Labské údolí při pohledu z vyhlídky u kostelíka v Dubičkách

Labské údolí při pohledu z vyhlídky u kostelíka v Dubičkách | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

Ministerstva se přou o ochranu Labe. EU ji chce, problém je ale s jezem

  • 0
Plánované rozšíření evropsky významných lokalit o Labské údolí provázejí emoce. Nyní spadá na seznam údolí severně od Děčína až k hranicím, po úpravě by se ochrana týkala prakticky celého kaňonu už od Litoměřic. To se nelíbí hlavně zastáncům plánovaného jezu u Děčína.

Doplnění národního seznamu evropsky významných lokalit o sedm konkrétních míst včetně výrazného rozšíření chráněné lokality Labské údolí si v případě Česka vymínila Evropská komise (o požadavku zde). Jinak nechává na národních vládách, která z míst na seznamu soustavy Natura 2000 skončí.

„Evropská komise trvá na zařazení lokalit na Labi do seznamu evropsky významných lokalit od roku 2006, a to na základě odborných vědeckých podkladů,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Ochranu si podle ministerstva zaslouží například populace bobra evropského nebo modrásků očkovaného a bahenního, ale také zdejší bahnité břehy řek, suchá vřesoviště, skalní trávníky nebo suťové lesy.

Jenže ministerstvo dopravy označilo podkladové informace, na základě kterých chce ministerstvo životního prostředí ochranu Labského údolí rozšířit, za nedůvěryhodné.

„Závěry byly podle nás přijaty na základě chybných biogeografických dat a jejich nedostatečné analýzy. Říční náplavy na Dolním Labi jsou velmi specifické a nejsou zcela reprezentativní. Přesto mají být chráněny coby evropsky významná lokalita Labské údolí, aniž by byly v reprezentativnější podobě chráněny například v rámci lokality Poodří,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Ministerstvo dopravy, které na Labi zamýšlí vybudovat jez pro splavnění řeky, proto s návrhem na rozšíření ochrany v této podobě nesouhlasí.

O konečné podobě rozhodne meziresortní řízení

O konečné podobě navrhovaných evropsky významných lokalit nyní jednají úředníci ministerstev v rámci meziresortního řízení. Petra Roubíčková z resortu životního prostředí však upozornila, že z hlediska takzvané směrnice o stanovištích lze při vymezení hranic lokalit hledět pouze na odborná kritéria.

Adepti k ochraně

V České republice je na doplnění do národního seznamu evropsky významných lokalit navrženo celkem 55 oblastí.

V Ústeckém kraji jde o Loužek (Litoměřicko), Dobříňský háj (Litoměřicko), Labské údolí (Litoměřicko, Ústecko, Děčínsko), Pístecký les (Litoměřicko), Pražská pole (Chomutovsko) a Světlík (Děčínsko).

Stávající český seznam čítá 1 075 evropsky významných lokalit o celkové rozloze 7 856 km2 , tedy necelých 10 procent území země. Evropský průměr je 14 procent rozlohy státu.

„K hospodářským, sociálním a ekonomickým aspektům se nesmí přihlížet, pokud by dané změny výrazně ovlivnily podobu lokality a ochranu stanovišť a druhů,“ dodala.

Výsledky jednání netrpělivě sledují také v Děčíně. Primátorka města Marie Blažková už dříve vyjádřila obavy, že rozšíření evropsky významných lokalit zkomplikuje další rozvoj Děčína.

„Každá změna, nová lavička, úprava lesní cesty, případně nové herní prvky v lesoparcích by potom podléhaly vleklým schvalovacím procesům,“ řekla primátorka (o výhradách Děčína zde).

Ochrana přírody rozvoj měst neohrozí, tvrdí ministerstvo

V Děčíně by do nové podoby ochrany spadala celá Pastýřská stěna, Kvádrberk, oblast Horního, Prostředního a Dolního Žlebu a Čertovy vody. Odborné podklady pro rozšiřování evropsky významných lokalit pro ministerstvo životního prostředí zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny.

„S děčínským magistrátem jsme v poslední době rozšíření evropsky významné lokality intenzivně řešili. S ohledem na probíhající mezirezortní řízení bude určitě docházet k úpravám návrhu hranice, a to zřejmě i u Pastýřské stěny,“ podotkl ředitel ústecké pobočky agentury Petr Kříž.

Poukázal také na to, že instalace laviček nebo podobných turistických prvků neohrožuje předměty ochrany, a proto v tomto případě omezování rozvoje nehrozí. Také ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že obavy ze zpomalení rozvoje měst nejsou na místě.

„Hranice lokality byly vymezeny s maximálním ohledem na stávající zástavbu a infrastrukturu, proto je její návrh nespojitý. Zástavba je tak součástí návrhu jen omezeně a jsou zahrnuty převážně pouze okolní území s převahou lesních porostů,“ zmínila Petra Roubíčková.