Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve skanzenu v Březně roste pravěký dům, stejný tu stál i před tisíci let

  9:38aktualizováno  9:38
Nová kopie pravěkého domu vzniká v archeologickém skanzenu v Březně u Loun. Čtrnáct metrů dlouhá stavba roste na místě, kde před více než sedmi tisíci lety obdobné obydlí stálo. Budova nahradí předchozí kopii, která se kvůli poškození musela zbourat. Návštěvníkům se otevře ve druhé polovině května.

Vedoucí březenského skanzenu Karolína Klinecká upevňuje na střechu došky, stěny vyplní mazanice z jílu, písku a slámy. | foto: MAFRA

„Je to dům kultury s lineární keramikou, což je označení pro pravěkou neolitickou kulturu rozšířenou ve střední Evropě v pátém tisíciletí před naším letopočtem,“ uvádí vedoucí skanzenu Karolína Klinecká.

Fotogalerie

Stavitelé vycházejí z nejnovějších archeologických poznatků. „U těchto staveb je specifické, že se dochovalo jen málo hmatatelných pozůstatků. Z nálezů sice víme, jak vypadaly základy, ale už ne, jak vypadal vršek. Na základě dostupných pramenů si ho můžeme jen domyslet,“ říká Klinecká s tím, že na stavbu dohlíží archeolog, s nímž veškeré kroky konzultují.

Základy domů tvoří několik opracovaných mohutných kmenů stromů, stěny jsou z dřevěných prutů a mezery mezi nimi vyplňuje mazanice, tedy směs jílu, písku a organického materiálu, například slámy.

„Máme připraveno deset tun čistého jílu. Aby byla mazanice kvalitní a při vysychání nepraskala a nedrolila se, je nutné dodržet správný poměr všech materiálů. Střecha je z dřevěných štípaných desek - dubových šindelů,“ popisuje Klinecká.

Předchozí stavba se hroutila

Základy původního pravěkého domu našli archeologové v 70. letech minulého století. Následně na místě vznikl archeologický skanzen, jehož součástí je několik experimentálně zbudovaných staveb, tedy po způsobu pravěkých lidí a jen za použití pravěkých nástrojů.

Největší stavba, 14 metrů dlouhý a zhruba 7 metrů široký dům, se loni začala hroutit a musela být kvůli bezpečnosti uzavřena. Původně se počítalo jen s opravou, ale po zahájení prací se ukázalo, že poškození je mnohem rozsáhlejší, a dům musel být zbourán. 

„Oproti našim předchůdcům už nestavíme experimentální metodou. Můžeme si proto dovolit moderní náčiní, a aby byla stavba bezpečnější, spoje jsou zpevněny vruty. Snažíme se ale, aby žádný hřebík či vrut nebyl na první pohled viditelný,“ upozorňuje Klinecká.

Stavba vzniká za pomoci dobrovolníků, o víkendech se tu pořádají brigády pro širokou veřejnost. Lidé pomohli se stavbou základů, střechy a nyní i hliněných stěn.

Doprovodný pravěký program

„Zajímám se dlouhodobě o pravěké stavitelství a snažím se ho aplikovat do současné doby. Tady je skvělá příležitost, jak se dozvědět víc a hlavně si to vyzkoušet,“ uvedl jeden z dobrovolníků Martin Ziegler, který přijel do skanzenu z Dobříše.

V sobotu 19. května chystá skanzen slavnostní otevření s doprovodným programem. Na letošní sezonu připravuje několik dalších novinek.

„V létě chceme vyzkoušet příměstský tábor pro děti a pro všechny věkové kategorie workshopy, při kterých si zájemci vyrobí zajímavé pravěké předměty, třeba hudební nástroje,“ přibližuje Klinecká.

Do budoucna navíc chystá Oblastní muzeum v Lounech, které skanzen spravuje, další vylepšení. Řeší směnu pozemků, na nichž skanzen stojí, a plánuje rozšíření areálu a stavbu dalších pravěkých objektů. 

„Kromě toho chceme vybudovat lepší zázemí pro návštěvníky i zaměstnance a dořešit přívod pitné vody,“ dodal ředitel muzea Jiří Matyáš.

Autor:


Témata: Ústecký kraj, Louny

Nejčtenější

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Ústí se prohlásí za ghetto, doplatky na bydlení nedovolí v celém městě

Čtvrť Předlice, které se omezení dávek nejvíce dotkne.

Ústí nad Labem přitvrdí v boji proti masivnímu přílivu sociálně slabých, kteří do města přicházejí zejména ze...Českým vojákům lezla krkem válka i shnilá řepa, po vzpouře je popravili

Poprava tří hlavních strůjců rumburské vzpoury Františka Nohy, Stanka Vodičky a...

První světová válka pomalu dohasínala a její účastníci už mleli z posledního. Únava, hlad a celkové útrapy přiměly...

U Roudnice nad Labem havaroval autobus se 30 lidmi, sjel do příkopu

U Roudnice nad Labem havaroval autobus

U Roudnice nad Labem na Litoměřicku sjel zájezdový autobus se třiceti lidmi do silničního příkopu. Zřejmě se pod ním...

VIDEO: Litoměřicko zasáhlo slabé tornádo, podařilo se jej natočit

Tornádo v Litoměřicích

Slabé tornádo se ve středu navečer formovalo nad Litoměřickem. Jedna z obyvatelek větrný vír nafilmovala a video...

Další z rubriky

Krásná Lípa se brání příchodu nepřizpůsobivých, Rumburk obec nepodržel

Sídliště v Chanově

Až u ministerstva vnitra skončí návrh na vymezení domů v Krásné Lípě na Děčínsku, kde by noví nájemníci nedostávali...

Na návrat Sýkorova díla před lounské divadlo se vybralo už 1,4 milionu

Sýkorovo dílo v dlažbě na vizualizaci architekta Josefa Pleskota. Studie...

Ve veřejné sbírce na úpravu piazzetty Vrchlického divadla v Lounech, kterou vyhlásil spolek Sýkora 2020 loni v září, se...

Muž dával sousedkám do schránek pornofotky, po paneláku chodil nahý

(ilustrační snímek)

Policie v Chomutově se zabývá případem čtyřicetiletého muže, který svým nemravným chováním několikrát vyděsil...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz