Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věž v Teplicích získala důležité povolení. Developer chce v září stavět

  8:24aktualizováno  8:24
Developer Jaroslav Třešňák by mohl již brzo začít stavět v centru Teplic mrakodrap vysoký 80 metrů. I přes protesty místních lidí získal důležitý souhlas úřadů. Sice ho ještě čekají další řízení, předpokládá však, že stavět začne v září a podle teplického stavebního úřadu to není vyloučené.

Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Mám velkou radost,“ říkal nadšeně Třešňák, když sám telefonoval do redakce MF DNES, aby se verdiktem krajského úřadu pochlubil. Úřad rozhodoval o stížnosti lidí, jimž se nelíbí obří parametry stavby, která má vyrůst u aquacentra v blízkosti secesních domů lázeňské části ve čtvrti Šanov.

Především šlo o takzvané odstupové vzdálenosti. Stěžovatelé upozorňovali na to, že Třešňákův mrakodrap je mnohem vyšší, než jak dovoluje zákon. Podle něj totiž může být stavba jen tak vysoká, jaká je vzdálenost od oken sousedícího domu a v případě mrakodrapu bude odstup od budov mnohem menší. Lidé z okolních domů se proto obávají, že kolos jejich domovy zastíní.

Fotogalerie

Podle posudku, který stavitel přiložil k žádosti o výjimku, ale budou vzdálenosti stačit pro život v lokalitě a stejně tak tam bude i dostatek denního světla.

„Stín štíhlého věžáku obklopeného volným prostorem sice dopadne dál, ale bude stínit mnohem kratší dobu, než kdyby tam investor postavil původně uvažovaný blok domů,“ řekl autor věže, architekt Petr Sedláček.

Stavitel Třešňák měl totiž původně vydané stavební povolení jen na sedmipatrové budovy. Ve středu definitivně získal výjimku, že jeho stavba může mít o 15 pater víc.

Co nadělám, říká soused

„Co s tím nadělám,“ pokrčil rameny Rudolf Kluger, jenž bydlí v ulici Aloise Jiráska a nový věžák bude mít před okny bytu. „Obávám se ale, aby hloubení základů pro tak mohutnou stavbu nenarušilo statiku okolních domů. Navíc dva roky budeme žít na staveništi. Už teď je tady problém projet a zaparkovat. Až tu budou stavební stroje a nákladní auta, bude to ještě horší. Nehledě na to, jak zhoustne doprava, až bude mrakodrap plný lidí,“ doplnil Kluger.

Podle Třešňáka mají být součástí věžáku garáže pro 200 až 250 aut.

Třešňák už nechal udělat průzkumné vrty, aby zjistil, zda ho v podloží nemůže překvapit nenadálá překážka. Nejnovější rozhodnutí krajského úřadu je pro něj velice cenné.

„Teď už můžu požádat o změnu stavby před dokončením,“ sdělil.

Třešňák tak bude řešit už jen detaily stavby, která se technicky liší od původně zamýšlených sedmipatrových budov. Jiné budou výtahy, úniková schodiště, jiná bude statika. K tomu musí Třešňák získat řadu souhlasných posudků hygieniků, hasičů a dalších orgánů.

Stavba vyjde až na 400 milionů

Jejich předběžných souhlas již Třešňák získal, když žádal o výjimku kvůli výšce stavby. Dá se proto předpokládat, že jejich souhlas získá znovu, byť musí být posudky detailnější. S tím pak Třešňák znovu zajde na stavební úřad v Teplicích a když splní vše, co má, úřad nemůže jinak, než vydat rozhodnutí ke stavbě, jehož součástí bude i změna územního rozhodnutí a změna stavebního povolení.

„Myslím, že už letos v září bych mohl začít stavět,“ míní Třešňák.

Podle Jitky Mažáriové z teplického stavebního úřadu tento termín není nereálný. „Dá se to zvládnout,“ usoudila Mažáriová.

Šanovská věž

Bytový dům ze skla a oceli má mít dvě podlaží pod zemí s garážemi a 22 nadzemních pater se 160 byty.

Vedle má být koupaliště a další dvoupodlažní parkoviště.

Nepravidelné ocelové výztuhy mají vyvolávat dojem, že se stavba vlní.

Stát by měla blízko vilové čtvrti u Aquacentra v lázeňské části Teplic.

Celá stavba vyjde podle Třešňákových výpočtů odhadem na 350 až 400 milionů korun. Třešňák tolik peněz nemá.

„Ale mám majetek, který můžu prodat,“ říká. S úředními povoleními se mu navíc bude snadněji hledat případný finanční partner, než bez nich.

Ve věži mají bydlet hosté lázní

Mrakodrap stavitel nejprve pojmenoval jako Šanovskou věž podle lokality, kde ji chce vztyčit. Nedávno jí dal marketingově zajímavější název Casanovská věž, podle známého svůdníka, jenž žil v nedalekém Duchcově a do Teplic jezdil na různé kulturní a společenské akce.

Ve věži má být 160 apartmánů. „Na pronájem, aby se náklady vracely,“ říká Třešňák. Vedle Casanovské věže má být venkovní koupaliště, které může navázat na blízký krytý bazén.

V apartmánech Třešnák plánuje ubytovávat lázeňského hosty a připomíná, že už loni jich především z Kuvajtu přijelo do Teplic tolik, že se všichni do lázeňských domů nevešli a bydleli v podnájmu v rodinných domech nebo bytech na sídlištích.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - CAD DESIGNER nástup ihned

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz