Ve skanzenu v Březně roste pravěký dům, stejný tu stál i před tisíci let

  9:38aktualizováno  9:38
Nová kopie pravěkého domu vzniká v archeologickém skanzenu v Březně u Loun. Čtrnáct metrů dlouhá stavba roste na místě, kde před více než sedmi tisíci lety obdobné obydlí stálo. Budova nahradí předchozí kopii, která se kvůli poškození musela zbourat. Návštěvníkům se otevře ve druhé polovině května.

Vedoucí březenského skanzenu Karolína Klinecká upevňuje na střechu došky, stěny vyplní mazanice z jílu, písku a slámy. | foto: MAFRA

„Je to dům kultury s lineární keramikou, což je označení pro pravěkou neolitickou kulturu rozšířenou ve střední Evropě v pátém tisíciletí před naším letopočtem,“ uvádí vedoucí skanzenu Karolína Klinecká.

Fotogalerie

Stavitelé vycházejí z nejnovějších archeologických poznatků. „U těchto staveb je specifické, že se dochovalo jen málo hmatatelných pozůstatků. Z nálezů sice víme, jak vypadaly základy, ale už ne, jak vypadal vršek. Na základě dostupných pramenů si ho můžeme jen domyslet,“ říká Klinecká s tím, že na stavbu dohlíží archeolog, s nímž veškeré kroky konzultují.

Základy domů tvoří několik opracovaných mohutných kmenů stromů, stěny jsou z dřevěných prutů a mezery mezi nimi vyplňuje mazanice, tedy směs jílu, písku a organického materiálu, například slámy.

„Máme připraveno deset tun čistého jílu. Aby byla mazanice kvalitní a při vysychání nepraskala a nedrolila se, je nutné dodržet správný poměr všech materiálů. Střecha je z dřevěných štípaných desek - dubových šindelů,“ popisuje Klinecká.

Předchozí stavba se hroutila

Základy původního pravěkého domu našli archeologové v 70. letech minulého století. Následně na místě vznikl archeologický skanzen, jehož součástí je několik experimentálně zbudovaných staveb, tedy po způsobu pravěkých lidí a jen za použití pravěkých nástrojů.

Největší stavba, 14 metrů dlouhý a zhruba 7 metrů široký dům, se loni začala hroutit a musela být kvůli bezpečnosti uzavřena. Původně se počítalo jen s opravou, ale po zahájení prací se ukázalo, že poškození je mnohem rozsáhlejší, a dům musel být zbourán. 

„Oproti našim předchůdcům už nestavíme experimentální metodou. Můžeme si proto dovolit moderní náčiní, a aby byla stavba bezpečnější, spoje jsou zpevněny vruty. Snažíme se ale, aby žádný hřebík či vrut nebyl na první pohled viditelný,“ upozorňuje Klinecká.

Stavba vzniká za pomoci dobrovolníků, o víkendech se tu pořádají brigády pro širokou veřejnost. Lidé pomohli se stavbou základů, střechy a nyní i hliněných stěn.

Doprovodný pravěký program

„Zajímám se dlouhodobě o pravěké stavitelství a snažím se ho aplikovat do současné doby. Tady je skvělá příležitost, jak se dozvědět víc a hlavně si to vyzkoušet,“ uvedl jeden z dobrovolníků Martin Ziegler, který přijel do skanzenu z Dobříše.

V sobotu 19. května chystá skanzen slavnostní otevření s doprovodným programem. Na letošní sezonu připravuje několik dalších novinek.

„V létě chceme vyzkoušet příměstský tábor pro děti a pro všechny věkové kategorie workshopy, při kterých si zájemci vyrobí zajímavé pravěké předměty, třeba hudební nástroje,“ přibližuje Klinecká.

Do budoucna navíc chystá Oblastní muzeum v Lounech, které skanzen spravuje, další vylepšení. Řeší směnu pozemků, na nichž skanzen stojí, a plánuje rozšíření areálu a stavbu dalších pravěkých objektů. 

„Kromě toho chceme vybudovat lepší zázemí pro návštěvníky i zaměstnance a dořešit přívod pitné vody,“ dodal ředitel muzea Jiří Matyáš.

Autor:
Témata: Ústecký kraj, Louny

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

Další z rubriky

„Paraziti“ na plakátech i náhlý zájem voličů byli v pořádku, řekla policie

Volební hlasování.

Policisté odložili případ možného pokusu o ovlivňování voleb v Ústí nad Labem. Zároveň ukončili vyšetřování obsahu...

Evropská unie hledá způsob, jak po útlumu těžby podpořit uhelné kraje

Hnědouhelný povrchový důl ČSA a obec Horní Jiřetín

Vůbec poprvé v historii se sešli zástupci tří českých regionů postižených uhelnou těžbou s představiteli Poradní komise...

Help linka pro skláře a jejich rodiny v tíživé situaci získala ocenění

Ilustrační snímek

Projekt zaměstnanecké Help linky, který pomáhá pracovníkům chudeřické sklárny AGC Automotive Czech v tíživých...

Najdete na iDNES.cz