Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Severočeská města staví cyklostezku u Ohře místo kraje, nechtějí čekat

  12:31aktualizováno  12:31
Města na severu Čech už nechtějí čekat, až Ústecký kraj sežene peníze na páteřní cyklostezku podél Ohře. Radnice v Žatci, Lounech či Kadani se proto rozhodly úseky kolem svých měst postavit za své.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

"U nás je cyklostezka přes město až na několik stovek metrů hotová," podotkl bývalý starosta Loun Jan Kerner, který je předsedou správní rady turistické agentury Dolní Poohří.

Cyklostezka Ohře

Po dokončení má měřit na území Ústeckého kraje 130 kilometrů.

Severočeská část bude končit na jedné straně u Litoměřic, kde se napojí na Cyklostezku Labe. Na druhé straně se u Perštejna napojí na stezku Karlovarskou, po ní bude možné dojet až k pramenům Ohře v Německu.

Některé části severočeské stezky pokrývá asfaltový povrch, například u Brozan či v úseku Klášterec - Kadaň. Jiné úseky jsou sjízdné jen na terénním kole, třeba ze Žatce k Nechranicím. Část využívá klidných silnic III. třídy.

Trasa podél Ohře patří mezi čtyři páteřní cyklostezky Ústeckého kraje, dalšími jsou Labe, Ploučnice a Krušnohorská magistrála.

Dalším hotovým úsekem je stezka mezi lázněmi v Klášterci nad Ohří a nábřežím Maxipsa Fíka v Kadani. Odtud je pokračování podél Ohře zatím nemožné.

"Úsek přes obec Rokle je takový špunt. Samotná vesnice na cyklostezku nikdy mít nebude, tady musí pomoci kraj. A podobných úseků podél Ohře je víc," upozornil starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Žatec nyní staví u Ohře kilometr a půl dlouhou asfaltovou stezku, která bude ve městě vůbec prvním úsekem, kam budou moci jen cyklisté a bruslaři či chodci. Příští rok chce radnice stavět druhý kilometrový úsek, který stezku prodlouží až k Libočanům.

Celkem zhruba sedmikilometrový úsek páteřní cyklostezky staví Žatec na svém katastru díky dotacím, o něž město žádá samo.

Radnice potřebují od kraje pomoc se "špunty"

Města ale potřebují, aby kraj s cyklostezkou pomohl alespoň tam, kde to radnice nezvládnou.

"Naše jednání se posouvají. Kraj pochopil, že od něj nechceme, aby stavěl všechno, své úseky si města udělají. Ale potřebujeme pomoct právě s těmi špunty, které jsou někdy na úseku malých obcí nebo jsou stavebně složité. To je v případě Loun třeba překonání silnice první třídy, na to mít Louny nikdy nebudou," řekl Kerner.

Pro některé úseky podél Ohře se mohou zatím využívat místní silničky, což je případ trasy mezi Žatcem a Louny. Naopak třeba v úseku u Rokle, kde rušná silnice se zatáčkami příkře stoupá a klesá, je stavba stezky nutná.

Podél Ohře také vedou úseky, které potřebují jen upravit, ale nemusí být nutně asfaltové, stačí je zpevnit. To se týká i několika kilometrů mezi Žatcem a Nechranickou přehradou.

"Já jsem terénní jezdec, mně to tam nevadí. Ale jet s dítětem? To není možné," podotýká Kerner, že nyní je trasa náročná.

Většinu trasy mezi Perštejnem a Litoměřicemi podél Ohře je možné projet na kole už nyní. Skutečnou cyklostezkou lze ale zatím z celkové délky 130 kilometrů na území kraje nazvat jen několik úseků.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz