pokem ještě dříve, než se 19. března 2009 stal jeho společníkem ve firmě FEZ - NT. V listopadu 2007 Moldava uzavřela smlouvu s firmou Agrimex HB, která patří Krajhanzlovi, na provádění zimní údržby v obci.

Krátce poté začal Krajhanzl skupovat v Moldavě pozemky, během února a března 2008 mu obec prodala celkem 0,7 hektaru půdy za 271 tisíc korun.

Boudišová ani Krajhanzl v současné době v Talwinu nefigurují. Nicméně na zmíněné valné hromadě se členem představenstva stal Alexandr Novák, bývalý senátor za ODS, který je obžalovaný za převzetí čtyřicetimilionového úplatku. Novák ještě 20. září vlastnil akcie Talwinu za 500 tisíc korun.

Poka a Boudišovou pak nespojuje s Novákem jen Talwin. Benzinovou pumpu v Novém Městě (spadajícím pod Moldavu), kterou ještě v prosinci 2008 vlastnila firma Dessym, v níž jsou Pok s Boudišovou společníci, dnes provozuje společnost Multitechnik. Tu dlouhá léta vlastnil právě Novák. Oficiálně už v ní sice nefiguruje, ale firma dodnes sídlí na stejné adrese jako jiné Novákovy podniky a i další indicie nasvědčují, že si v ní drží vliv.

Navíc vedoucí duchcovského stavebního úřadu Květuše Kvasničková, která vydala ke stavbě elektrárny povolení, má být podle několika důvěryhodných zdrojů MF DNES Pokovou blízkou příbuznou. Pok to vyvrací. "Ne, není," tvrdí.