Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před dvěma lety Zeman odklepl stavbu soudu. Kdy začne, se dodnes neví

  8:25aktualizováno  8:25
V sobotu uplynou dva roky od okamžiku, kdy prezident Miloš Zeman slavnostně poklepal na základní kámen nového justičního paláce v Ústí nad Labem. Stavba dosud nezačala a kdy začne, není jasné. Kámen se krčí v rohu vstupní haly staré soudní budovy a soudci a úředníci dál pracují v zoufalých podmínkách.

Prezident Miloš Zeman poklepal při návštěvě Ústeckého kraje na základní kámen nového justičního paláce, na který Rusnokova vláda slíbila uvolnit 850 milionů korun. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Pan prezident si je samozřejmě vědom neutěšeného prostředí, v jakém musí působit ústečtí soudci. Velmi by proto uvítal, kdyby se od debat přešlo k realizaci výstavby justičního paláce,“ říká k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Fotogalerie

Zeman klepal na základní kámen 24. října 2013 spolu s Marií Benešovou, tehdejší ministryní spravedlnosti. Benešová v té době oznámila, že má garanci na 850 milionů korun, v roce 2014 dostane 50 milionů a zbytek v dalších dvou letech, takže se může začít stavět.

Součástí státního rozpočtu pro rok 2014 skutečně bylo prvních 50 milionů na přípravy a projektovou dokumentaci. Stavět se mělo začít letos a hotovo mělo být nejpozději v roce 2017. Jenže loni se termín dokončení posunul o další rok a nyní už se o datu raději vůbec nemluví.

Kdy se začne stavět, nechce ministerstvo říct

Letos v lednu tehdejší ministryně Helena Válková oznámila, že vznikla pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva spravedlnosti a ústeckého krajského soudu. „Chtěli bychom mít v řádech týdnů hotový investiční záměr a současně se pracuje na časovém harmonogramu,“ řekla.

K tomu, jak přípravy postupují nyní, se krajský soud nechce vyjadřovat. Právo zveřejňovat informace si podle něj vyčlenilo ministerstvo spravedlnosti.

Mluvčí ministerstva Adriana Kocmanová ale řekla jen to, že projekt ještě není v takové fázi, aby bylo možné odpovědět na dotazy, kdy se začne stavět a kdy bude hotovo.

„V této chvíli je kompletně dokončeno zpracování investičního záměru výstavby justičního paláce. Investiční záměr musí být nejprve schválen a zaregistrován, pak mohou být podniknuté další kroky,“ uvedla Kocmanová.

Dodala, že součástí investičního záměru sice je i předběžný harmonogram, ale ten se ještě může změnit, dokud projekt nebude zaregistrovaný.

Současná budova soudu už řadu let nevyhovuje, neodpovídá hygienickým předpisům, soudci a další pracovníci musí sedět v místnostech, kde 40 let staré rozvody elektřiny nedovolí ani zapojit klimatizaci. Nový justiční palác s parkovištěm a jídelnou má vyrůst na ploše 11 tisíc metrů čtverečních u křižovatky na rondelu ve čtvrti Bukov.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz