Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stavba sporné sluneční elektrárny na Moldavě může pokračovat, rozhodl úřad

  8:47aktualizováno  8:47
Stavba kontroverzní solární elektrárny v Moldavě na Teplicku může pokračovat navzdory tomu, že k ní úřady vydaly povolení v rozporu se zákonem. Česká inspekce životního prostředí stavbu 1. září zastavila, Krajský úřad v Ústí nad Labem ale nyní její nařízení zrušil.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

Česká inspekce životního prostředí stavbu zarazila předběžným opatřením. Měla k tomu několik důvodů.

"Nemají stanovisko o vyloučení negativního vlivu na ptačí oblast, souhlas se změnou využití území v ptačí oblasti, výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin - vše podle zákona o ochraně přírody a krajiny," uvedla tehdy ředitelka ústeckého inspektorátu Jana Moravcová.

ELEKTRÁRNA
V MOLDAVĚ

Fotovoltaickou elektrárnu začala v červenci stavět firma Talwin.

1. září stavbu kvůli chybějícím povolením Česká inspekce životního prostředí zastavila.

Krajský úřad však 17. a 21. září investorovi povolení vydal, stavba tak může pokračovat.

Firma Talwin ale stavěla i v době zákazu, za což dostala od inspekce pokutu 60 tisíc. Další pokutu až milion korun hodlá inspekce udělit do dvou měsíců.

Kraj v současnosti posuzuje, jestli bylo podle zákona stavební povolení. Vyjádřit se musí do 17. prosince.

Nic z toho už neplatí. Investor, firma Talwin, si ještě 1. září o zmíněná povolení zažádal a krajský odbor životního prostředí společnosti vzápětí vyhověl. "Zákon umožňuje vydat povolení i dodatečně," poznamenala mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Podle šetření biologů stavba nijak nenaruší životní prostředí tamějších živočichů, především hnízdícího ptactva. "Vznikla navíc jedna kompenzační podmínka, kdy investor musí udržovat posekanou plochu pro hnízdící ptactvo," upozorňuje Hanáčková.

Česká inspekce životního prostředí nyní musí zastavit řízení o zákazu činnosti. Investorovi nicméně od inspekce hrozí pokuta až milion korun, protože pokračoval ve stavebních pracích navzdory předběžnému opatření. Během nich se zastavěná plocha násobně zvětšila.

"Začátkem tohoto týdne zahájíme řízení o pokutě za to, co tam udělali bez výjimek. Výše pokuty se bude odvíjet od míry poškození životního prostředí," uvedla Moravcová.

Jak vysokou pokutu inspekce udělí, by mělo být jasné do dvou měsíců. Za porušení předběžného opatření už dostala firma Talwin pokutu 60 tisíc korun.

Stavební povolení zůstává nedořešené

Krajský úřad ještě může teoreticky zrušit stavební povolení, jež loni v srpnu vydal stavební úřad v Duchcově (více o stavebním povolení vydaném v rozporu se zákonem čtěte zde). "V takovém případě by se zahájilo řízení o odstranění stavby," uvedla krajská mluvčí Hanáčková.

Kraj má na posouzení čas do 17. prosince. Sám nicméně nemá kompetence k tomu, aby stavbu nechal zbourat. "Krajský úřad nemá pravomoc povolit či zastavit stavbu," vysvětluje Hanáčková. Řízení o odstranění stavby by navíc vedl opět duchcovský stavební úřad, který už jednou na elektrárnu kývl. Lze tedy předpokládat, že by takové řízení zastavil.

Pohled na svah u Moldavy, kde vyrůstá sluneční elektrárna.

Pohled na svah u Moldavy, kde vyrůstá sluneční elektrárna.

Stavbou elektrárny už se začala kvůli tomuto problému zabývat i policie, jíž přišlo od České inspekce životního prostředí trestní oznámení na neznámého pachatele. "Vyšetřování je teprve na samém počátku, žádné pracovníky duchcovského úřadu zatím neprověřujeme," řekl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

K tomu ale nejspíš dojde, během tohoto týdne inspekce podá trestní oznámení za porušení pravomoci veřejného činitele i na duchcovský stavební úřad.

RODINNÝ SOLÁRNÍ BYZNYS

Firma Talwin, která staví kontroverzní fotovoltaickou elektrárnu na Moldavě, má od 20. září v obci i sídlo. S představiteli Moldavy je už nějaký čas personálně spjatá.

Ústřední postavou je podnikatel Michal Krajhanzl, na jehož pozemcích elektrárna vyrůstá. Ten spolu se starostou Moldavy Jaroslavem Pokem a jeho partnerkou Ivetou Boudišovou vlastní firmu FEZ - NT, která v Moldavě provozuje hotel Santén.

Krajhanzl byl zároveň předsedou představenstva Talwinu v době, kdy se firma s obcí domluvila na vyplácení odměny z provozu elektrárny ve výši 66 tisíc korun ročně. Smlouvu Moldava odsouhlasila 7. prosince 2009. V představenstvu firmy tehdy s Krajhanzlem zasedala také Boudišová.

V zápisu z valné hromady firmy, která se konala 27. ledna 2010, je starosta Pok uvedený jako "osoba pověřená sčítáním hlasů". Jinými slovy, měl za úkol dohlížet, kolik lidí z firmy pro co hlasuje.
Starosta Pok na dotaz, jestli se této volné hromady účastnil, řekl: "Asi ne, já nevím. Nevzpomínám si."

Podle stejného dokumentu tehdy vlastnili akcie společnosti Krajhanzl i Boudišová, oba drželi akcie v hodnotě jednoho milionu korun.

Krajhanzl se však dostal do styku se starostou Pokem ještě dříve, než se 19. března 2009 stal jeho společníkem ve firmě FEZ - NT. V listopadu 2007 Moldava uzavřela smlouvu s firmou Agrimex HB, která patří Krajhanzlovi, na provádění zimní údržby v obci.

Krátce poté začal Krajhanzl skupovat v Moldavě pozemky, během února a března 2008 mu obec prodala celkem 0,7 hektaru půdy za 271 tisíc korun.

Boudišová ani Krajhanzl v současné době v Talwinu nefigurují. Nicméně na zmíněné valné hromadě se členem představenstva stal Alexandr Novák, bývalý senátor za ODS, který je obžalovaný za převzetí čtyřicetimilionového úplatku. Novák ještě 20. září vlastnil akcie Talwinu za 500 tisíc korun.

Poka a Boudišovou pak nespojuje s Novákem jen Talwin. Benzinovou pumpu v Novém Městě (spadajícím pod Moldavu), kterou ještě v prosinci 2008 vlastnila firma Dessym, v níž jsou Pok s Boudišovou společníci, dnes provozuje společnost Multitechnik. Tu dlouhá léta vlastnil právě Novák. Oficiálně už v ní sice nefiguruje, ale firma dodnes sídlí na stejné adrese jako jiné Novákovy podniky a i další indicie nasvědčují, že si v ní drží vliv.

Navíc vedoucí duchcovského stavebního úřadu Květuše Kvasničková, která vydala ke stavbě elektrárny povolení, má být podle několika důvěryhodných zdrojů MF DNES Pokovou blízkou příbuznou. Pok to vyvrací. "Ne, není," tvrdí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

O nevyužitou historickou budovu v Litvínově by se mohl starat kraj

Budova Radničního sklípku (uprostřed) je jednou z nejstarších dochovaných domů...

Radniční sklípek v Litvínově nepůjde do dražby, ale zřejmě se stane majetkem Ústeckého kraje. Vedení města Litvínov,...

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz