Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí odložilo stavbu akvaparku na Klíši, opraví jen starou halu

  12:22aktualizováno  12:22
Ústí nad Labem odložilo plán na stavbu akvaparku ve čtvrti Klíše. Zatím bude jen modernizovat stávající třicet let starou plaveckou halu, která má být v budoucnu jeho součástí. Krajské Ústí narozdíl od většiny okolních měst akvapark nemá, přestože ho lidem už několik let slibuje.

Takto měla přístavba plavecké haly na Klíši vypadat podle vizualizace představené městem. Zde by například ústil tobogán. | foto: Magistrát Ústí nad Labem

"Děláme vše, aby v Ústí akvapark skutečně byl. Bude ale záležet, jak dobře budeme hospodařit, kolik peněz budeme mít. Musíme si na něj nejprve ušetřit," říká radní Pavel Dlouhý z ČSSD.

Projekt Eden Park na Střížovickém vrchu za miliardu korun sliboval už v roce 2004 exprimátor ODS Petr Gandalovič. Vedle akvaparku měla být na Klíši první krytá lyžařská dráha v Česku, golfové hřiště a multifunkční hala.

Zůstalo ale jen u slibů a kvůli megalomanským plánům se odsouvaly i opravy plavecké haly, takže když například začal protékat kachličkový bazén, na dno se natáhla provizorní těsnící fólie, která vodu v bazénu udržuje dodnes.

Fotogalerie

Město nakonec vyčlenilo na akvapark 360 milionů. Do loňska z něj ale zbylo jen 70 milionů, protože většina peněz šla za společné vlády ODS a ČSSD nakonec do stavby dodnes prázdných obchodů za hlavním vlakovým nádražím (o obchodech zde).

Akvapark město postaví, až našetří

Současné vedení města sice sehnalo dalších 70 milionů, které odebralo z rekonstrukce kulturního domu, na stavbu akvaparku to však stále nestačí. Navíc zastavené evropské dotace se sice na severu Čech od léta opět vyplácejí, ale přidělované částky už jsou nižší.

"Při jednání s ROP se ukázalo, že stavba akvaparku má velká rizika. Po mnoha konzultacích jsme se rozhodli, že půjdeme bezpečnější cestou rekonstrukce plavecké haly, na kterou můžeme dostat 90 procent dotace. Na akvapark bychom dostali jen třetinu dotací," upřesnil primátor Vít Mandík.

Mandík tvrdí, že se stavbou akvaparku město počítá dál. "Akvaparku se nevzdáváme. Plánujeme ho postavit v následujících letech za vlastní peníze, bez účasti evropských dotací," řekl.

V návrhu rozpočtu na příští rok město pro akvapark počítá s první pětimilonovou úsporou.

Plavecká hala bude od jara na rok a půl zavřená

Na opravu plavecké haly bude potřeba skoro 200 milionů korun. Práce by měly začít na jaře.

"Pokud vše půjde hladce, hala by se kvůli opravám měla zavřít v dubnu nebo květnu 2014. Otevřít ji znovu chceme na konci října 2015," přiblížil náměstek primátora Pavel Boček.

Halu na Klíši čeká rekonstrukce od sklepů po střechu. Vyměněny budou dosluhující technologie na úpravu a ohřev vody i vzduchotechnika, nové bude celé zázemí od šaten přes sauny až po restauraci. Kompletně bude opravena střecha a celá budova dostane novou zateplenou fasádu.

"Starý kachlový bazén nahradí nerezová vana. Bude mít předpisových 50 metrů, takže se zde budou moci konečně pořádat mezinárodní závody," zdůraznil hlavní změnu radní Dlouhý.

Magistrát zvažuje, že při rekonstrukci změní i způsob vytápění haly. "Ceny energií, tepla a páry jsou enormní, proto zvažujeme, že bychom halu mohli vytápět pomocí vrtů," poznamenal náměstek Boček.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz