Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věž v Teplicích získala důležité povolení. Developer chce v září stavět

  8:24aktualizováno  8:24
Developer Jaroslav Třešňák by mohl již brzo začít stavět v centru Teplic mrakodrap vysoký 80 metrů. I přes protesty místních lidí získal důležitý souhlas úřadů. Sice ho ještě čekají další řízení, předpokládá však, že stavět začne v září a podle teplického stavebního úřadu to není vyloučené.

Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Mám velkou radost,“ říkal nadšeně Třešňák, když sám telefonoval do redakce MF DNES, aby se verdiktem krajského úřadu pochlubil. Úřad rozhodoval o stížnosti lidí, jimž se nelíbí obří parametry stavby, která má vyrůst u aquacentra v blízkosti secesních domů lázeňské části ve čtvrti Šanov.

Především šlo o takzvané odstupové vzdálenosti. Stěžovatelé upozorňovali na to, že Třešňákův mrakodrap je mnohem vyšší, než jak dovoluje zákon. Podle něj totiž může být stavba jen tak vysoká, jaká je vzdálenost od oken sousedícího domu a v případě mrakodrapu bude odstup od budov mnohem menší. Lidé z okolních domů se proto obávají, že kolos jejich domovy zastíní.

Fotogalerie

Podle posudku, který stavitel přiložil k žádosti o výjimku, ale budou vzdálenosti stačit pro život v lokalitě a stejně tak tam bude i dostatek denního světla.

„Stín štíhlého věžáku obklopeného volným prostorem sice dopadne dál, ale bude stínit mnohem kratší dobu, než kdyby tam investor postavil původně uvažovaný blok domů,“ řekl autor věže, architekt Petr Sedláček.

Stavitel Třešňák měl totiž původně vydané stavební povolení jen na sedmipatrové budovy. Ve středu definitivně získal výjimku, že jeho stavba může mít o 15 pater víc.

Co nadělám, říká soused

„Co s tím nadělám,“ pokrčil rameny Rudolf Kluger, jenž bydlí v ulici Aloise Jiráska a nový věžák bude mít před okny bytu. „Obávám se ale, aby hloubení základů pro tak mohutnou stavbu nenarušilo statiku okolních domů. Navíc dva roky budeme žít na staveništi. Už teď je tady problém projet a zaparkovat. Až tu budou stavební stroje a nákladní auta, bude to ještě horší. Nehledě na to, jak zhoustne doprava, až bude mrakodrap plný lidí,“ doplnil Kluger.

Podle Třešňáka mají být součástí věžáku garáže pro 200 až 250 aut.

Třešňák už nechal udělat průzkumné vrty, aby zjistil, zda ho v podloží nemůže překvapit nenadálá překážka. Nejnovější rozhodnutí krajského úřadu je pro něj velice cenné.

„Teď už můžu požádat o změnu stavby před dokončením,“ sdělil.

Třešňák tak bude řešit už jen detaily stavby, která se technicky liší od původně zamýšlených sedmipatrových budov. Jiné budou výtahy, úniková schodiště, jiná bude statika. K tomu musí Třešňák získat řadu souhlasných posudků hygieniků, hasičů a dalších orgánů.

Stavba vyjde až na 400 milionů

Jejich předběžných souhlas již Třešňák získal, když žádal o výjimku kvůli výšce stavby. Dá se proto předpokládat, že jejich souhlas získá znovu, byť musí být posudky detailnější. S tím pak Třešňák znovu zajde na stavební úřad v Teplicích a když splní vše, co má, úřad nemůže jinak, než vydat rozhodnutí ke stavbě, jehož součástí bude i změna územního rozhodnutí a změna stavebního povolení.

„Myslím, že už letos v září bych mohl začít stavět,“ míní Třešňák.

Podle Jitky Mažáriové z teplického stavebního úřadu tento termín není nereálný. „Dá se to zvládnout,“ usoudila Mažáriová.

Šanovská věž

Bytový dům ze skla a oceli má mít dvě podlaží pod zemí s garážemi a 22 nadzemních pater se 160 byty.

Vedle má být koupaliště a další dvoupodlažní parkoviště.

Nepravidelné ocelové výztuhy mají vyvolávat dojem, že se stavba vlní.

Stát by měla blízko vilové čtvrti u Aquacentra v lázeňské části Teplic.

Celá stavba vyjde podle Třešňákových výpočtů odhadem na 350 až 400 milionů korun. Třešňák tolik peněz nemá.

„Ale mám majetek, který můžu prodat,“ říká. S úředními povoleními se mu navíc bude snadněji hledat případný finanční partner, než bez nich.

Ve věži mají bydlet hosté lázní

Mrakodrap stavitel nejprve pojmenoval jako Šanovskou věž podle lokality, kde ji chce vztyčit. Nedávno jí dal marketingově zajímavější název Casanovská věž, podle známého svůdníka, jenž žil v nedalekém Duchcově a do Teplic jezdil na různé kulturní a společenské akce.

Ve věži má být 160 apartmánů. „Na pronájem, aby se náklady vracely,“ říká Třešňák. Vedle Casanovské věže má být venkovní koupaliště, které může navázat na blízký krytý bazén.

V apartmánech Třešnák plánuje ubytovávat lázeňského hosty a připomíná, že už loni jich především z Kuvajtu přijelo do Teplic tolik, že se všichni do lázeňských domů nevešli a bydleli v podnájmu v rodinných domech nebo bytech na sídlištích.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz