Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí bránilo stavbě, až ji zhatil územní plán. Investor žádá odškodné

  11:56aktualizováno  11:56
Česká republika čelí žalobě o odškodnění za zmařenou investici kvůli postupu ústeckého magistrátu. Podal ji Michal Voplakal, který chtěl ve městě postavit bytový dům.

Bytový dům v Malátově ulici měl mít osm pater s 68 byty od 1+1 do 3+1, dvě podlaží měla sloužit k parkování. | foto: Atelier AP

Stavební úřad záměr pětkrát zamítl, krajský úřad rozhodnutí vždy zrušil. Město však mezitím přijalo územní plán, podle něhož se na pozemku stavět nesmí.

"Je podaná žaloba na náhradu škody při výkonu veřejné moci," řekl MF DNES Michal Voplakal, který projekt výstavby bytového domu u křižovatky Malátovy a Hoření ulice v ústecké části Skřivánek převzal po svém zemřelém otci Miroslavovi.

Miroslav Voplakal požádal jako jednatel investorské firmy Mivo o územní rozhodnutí poprvé na jaře 2008. Stavební úřad v říjnu toho roku žádosti nevyhověl s odůvodněním, že je projekt v rozporu s patřičnými částmi stavebního zákona.

Investor se odvolal ke krajskému úřadu, který v březnu 2009 verdikt magistrátu zrušil. Napsal, že postup stavebního úřadu nebyl v souladu s legislativou.

Magistrát pak žádost o územní rozhodnutí zamítl stejným způsobem ještě třikrát a krajský úřad mu věc pokaždé s výtkami vrátil.

"Zlomil jsem nad Ústím nad Labem hůl," říká o přístupu ústeckého magistrátu Michal Voplakal.

Podle nového územního plánu na pozemku stavět nelze

Letos v červnu magistrát územní řízení dokonce přerušil, ale krajský úřad po dalším odvolání investora nařídil stavebnímu odboru, aby pokračoval. Magistrát tedy pokračoval, a stejně jako v minulosti územní rozhodnutí nevydal. Tentokrát ale s novým argumentem.

"Záměr není v souladu s územním plánem města Ústí nad Labem," stojí mimo jiné v rozhodnutí šéfa ústeckého stavebního úřadu Vlastimila Hudečka.

Věc se totiž táhla tak dlouho, že Ústí mezitím vypracovalo a přijalo nový územní plán. Zatímco při minulých žádostech o územní rozhodnutí stavební úřad vycházel z plánu z roku 1996, poslední rozhodnutí se vztahuje k plánu přijatému v roce 2011, a ten pro část pozemků zamýšlených pro vybudování bytového domu stavbu takového typu zapovídá.

"To podle mě znamená, že investor má smůlu. Stavět se tam nedá," uvažuje oslovený aktivista David Daduč, který se problematikou územního plánu zabývá.

Investor se sice může opět odvolat ke krajskému úřadu, ale ten už tentokrát s velkou pravděpodobností odvolání zamítne. Lze také požádat o změnu územního plánu, to je ale záležitost na roky.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Najdete na iDNES.cz