Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před deseti lety padla tušimická elektrárna, někdejší „stavba mládeže“

  18:12aktualizováno  18:12
V dubnu uplynula dvě výročí, která ilustrují vývoj severních Čech v posledních desetiletích. Před 55 lety začala na Chomutovsku vznikat jako „stavba mládeže“ tehdy nejmodernější tepelná elektrárna v republice Tušimice I. A před deseti lety se do ní jako do nevyhovující zakously demoliční stroje.

Zatímco v květnu 1960 hloubily bagry základy budoucí elektrárny, o 45 let později ji jiné bagry srovnávaly se zemí. | foto: archiv Antonína Voláka

„Dá se říci, že tím vlastně skončila první vlna ekologizace podkrušnohorských elektráren Skupiny ČEZ. Ty potřebné byly na konci 90. let minulého století odsířeny. Nevyhovující bloky pak byly odstaveny a v jednom případě byla zbourána i celá elektrárna. V té době jsme se ovšem již připravovali na druhou vlnu ekologizace, která začala v roce 2007 komplexní obnovou Elektrárny Tušimice II,“ říká ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov Otakar Tuček.

Fotogalerie

Elektrárna s šesti uhelnými bloky měla původně stát na Žatecku. Tehdejší ministr energetiky František Vlasák dal příkaz umístit ji u Břežan. Jenže krajské zemědělské a chmelařské instituce se obávaly, že popílek a oxid siřičitý budou mít negativní vliv na chmel. Požadovaly proto, aby elektrárna měla zařízení na jejich odlučování. To byl ale tehdy nesplnitelný požadavek.

„S ohledem na skutečnost, že problém odlučování SO2 z kouřových plynů není nikde na světě úspěšně vyřešen a energetika nemohla prokázat, že exhalace z elektrárny škodit nebudou, rozhodl ministr energetiky dne 29. 11. 1958 upustit od staveniště v prostoru Břežan a provést výběr stanoviště v prostoru Tušimic,“ píše se v brožuře vydané v listopadu 1964 u příležitosti zahájení provozu elektrárny.

Stavební firma Armabeton začala těžit zeminu na osmnáctihektarovém pozemku budoucích základů tušimické elektrárny 1. dubna 1960. O měsíc později byla elektrárna Tušimice vyhlášena takzvanou Stavbou mládeže. Pomáhaly na ní tisíce mladých lidí, mezi jinými i herečka Uršula Kluková, ale také několik skupinek ze spřátelených socialistických zemí včetně Kuby.

„Dne 29. října 1964, dva dny před vládním termínem, byl uveden do provozu poslední šestý blok, čímž byl splněn celostaveništní závazek stavby, kterým se Elektrárna Tušimice uchází o titul ‚Elektrárna 20. výročí osvobození ČSSR‘, tj. uvést do zkušebního provozu celou kapacitu elektrárny před zimou 1964-1965,“ stojí na konci brožury.

Poslední šel k zemi 195 metrů vysoký komín

Elektrárna Tušimice I. byla s plným výkonem 660 MW v provozu do 1. července 1991. Pak v důsledku tlaku na ekologizaci zdrojů znečištění následoval útlumový program a odstavování výrobních bloků. Výroba v elektrárně Tušimice I. skončila definitivně v roce 1997. V dubnu 2005 začala firma Sunex elektrárnu Tušimice I. bourat.

„Bourací stroje projely bránou jedničky 4. dubna. Tím začaly demolice staveb. První etapa obnášela likvidaci bagrovací stanice, kotelny, zauhlování, nádrže na demineralizovanou vodu, čerpací stanice surové vody, provozní soubory ze strojovny a chemické úpravny vody,“ vzpomíná ředitel Tuček.

Nakonec z elektrárny zbyl jen 195 metrů vysoký železobetonový komín a 45 metrů vysoká oplechovaná východní stěna kotelny. Obojí padlo 26. listopadu 2005.

Z provozního zařízení Elektrárny Tušimice I. zbylo jen třináct tisíc tun šrotu, převážně mosazi, mědi a železa, a deset tisíc tun železobetonu a cihel. Hromady sutě a šrotu tehdy ekonomové vyčíslili na 75 milionů korun, což pokrylo náklady na likvidaci elektrárny.

„I když jednička měla pochopitelně také své mouchy, patřila vždy mezi spolehlivé a ekonomické elektrárny Skupiny ČEZ se systémem regulace výkonu a frekvence,“ uzavírá ředitel Tuček.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz