Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyři pece v Litvínově zničil požár. Stavba nových je světová událost

  10:42aktualizováno  10:42
První z osmi modulů, ze kterých za dva týdny budou čtyři nové pece etylenové jednotky, nainstalovali v areálu litvínovské chemičky. Jde o zcela nové konstrukce na místě, kde společnosti Unipetrol zničil čtveřici pecí loni v srpnu požár.

Celkový pohled na místo, kde z osmi modulů vyrostou čtyři nové pece a doplní tak šest pecí zbylých po požáru. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Stavba, která má následky ničícího ohně nahradit, je světový unikát.

Na speciálním podvozku, který má dvakrát 12 náprav a byl dovezený z Belgie, se posouvá obří, skoro patnáctimetrová kostka. Vzdálenost 600 metrů ujede asi za půl hodiny, i podvozkem se přesunuje váha 422 tun.

Fotogalerie

„Za rok se takové akce provádějí na světě jen jednou či dvakrát,“ upozornil mluvčí společnosti Unipetrol Mikuláš Duda.

Stavba nových pecí je výjimečná ani ne tak velikostí, jako právě přesunem. Kvůli posouvání osmi obřích modulů uvnitř areálu dokonce vznikla zcela nová, pevnější a širší komunikace.

Unipetrol tím totiž šetří čas. „Abychom mohli výrobu obnovit co nejdříve, zahájili jsme montáž pecí zhruba ve stejnou dobu, kdy se pece zničené požárem demolovaly. A nyní nové moduly přesouváme na jejich místo,“ vysvětlil investiční ředitel Unipetrolu Vladimír Urda.

Shořela polovina původní etylenové jednotky

Z původní etylenové jednotky, již mimo jiné tvořilo deset pecí, zůstala po požáru zhruba polovina výrobního zařízení. K tomu došlo ve chvíli, kdy Unipetrol chystal stavbu nové polyetylenové jednotky jako součást kompletní výroby umělých hmot.

Etylenová jednotka totiž v Záluží vyrábí polotovar, z nějž pak provoz produkuje polyetylen a polypropylen, jež společnost prodává. Loňský požár tudíž téměř zastavil výrobu umělých hmot v Záluží.

„Skoro se kvůli tomu zastavil provoz petrochemické jednotky, která nyní funguje jen částečně díky surovině, kterou dovážíme,“ dodal Urda. Nová etylenová jednotka má zahájit zkušební provoz v červnu, na plný výkon se rozjede v říjnu.

Než se rozjede výroba etylenu v Záluží, mělo by už být jasné, co loňský požár způsobilo. Unipetrol už výsledky vlastního zkoumání má, ale zveřejní je až ve chvíli, kdy skončí policejní vyšetřování.

Výsledky vyšetřování zhruba za měsíc

„Před dvěma dny jsme dostali poslední znalecký posudek, který jsme si vyžádali. Nyní všechna zjištění vyhodnocujeme. Výsledky budeme znát zhruba za tři týdny nebo za měsíc,“ řekla včera krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Požár v chemičce loni v srpnu byl obrovskou havárií. Závod musel být kvůli ohni celý evakuován, doprava v okolí se zastavila. Naštěstí neskončil požár žádnou tragédií, tedy obětí na životech.

Několik lidí utrpělo spíše lehčí zranění. I kvůli požáru v chemičce bezpečnostní rada státu doporučila, aby ministerstvo dopravy začalo připravovat rozšíření silnice Most – Litvínov na čtyři pruhy, po čemž obě města volají už několik let.

Při havárii se totiž ukázalo, že v případě mimořádné události v obrovském výrobním areálu současná kapacita silnice bezpečnostním složkám absolutně nestačí.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz